Пазарът на акции на Уолстрийт отбеляза много силен отскок от достигнатите в понеделник тригодишни дъна. Причината е, че инвеститорите продължават да се надяват, че Конгресът на САЩ ще одобри фискалния пакет със стимули от администрацията на президента Доналд Тръмп за $2 трлн., предназначен за омекотяване на негативното икономически въздействие на пандемията от коронавирус, предава БНР.
Причина за днешното рязко възходящо движение е и вчерашното решение на Федералния резерв на САЩ, предприел безпрецедентна стъпка за директно предоставяне на кредити за американската икономика и домакинства, както и на неограничена във времето и по размер програма за "количествени улеснения" (за покупки на ценни книжа).
Индексът DJIA нараства с над 1500 пункта (скок с 8,5%), обратно над психологическото ниво от 20 000 пункта, докато технологичният Nasdaq Composite се повишава с 6,2%.
Широкият индекс S&P500 се повишава със 7,5%, като достигнатият по-рано дневен лимит от +/- 7% доведе до 15-минутно прекратяване на търговията.
В понеделник DJIA падна с 3% до най-ниско ниво след 9 ноември 2016 г. (18 592 пункта) - деня на избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ.
Подобно на силно растящите днес европейски пазари, инвеститорите на Уолстрийт също игнорират драматичния спад на бизнес активността в САЩ през март в резултат на вирусната пандемия, според редовното месечно проучване на IHS Markit.
Междувременно европейските борси приключиха търговията във вторник с брутални повишения между 7% и 10%. Общият индекс Stoxx Europe затвори с ръст от 8,4%, германският DAX 30 скочи с цели 11%, френският CAC 40 - с 8,4%, и британският FTSE100 - с 9%. Дори италианският индекс MIB нарасна с близо 9%, но преди да стане ясно, че все още не е достигнат пикът на заразата на Апенините.