Медия без
политическа реклама

Туроператори спорят частен или държавен да е Гаранционният фонд

От бранша призоваха министър Милошев да оттегли промените за новия механизъм за защита при фалит

27 Авг. 2024

Частен или държавен да е новият Гаранционен фонд за защита на българските потребители при фалит на туристическа компания? Това спорят туроператори и туристически агенти, които в болшинството си не харесаха предложените от Министерство на туризма законови промени. Днес няколко сдружения се събраха, за да коментират кои са най-притеснителните текстове в проекта за създаване на този фонд.

Според публикуваните за обществено обсъждане промени в Закона за туризма Гаранционният фонд ще се управлява от Министерството на туризма и ще се пълни с вноски от туроператорите, които на практика ще се плащат от потребителите на тази услуга. Какъв ще е размерът на вноската, още не е ясно, предвижда се да се регламентира в специална наредба. 

В същото време сегашната застраховка "Отговорност на туроператора" вече няма да е задължителна - т.е. всяка туристическа компания ще преценява дали да се подсигури допълнително в случай на финансови затруднения. От бранша отдавна се оплакват, че задължителната застраховка не е ефективна, защото не осигурява достатъчна защита на клиентите при фалит на туроператора и това се е доказало по време на ковид пандемията. Гаранционният фонд, каквито имат всички останали страни в ЕС, е по-добър механизъм, а освен това е изискване на ЕК.

СЪМНЕНИЯ ЗА ЗЛОУПОТРЕБИ

Според Димитър Попов, председател на Българската  асоциация за устойчив туризъм, България трябва да въведе датския модел на Гаранционен фонд като изключително успешен. В Дания този фонд за защита на потребителите на туристическата услуга е юридическо лице, което се управлява от туристическия бизнес и се самофинансира. В Германия и Великобритания аналогичните фондове също не са държавни, а частни. "Министерството на туризма е показало, че не е в състояние да контролира сивия сектор в туризма, толкова ще контролира и подобен фонд. Ние като бранш трябва да контролираме и управляваме фонда", коментира Попов.

От Асоциацията за устойчив туризъм призоваха министър Милошев да оттегли проекта си, а законовите текстове за Гаранционния фонд да се пренапишат наново в диалог с бизнеса.

От Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти АБТТА обаче са на противоположно мнение. "На бизнеса ще струва много по-скъпо да издържа такъв фонд, ако той не е държавен. И дали е достатъчно узрял бизнесът да го управлява безпристрастно и правилно", коментира Димитрина Горанова, председател на АБТТА. Тя е учудена от силната съпротива срещу законовите промени и твърди, че за почето от тях е имало консенсус.

„Това не са нашите пари, а на българските туристи и са за тяхна защита. Затова е важно бизнесът да има контрол над фонда, защото с натрупването на пари в него, ще спадат вноските", контрира зам.-председателят на Българската асоциация на туристическите агенции БАТА Георги Рачев. От БАТА смятат, че ще получи конфликт на интереси - министърът ще контролира фонда и в същото време ще назначава управителния му съвет. "В закона трябва да залегнат и текстове за изразходването на парите във фонда, така че те да може да бъдат инвестирани, а това е притеснително кой и как ще ги използва целесъобразно", каза Рачев.

КАК ЩЕ СЕ ОПРЕДЕЛЯ ВНОСКАТА

Туроператорите спорят и каква да бъде базата за начисляване на вноската към фонда. Законът предвижда вноската да е процент от оборота на всяка туристическа компания, така както в момента задължителната застраховка "Отговорност на туроператора" се прави според оборота.

"Настояваме вноските във фонда да се правят за всеки туристически пакет на пътуващ клиент, срещу което той ще получава сертификат", казва Павлина Илиева, председател на Обединение "Бъдеще за туризма". От обединението твърдо се противопоставят туроператорите да правят вноски към Гаранционния фонд на база на оборотите си.

Така ще се реши и проблемът с големите туроператори, които не работят с крайни клиенти, а единствено организират пътуванията и почивките, които се продават от турагенции-посредници. "Бизнесът, който не работи директно с клиенти, няма да плаща вноски, но ако започне да продава директно на физически лица, ще плаща за всеки договор", посочва Илиева.

Според нея този вариант е по-ефективен, защото "всеки туроператор ще подписва договор с клиента и няма как да го скрие, защото потребителят ще го търси и изисква". По този начин всички туроператори, предлагащи пакети, ще трябва да са регистрирани и да участват в Гаранционния фонд. "Така контролният орган ще бъде самият клиент, а не чиновници или администрация, защото той ще си търси сертифика", смята Илиева.  Тя недоумява защо в законопроекта на Министерството на туризма изобщо не се разглежда темата за контрола.

Няколко сдружения на туристически агенции вече се обявиха срещу въвеждането в закона на два вида туроператори - туроператор А и туроператор Б. Към първия ще се регистрират всички, които работят с крайни клиенти и ще правят вноски в Гаранционния фонд. Новият правен субект – туроператор Б, ще са тези, които не работят с крайни клиенти, а продават пакетите си на турагенции-посредници.  На практика това са много малък брой туристически компании. 

"Това са две различни дейности с едно и също име, но тези компании ще бъдат поставени в неравностойно положение“, каза Павлина Илиева. За Туроператор А са изброени много задължения, изисквания и наказания, докато за Туроператор Б няма никаква отчетност и контрол, а ще ползва облекчените данъци в туризма. Освен това никъде в проекта няма залегнали изисквания само за онлайн туроператори в новата реалност.

„Има опасност фирми да се пишат, че са Туроператор Б и не работят с крайни клиенти, за да не плащат вноски в Гаранционния фонд и съответно няма кой да ги контролира, защото в законопроекта нищо не се казва за контрола“, каза Венцислав Кръстев от  Сдружение „Туризъм“. 

От бранша се боят, че ще се появят схеми за източването на Гаранционния фонд, защото не е ясно как ще се харчат парите, при какви условия ще се харчат. Нищо не е разписано за размера на обезщетенията, посочват туроператори. 

На 2 септември изтича срокът за предоставяне на становища по предложенията за създаването на Гаранционния фонд. Недоволните туристически сдружения предупредиха, че ще протестират още на следващия ден, ако Министерството на туризма не се съобрази с техните искания.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?