С увеличаване на заболяваемостта от коронавирус у нас изглежда, че все повече родители заявяват желание децата им да преминат в обучение от разстояние. Само в София са издадени 1700 такива разрешения, а в страната все още данните не са обобщени. Това стана ясно днес в първия ден на втория учебен срок, в който в училищата се върнаха учениците от 7, 8 и 12 клас. По-малките от 1-4 клас учат присъствено от 4 януари.
"В София постепенно забелязваме процеса, с увеличаване броя на карантинираните се увеличава и броят на желаещите да преминат в електронна среда. Към този момент регионално управление е разрешило на 1700 ученици да учат дистанционно". Това съобщи пред БНТ шефът на РУО-София Ваня Кастрева, която призова родителите да бъдат спокойни, тъй като от управлението реагират бързо при одобряване на заявленията за онлайн обучение. "Нашата обратна връзка е, че преобладаващата част от децата биха искали да се върнат в клас. За тях общуването в тяхната среда е нещо естествено и желано", подчерта обаче тя.
"Последните дни имаме множество подадени заявления за продължаване на онлайн обучението", коментира и просветният министър Красимир Вълчев, който посети Професионалната гимназия по транспорт и енергетика „Хенри Форд” в София в деня, в който учениците от трите класа там се връщат присъствено в клас. Преди ден той съобщи, че учениците, обучаващи се от вкъщи, са около 1400, но обстановката е динамична - част от тях преосмислят решението си и се връщат в училище. Днес той коментира, че предстои анализ на данните в национален мащаб, като приблизително 1200 ученици ще останат на обучение в домашни условия.
"Февруари и март са рискови месеци от епидемична гледна точка. Виждате каква е ситуацията в целия свят, но няма как обаче да спрем да живеем, учим и да се движим. Образованието е това, което си заслужава да предприемем премерен риск. Ако ситуацията се влоши, мерките отново ще се затегнат. Опасността учениците отново да се върнат у дома остава, министърът на здравеопазването каза какви са стойностите - 200 на 100 хиляди души заболеваемост", коментира още просветният министър, цитиран от БГНЕС. По думите му ситуацията остава непредвидима, но към този момент няма опасност учениците от 1 до 4 клас отново да се върнат у дома.
Той допусна и ако ситуацията остане като сега, при следващата ротация на учениците - след две седмици в клас трябва да с върнат тези от 5.10 и 11 клас - МОН да обмисли възможността в клас да се завърнат повече паралалеки в основните училища (до 7-и клас). "Това което сме направили като модел на ротация на фона на цялата непредвидимост на обстановката е в прогимназиален етап 1 клас, в гимназиален етап 2. В единия случай 2 от 5, в другия 1 от 3. Има наистина малка разлика между 33% и 40% от друга страна, но ако ситуацията не се влоши, ще помислим за следващия период тези училища, които са с по-малочислени паралелки, да могат да тръгнат повече класове в прогимназиален етап", заяви той.
КАРАНТИНА, ТЕСТОВЕ, ВАКСИНИ
Карантинираните ученици в София са малко над 1000. В цялата страна пък те са 2400 - 1700 от тях са ученици, другите са деца от детските градини. По отношение на тестването на учителите за коронавирус днес здравният министър проф. Костадин Ангелов съобщи, че 22 251 са учителите от близо 90 000-те в системата, които са били тествани с бързи антигенни тестове, като само 45 от тях са се оказали положителни. При непедагогическия персонал положителни са 16 души от 6291-ма тествани.
"Масовото тестване на учители и непедагогически персонал показа, че 2 на 1000 проби са положителни от близо 28 000 теста, което е 0.2%. В отделни училища има по 2-3-ма заболели, т.е. може да говорим за клъстер, но към момента не може да говорим за по-сериозно разпространение на заразата, особено в детските градини“, коментира и министър Вълчев.
По отоношение на започналото педи дни ваксинирането на педагозите, днес отново бе припомнен делът на заявилите желание да се имунизират - около 24 на сто. В София до момента са се ваксинирани над 500 учители.
НАВАКСВАНЕ
Учениците, които са натрупали допълнително дефицити по време на онлайн обучението, ще имат допълнителни занимания, е електронна среда също може да се навакса пропуснатото", коментира още просветният министър. Според него в 1 и 4 клас е имало не по-малко обучение в класната стая от предходни години, когато е имало екскурзии, грипни ваканции, влошена метеорологична обстановка. "Имаме 3-4 седмици електронно учене в начален етап. Няма изоставане в тези класове. При 5 и 12 клас учителите ще имат доста работа, за да компенсират", каза още той. По думите му 313 училища, което е около 13% от всички учебни заведения, са избрали да учат през юни месец повече за сметка на декември и ще удължат учебната година - с 3 седмици за 1-3 клас и с 2 седмици за 4-6 клас. При тях първият срок все още не е приключил.
МАТЕРИАЛ ЗА ИЗПИТИТЕ
Дали ще има съкращаване на изпитния материал при външното оценяване в края на 7 и 12 клас ще бъде анализирано през април месец, стана ясно от думите на образователния министър. "Всяка година последните 2-3 теми обикновено не се включват", посочи той.