Кметът на Община Русе Пенчо Милков и председателят на Общинския съвет акад. Христо Белоев подадоха жалба срещу приетата от Министерския съвет през април наредба за нов начин на изчисляване на такса битови отпадъци от 1 януари 2025 г. Жалбата е внесена във Върховния административен съд.
Това съобщение на Община Русе от вторник никак не е изненадващо, въпреки че от приемането на въпросната наредба са минали повече от четири месеца. Последните седмици кметове на малки и големи населени места непрекъснато се оплакваха от проблеми да приложат новия принцип "замърсителят плаща", който трябва да влезе в сила от 1 януари 2025 г. От тази дата отпада досегашното правило промилите да се начисля върху данъчната оценка на имота.
Въпросната наредба определя нов начин на изчисляване на размера на таксата, като тя вече трябва да зависи от количеството изхвърлен боклук и броя на ползвателите на услугата, т.е. обитателите на имота. Общините обаче алармираха за ред пропуски в закони и наредби, които има пречат коректно да изчисляват и събират такса смет. И предупредиха, че държавата е абдикирала от реформата и те не могат да справят сами.
Затова обжалването на наредбата за определяне на такса смет на практика цели стопиране на реформата на такса битови отпадъци за по-добри времена.
Според русенския кмет Пенчо Милков приетата наредба "по-скоро създава множество проблеми при прилагане на уредбата, отколкото да ги решава". Милков предупреждава, че възникват предпоставки за рязко увеличаване на размера на таксата битови отпадъци за гражданите.
Действително предварителни сметки в някои градове показаха, че скокът на такса смет догодина се очертава да бъде пет-шест пъти.
В подадената жалба пред ВАС са изложени съображения, че наредбата не съдържа ясни правила за определянето и изчисляването на основите, върху които ще се начисляват промилите. Така общините са принудени сами да създават решения на местно ниво, което противоречи на идеята за обща национална уредба и създава риск от различно третиране на жителите в различните общини, се посочва в жалбата.
Освен това в нормативния акт имало множество пропуски, свързани със специфични дейности по събирането и третирането на битовите отпадъци.
Община Русе възразява срещу конкретните правила, създадени с наредбата, но не и срещу новите принципни положения в Закона за местните данъци и такси, съгласно който от 1 януари 2025 г., размерът на таксата трябва да се определя по принципа „замърсителят плаща“, подчертава кметът Милков.
От аргументите му става ясно, че общините нямат време да въведат до края на годината по-справедливото измерване на действителното количество битови отпадъци, което изхвърля всяко едно домакинство. Затова не трябва да се бърза да се прилага механичното разпределение на разходите по сметосъбиране, извозване и депониране между броя на жителите в една община.
Милков е поредният кмет и представител на Сдружението на общините, който призовава промяната на досегашния ред за определяне на такса смет и управлението на чистотата в населените места да се случи поетапно във времето, а не от раз от 1 януари 2025 г. В преходния период общините искат да имат време да подготвят и разяснителна кампания, с която да информират населението за промените при формирането на такса битови отпадъци, която е най-големият налог на местно ниво.