Медия без
политическа реклама

Приемът след 7-и клас пак разбуни духовете

Изпълнител на термални процедури, архивар и подпомагане на възрастни хора - това са част от новите специалности, по които гимназии у нас обявяват прием в осми клас за 2019/20 г.

Стругар или историк? Въпрос на мечти. Или на възможности в съответния град...
Илияна Кирилова
Стругар или историк? Въпрос на мечти. Или на възможности в съответния град...

"Как да накараш детето си да стане стругар, при положение че то иска да стане историк? Как да обясниш на дете, чиято мечта е да бъде учител, че трябва да стане шивачка? ... Какво искаме да постигнем с нашите деца? Да ги подкрепим в техните мечти и стремежи и да им помогнем да станат достойни граждани или да ги принудим да правят нещо, което въобще не ги вълнува? Ние, родителите, добре разбираме образователната политика, която се ориентира към професионалното образование, но това означава ли, че трябва да принуждаваме децата си да учат нещо, което няма да използват никога? Кой ще спечели от тази политика - държавата, която няма да получи необходимите специалисти, или децата, които няма да са удовлетворени?"...

С тези тежки думи родители от СУ "Св. Климент Охридски" в Троян се обръщат към просветния министър Красимир Вълчев. Тревогите им са породени от отхвърленото предложение на школото да разкрие нова хуманитарна паралелка за осмокласниците. Не само там обаче има притеснени родители и учители, гневни на просветното министерство заради курса му към намаляване на профилираните паралелки след 7-и клас и увеличаване на професионалните. Както и м.г., когато утвърждаването на план-приема на осмокласниците не мина без протести, и тази година той се очертава проблемен в някои региони. Предложенията за приема трябва да бъдат одобрени до 30 март. Какво е известно дотук?

ПОЛИТИКАТА

Просветният министър Красимир Вълчев наскоро обясни, че през тази година политиката на МОН е за минимално преструктуриране на приема към профили и професии, свързани с математиката, техниката и природните науки. Най-големият очакван недостиг на специалисти е за позиции, които изискват професионално техническо образование, както и такива в инженерно-техническите професионални направления, в енергетиката, водното строителство, медицината. Несъмнено информационните технологии генерират висока добавена стойност, затова и желанието на МОН е да насочи повече ученици към тези области и професии.

Вълчев мотивира преструктурирането и с това, че през последните десетилетия е имало политика за максимално фаворизиране на езиковите гимназии, които единствени у нас са били защитени от свиването на паралелките, засегнало професионалните гимназии. "Аз драма с езиковите гимназии нямам, но имаме колективен проблем, че голяма част от децата от тези езикови гимназии напускат страната", заяви Вълчев. По думите му всички искаме да задържим повече деца у нас, но това не може да става с принуда. Затова трябва да се направят "минимални, разумни крачки, но без това да е за сметка на добрите училища".

Редица родители обаче виждат дискриминационно разкриване само на професионални и STEM паралелки. Те смятат, че на децата им е отнето правото да учат там, където желаят, и че ги третират като бройки - без интереси и желания.

 

ТРОЯН

„Представихме повече паралелки, защото смятаме, че имаме ресурса да ги реализираме. Имаме необходимия брой ученици (78 души - бел.ред.), имаме кадровата обезпеченост, имаме материалната база, имаме постижения в областта на българския език и литература, имаме желанието както на учениците, така и на родителите", коментира пред БНР директорът на "Св. Климент Охридски" в Троян Иванка Цекова. "Политиката на министерството е свързана с насочване към природо-математически, математически, IT специалности, както и повишаване на процентното съотношение на приетите ученици в осми клас в професионални гимназии с по 2 пункта за учебна година. Аз си мисля, че обучението по български език и литература е обучение в името на грамотността, в името на възможността нашите ученици да продължат да развиват своите умения, компетентности и да бъдат грамотни хора, а не постоянно и непрекъснато да отчитаме плачевни резултати с нивото на владеене на езика", смята Цекова, изразявайки резерви към правилата за планиране на приема.

Училището има мощната подкрепа на инициативен комитет от родители, които настояват за среща с просветния министър. "Вариантът в момента пред родителите е да насочат децата си на друго място, т.е. извън общината. Това е непосилно от финансова гледна точка, освен това, при положение че тук - в техния град, може да се осъществи такова обучение, има необходимите специалисти, има базата, не виждам защо нашите деца трябва да са принудени да учат на друго място или да избират професионална паралелка, т.е. да са принудени да станат стругари, дърводелци, шивачки, при положение че искат да станат учители примерно. И никой не може да ме убеди, че няма нужда от тези професии с хуманитарна насоченост“, казва Снежана Паймакова, майка на седмокласник.

От регионалното управление по образованието и областната управа в Ловеч настояват паралелките да останат две - с математически профил и професионална паралелка, специалност икономическо и информационно осигуряване. Шефът на РУО-Ловеч Еленко Начев обяснява пред БНР, че предварително са направили анализ във всяка община, изхождайки от план-приема, реализиран в последните 3 г., и заявените предварително нужди на местния бизнес от кадри. Проведени са били разговори с всяко общинско ръководство, с директори, представители на бизнеса, бюрата по труда, Агенцията по заетостта. "Броят на учениците специално в община Троян е 243, което, ако сложим децата по 24, предполага 10 паралелки. По принцип, за да бъде една паралелка обоснована, то трябва да има такава необходимост, било то като заявка за кадри от общината, било то желание на деца и родители", казва Начев. И допълва: "Аз бих задал обратен въпрос - в езикова гимназия има кандидати за 15 паралелки. Защо не са 15 паралелки? Значи ли, че всяко училище, което завършват всички ученици, трябва да останат в това училище? Съществуват училища, които нямат седми клас. Трябва ли тези училища да ги затворим?".

 

ЛОВЕЧ

През следващата учебна година първата у нас езикова гимназия - тази в Ловеч, известна още като „немската“, предвижда да намали с една паралелките си за профилирано изучаване на немски език. Така въпросните профилирани паралелки с първи език немски ще бъдат намалени на две за сметка на новата специалност „Професионална подготовка и туристическа анимация“ с разширено изучаване на немски език. Преди време зам.-кметът на общината Венцислав Христов обясни пред БНР, че профилираните гимназии вече имат възможност за прием и на професионални паралелки, като езиковата гимназия в Ловеч просто се възползва от това предимство. Нови специалности ще бъдат разкрити и в две от професионалните гимназии в Ловеч. В Професионалната гимназия по електротехника това са паралелка с автотранспортна техника и паралелка промишлена електроника и електрообзавеждане на транспортна техника. В Професионалната гимназия по икономика, търговия и услуги пък се предлага дуална форма на обучение - подпомагане на възрастни хора.

 

ПЛОВДИВ

В Пловдивска област увеличението на професионалните паралелки е осезаемо. Там са планирани 34 професионални паралелки повече спрямо миналата година, или общо 148 в цялата област. Профилираните остават същия брой - 88. Така превесът в полза на професионалните паралелки ще се увеличи - ако м.г. е бил 56 към 44%, сега той става 63 към 37%. От РУО-Пловдив обясняват, че при оформянето на план-приема са се ръководили от политиката на МОН да има повече професионални паралелки и повече от т.нар. STEM профил - математика, природни науки, IT и техника. Отчетена е информацията от национално и регионално представени работодателски организации относно очаквания дефицит на кадри. Взети са предвид също броят на учениците и реализираните паралелки в миналогодишната кампания. Ако план-приемът се изпълни, ръстът на STEM паралелките в областта би бил с 9%.

И тук обаче не се е минало без напрежение. Първоначалните намерения са били да се редуцира приемът в хуманитарната гимназия "Св. св. Кирил и Методий" и в СУ "П. Евтимий". Заради възникналото недоволство сред педагози, родители и ученици обаче в крайна сметка от РУО-Пловдив са взели решение да не ограничават приема в тези школа, макар това да противоречи на правилата. "Позицията ни е, че нещо, създадено в годините, не бива с лека ръка да се заличава. Разговарях с министър Красимир Вълчев и обясних ситуацията в областта. Имам съгласието му да нарушим указанието на МОН да не се позволява прием в профилирани паралелки в СУ по профили, по които обучават профилирани гимназии", обясни шефът на РУО Иванка Киркова, цитирана от marica.bg.

24 професионални паралелки в област Пловдив ще обучават по дуалната форма, като професионалната гимназия по дървообработване и вътрешна архитектура заявява прием на седмокласници единствено и изцяло по тази система в 5 паралелки. 17 от заявените професии са нови и се разкриват за първи път от училищата, които ги предлагат. Сред тях са специалностите приложно програмиране в СУ „Христо Ботев” в Калофер, електронна търговия - в СУ „Христо Проданов” в Карлово и в школото в село Маноле, локомотиви и вагони в професионалната гимназия по транспорт в Пловдив и оператор на информационно осигуряване в СУ „Проф. Асен Златаров” в Първомай.

 

ДОБРИЧ

В Добрич има петиция от учители и родители срещу закриването на четвъртата паралелка във финансово-стопанската гимназия "В. Левски" в Добрич. На педагогически съвет училището е утвърдило 4 паралелки за план-приема в осми клас. Оттам обаче научават от медиите за планираното съкращаване на паралелката по данъчна и митническа администрация, взето на заседание на областната комисия по заетост. Паралелката съществува от над 10 г. Преди 4 г. гимназията се е простила със своята пета паралелка. Затова родителите са категорични, че няма да позволят да бъде закрита още една.

 

ВРАЦА

1422 ученици ще имат възможност да се обучават в осми клас в 33 учебни заведения в област Враца през 2019/20 г. Общият брой на паралелките там е 67, от които 47 са професионални. Така се постигат прогнозните целеви стойности за областта, зададени от МОН - за 55.2% ученици в STEM профили, технически и ИТ професии от общия брой ученици в профилирани и професионални паралелки в областта и 67% ученици в професионални гимназии и паралелки от общия брой ученици, смята шефът на РУО-Враца Галина Евденова. Според нея профилираните паралелки са добре балансирани и с добри възможности за избор от учениците, като в 50% от тях ще се изучават STEM профили и ИТ професии. Професионалните паралелки пък обхващат 12 области на образование, като водеща област на образование е техника с 27% от общия брой професионални паралелки, следвана от услуги за личността - 23%.

В дуална форма на обучение ще се приемат ученици в 10 специалности, в 8 паралелки. Новите професии са в 25 специалности, разпределени в 18 паралелки. За първи път през 2019/20 г. в професионални паралелки ще обучават СУ „Христо Ботев“ - по професиите изпълнител на термални процедури и асистент на лекар по дентална медицина, ПМГ „Акад. Иван Ценов“ - по професия приложен програмист, и СУ "Хр. Ботев" в Галиче - техник-животновъд, пчеларство и бубарство. 7 от училищата в общините Бяла Слатина, Враца, Криводол, Мездра, Мизия, Роман и Хайредин предлагат прием по професия готвач.

 

ВЕЛИКО ТЪРНОВО

Училищата в област Велико Търново са заявили 17 нови специалности. Четири от професиите са за дуално обучение, което ще се реализира в сътрудничество с бизнеса. Гимназията по хранителни технологии в Горна Оряховица въвежда дуално обучение за полиграфи. В Павликени ще обучават кадри за млекопреработвателните компании. В Свищов паралелките за дуално обучение са две - за спедитори и за системно програмиране. Част от новите специалности, по които 14 школа в региона обявяват места за ученици, са лаборанти, съдебни администратори, архивари, козметици, ръководители на жп движение.

 

БЛАГОЕВГРАД

59 професионални паралелки и 68 профилирани е предложението на област Благоевград. „Балансът в план-приема е отрицателен, с очакван недостиг от 275 ученици, при 24 ученици в паралелка. При паралелки с 26 ученици ще имаме недостиг от 529 ученици", казва пред БНР Ивайло Златанов, началник на РУО-Благоевград. През настоящата учебна година се очаква да завършат общо 2773 ученици, което е със 78 по-малко в сравнение с миналата учебна година. Въпросното разминаване между реалния брой ученици и заявените паралелки неминуемо ще доведе и до закриването на паралелки, което на свой ред ще доведе и до напрежение. "Този дефицит допълнително ще се увеличи, тъй като не всички ученици ще завършат основното си образование, някои от тях може да отидат да учат в друга област или държава", обяснява Златанов. Част от новите професии и специалности, заявени в план-приема на областта за 2019/20 г., са например системен програмист, графичен дизайн, ветеринар и др.

 

ЗАЩИТА

Единствената у нас паралелка за планински водачи в училището в троянското село Черни Осъм е обявена за защитена и ще продължи да съществува въпреки много по-малкия брой ученици в нея спрямо необходимия минимум. Така ще бъде запазено и училището, в което учат 80 деца от 1-ви до 12-и клас.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?