Промените в Закона за горивата продължават да раждат недоволство. Този път искри прехвърчаха между търговците на пропан-бутан. Законопроектът на правителството, който днес бе гледан на второ четене в комисия в парламента, предвижда силно орязване на изискванията за площ на пълначните складове и броя бутилки, които трябва да притежават фирмите от този бранш.
Приетият преди година закон задължи тези търговци да притежават поне 10 000 бутилки. За да тушира недоволството на малките играчи правителството предложи да се свали това изискване до 1000 бутилки.
От Асоциацията на производителите и разпространителите на бутилиран пропан-бутан обаче са недоволни, тъй като голяма част от техните членове са инвестирали сериозни суми, включително като са теглили кредити, в оборудване, което сега става излишно. "Това е неприемливо. Как при това положение може да се конкурираме с останалите, които са си спестили тези разходи?", недоволства Георги Палпурин, представител на асоциацията. По сметки на бизнеса закупуването на 10 000 газови бутилки струва 250 000 евро, а преоформянето на складовете - 2 млн. лв.
По този повод БСП предлага промяна в закона между първо и второ четене, с която диференцирано да се въведат изисквания за брой собствени газови бутилки в зависимост от годишния оборот на фирмите, като това ще е гаранция и за изсветляване на бизнеса. Така например броят от 10 000 бутилки да важи за големите фирми с продажби за битови и индустриални нужди над 200 тона, предлага БСП. А 1000 бутилки да е изискването за годишен оборот до 25 тона.
Парламентарната комисия за борба със сивата икономика отхвърли това предложение. Против него се обявиха от друга бизнес организация, в която членуват по-малки фирми - Националното сдружение на търговците и превозвачите на горива.
"Изненадани сме от това искане на БСП. То ощетява малкия бизнес, защото притежаването на 10 000 газови бутилки озаначава монопол и ликвидация на малките пълначни станции в малките населени места", коментира Симо Симов от сдружението. Той припомни, че така или иначе законът, въпреки че е влязъл в сила преди година, никога не е действал, заради липсващата наредба. "За всички беше ясно, че този закон няма да влезе в сила", заяви Симов.
"В коя държава закон, който е обнародван в Държавен вестник, може да се окаже, че всъщност е бил "шегичка". Българският бизнес може да осъди държавата за неустойки", посочи депутатът от БСП Румен Гечев.
"След мащабно обсъждане, да се въведе такова промяна в последния момент е доста рисковано. БСП трябваше по-рано да го направи. Нищо не пречи да внесете такова предложение на по-късен етап", намеси се Валери Симеонов от НФСБ.
Мнозинството в парламентарната комисия отхвърли и друго предложение на БСП - да се затегнат техническите изисквания за безопасност към пунктовете за пълнене на газови бутилки. Според левицата в този си вид законът позволявал пълненето да става навсякъде съвсем безконтролно.
Парламентът трябва скорострелно да гласува още тези дни окончателно законопроекта. В противен случай на 26 януари ще започне да действат старите разпоредби, внесени от голяма група депутати, начело с Емил Димитров-Ревизоро от Обединени патриоти, преди повече от година. Тогава законът за горивата предизвика силни протести на малките фирми от петролния бранш, които го нарекоха "лобистки" в услуга на големите компании.
Реално под натиска на различни лобита законът за горивата претърпя пълна промяна. Орязани бяха изискванията за капитал и банкови гаранции на фирмите, които искат да се занимават с търговия, съхранение и превоз на горива. Това налага сега да се преработи наредбата за реда, по който трябва търговците да се регистрират. Наредбата трябва да е готова два месеца след влизане в сила на закона, т.е. до края на март. След това фирмите ще имат още два месеца да се регистрират в Министерството на икономиката.