Медия без
политическа реклама

Университетите ще се обединяват по три начина

Новите юридически формирования ще получават "зелена светлина" от Народното събрание

И големите вузове може да се обединяват - с цел привличане на средства по големи международни проекти и на повече студенти
Илияна Кирилова
И големите вузове може да се обединяват - с цел привличане на средства по големи международни проекти и на повече студенти

Университетите ще могат да се обединяват доброволно в ново юридическо лице на териториален, тематичен или смесен принцип по свой избор. Ще могат също така да определят свободно съвместното си обучение с други вузове, съвместните учебни програми, да споделят академичен състав, съществуващата материална база, да създават нова и т.н. Това е записано в Концепция за промени в закона за висше образование (ЗВО) за обединяване на висши училища, която МОН пусна днес за обществено обсъждане. Ако тя бъде приета и реализирана, въпросната възможност ще залегне и в закона, позволявайки висшите училища да се обединят с други, но да запазят юридическата си самостоятелност.

Загубата на правосубектност беше едно от нещата, което силно разтревожи ректорите, когато просветният министър акад. Николай Денков обяви идеята си за обединения на висши училища. Някои от тях публично разкритикуваха идеята, опасявайки се от механично сливане, което според тях няма да повиши нито качеството на обучението, нито ще привлече повече студенти. Студенти от засегнатите университети, които МОН посочи поименно като възможни за сливане, започнаха да пишат открити писма до институциите, заканвайки се дори на протести. Наложи се министър Денков да сформира работна група, която да изработи визия за сливането на висшите училища, чийто срок приключи на 30 юни т.г.

 

Как ще се случват обединенията?

Обединението ще бъде нов тип самостоятелно юридическо лице, изградено от съставни вузове. То ще има самостоятелно име, органи за управление и може да притежава имущество, различно от имуществото на съставните висши училища. 

Ще има право на свободно определяне на съвместното обучение, съвместни учебни програми, споделяне на академичния състав, създаване на нови общи инфраструктури и споделяне на съществуващите. Всички тези дейности ще се уреждат свободно в устав или договор, който ще се приема с общо съгласие от учредителите (съставните висши училища) за създаване на ново юридическо лице.

По предлагания ред ще могат да се обединяват или само български държавни, или само частни висши училища. Един университет ще може да участва само в едно обединение от този вид.

Обединение ще се създава след получаване на оценка на проект за откриването му от Националната агенция за оценяване и акредитация, както и с приемане на решение на Народното събрание и обнародването му в Държавен вестник.

 

Кой ще ги ръководи?

Новото юридическо лице ще се ръководи от Ректорски съвет, в който ще влизат ректорите на съставните университети. Ще има и Академичен съвет - с представители на академичните съвети на съставните вузове, който ще избира председателя на Ректорския съвет. Общото събрание ще може да определя общата образователна и научна политика на обединението, да приема бюджета и финансовите доклади, да взема решения за откриване на обслужващи или основни звена на обединението, да определя такси, да обучава студенти в съставните висши училища по съвместни образователни програми и др. Съставните висши училища ще запазят досегашната си система от органи за управление.

 

Финанси

Обединението ще получава средства по няколко линии - проектно-програмно финансиране от държавата, процентни годишни отчисления на съставните висши училища, собствени приходи от съвместни научни проекти, съвместни обучения с трети страни, договори за съвместна научно-изследователска дейност с индустрията и институциите, дарения и др.

 

Какви дейности ще може да извършва?

Обединението няма да извършва самостоятелно обучение на студенти - това ще правят съставните висши училища. То обаче ще може да провежда обща кандидатстудентска кампания, да прилага правила за разпределяне на приходите от съвместно обучение, за съвместно използване на наличната и новосъздадена научна и друга обща инфраструктура, за съвместно кандидатстване за достъп до специфично или проектно финансиране. Обединението може да поддържа обща администрация - счетоводство, юридическо и информационно обслужване, библиотеки, спортни зали, центрове за научни изследвания, институти, офиси за трансфер на технологии и др. Може да извършва съвместна учебна, научна, художествено творческа и друга дейност от името на съставните висши училища с академичния състав и материалната база на съставните висши училища, да кандидатства и изпълнява съвместни научни проекти, да бъде включено в международни рейтингови системи и др. Нормативът на академичния състав на съставните висши училища може да се формира и от преподавателска дейност в другите съставни вузове, под координиращата функция на Обединението.

 

Целите

Целите обединенията зависят от вида им, но най-общо те целят да повишат международната и на националната видимост на университетите, да създадат устойчив механизъм за съвместно обучение, да привлекат повече студенти и инвеститори, да се развие съвместна инфраструктура, да се участва съвместно в мащабни научни проекти, да се споделят финансови, научни, административни, човешки и други ресурси, като в крайна сметка се подобри качеството на научната и преподавателската дейност.

 

Какво показва анализът на обединенията по света, поръчан от МОН, може да видите тук:

Сливането на университети не води винаги до повишаване на качеството на преподаването и до подобряване на научната дейност.

 

Още по темата:

Идеята за сливането на университети, анонсирана преди месец от образователния министър акад. Николай Денков, бе посрещната с огромна неохота от голяма част от гилдията.

 

Когато през 2017 г. излезе проучването на Европейската комисия за финансирането на научните организации и висшите училища в България, академичната общност подскочи като ужилена. Но призракът на доклада на проф.

 

Сливането на университети е стара и добра идея, но никой не вярва, че ще се случи". Обобщението, което направи бившия просветен министър Даниел Вълчев за идеята на настоящия министър акад. Николай Денков, онагледява в голяма степен общественото мнение.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата