Медия без
политическа реклама

Гешев остана без конкуренция за главен прокурор

Данаил Кирилов не издигна друг кандидат въпреки огромното обществено недоволство срещу настоящия номиниран

На последното заседание на пленума на ВСС, на което можеше да се правят номинации за ръководител на държавното обвинение, правосъдният министър Данаил Кирилов реши да остави зам. главния прокурор Иван Гешев без конкуренция.
Илияна Кирилова
На последното заседание на пленума на ВСС, на което можеше да се правят номинации за ръководител на държавното обвинение, правосъдният министър Данаил Кирилов реши да остави зам. главния прокурор Иван Гешев без конкуренция.

Масовото обществено недоволство, което прерасна в протести срещу номинацията на Иван Гешев за главен прокурор, не успя да убеди правосъдния министър Данаил Кирилов да предложи друга кандидатура. Така процедурата по избор на ръководител на държавното обвинение ще бъде състезание с един кон, а вотът изглежда предрешен.

На заседанието на пленума на Висшия съдебен съвет в понеделник - последното, на което можеха да се издигат кандидатури, Кирилов отново заяви, че няма да се възползва от правомощието си да предложи кандидат за поста. Правосъдният министър се аргументира, че около номинацията на зам.-главния прокурор Иван Гешев се е обединила цялата прокурорска колегия на ВСС, както и съсловната организация на следователите. Кирилов подчерта още, че е очаквал гражданското общество да достигне до широка подкрепа на една обща кандидатура, но това не се случило. Според него следователят Бойко Атанасов, който беше предложен от сдружението БОЕЦ, не отговаря на изискванията на закона. По закон единствено членовете на прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет и министърът имат право да издигат номинации.

Кирилов беше категоричен, че "министърът на правосъдието следва да бъде обединител, да търси консенсусни решения във всеки един дебат". "По тази причина и днес заявявам пред вас, че смятам това решение за неиздигане за правилно и обосновано – исторически и в конкретния случай", добави той. Според него единодушието на прокурорската колегия за номинацията на Гешев е показателно за принципа на магистратското самоуправление. 

Според Гешев обаче липсата на конкуренция не може да е повод за недоволство. "Само ще ви върна към една друга процедура, когато 17 човека номинираха един друг бъдещ главен прокурор, който беше сам и такива реакции нямаше. Той беше един успешен главен прокурор, поне за мен. Говоря за г-н Велчев", коментира той. Преди дни, в тв интервю той обясни скромно, че прави "неща, които другите могат само да обещаят". 

Възможността Гешев да поеме контрола над държавното обвинение изкара на улицата стотици недоволни граждани. В понеделник пред Съдебната палата в София се проведе протест, организиран от инициатива "Правосъдие за всеки" с настояване кандидатурата да бъде оттеглена. Миналия четвъртък стотици граждани обсадиха сградата на Висшия съдебен съвет с плакати "Да спрем Гешев - новата бухалка!". В понеделник протест имаше и пред Окръжната прокуратура в Пловдив. Бившият правосъден министър и лидер на коалиция "Демократична България" Христо Иванов окачестви гражданския натиск като "неизбежен" и "въпрос на самозащита срещу една от най-големите опасности за българската държавност и свобода". По повод недоволството от номинацията му пък Иван Гешев коментира: "Аз не съм човек, който ще избяга нито от отговорност, нито от доверие. Нито бягам от битки, нито от това да изразявам личното си мнение. Не ме е страх какви ще са последствията, важно е да казваш истината“. До съвсем скоро, той твърдеше, че 99.9% е сигурно, че няма да участва в надпреварата за главен прокурор, защото това ще е "кална битка".

ФАВОРИТ

С пълно единодушие от 11 гласа "за" прокурорската колегия на ВСС избра за шеф на специализираната прокуратура Димитър Франтишек Петров. Той ръководеше временно спецпрокуратурата, след като шефът му Иван Гешев стана зам.главен прокурор. Докато Гешев беше титуляр, Франтишек му беше заместник. Като прокурор Франтишек е известен с отказите си да образува разследвания срещу участниците в скандалните записи от "Яневагейт" и депутата от ДПС Делян Пеевски.

Той е в системата от 2004 г. Като от октомври 2011 г. до март 2018 г. е командирован от районната в градската прокуратура в София. Завършил е право в Нов български университет.

 

ПРОЦЕДУРА

Така изпълнената процедура по номинации е абсолютно порочна, недемократична, непрозрачна и в противоречие с духа и смисъла на конституцията и закона, обявиха от Инициатива "Правосъдие за всеки", след като стана ясно, че Гешев ще е безалтернативен кандидат. 

Те предлагат проект за промени в съдебния закон, който да бъде внесен от депутатите. С тях се спира сегашната процедура по избора и се дава право и на други лица освен прокурорската колегия и министъра на правосъдието да правят номинации. От гражданската организация настояват да започне нова процедура - прозрачна и отворена. "Стига се до безпрецедентната ситуация, в която петима прокурори, намирайки се под влиянието на главния прокурор и имащи уникалния шанс да изберат своя бъдещ началник, и петима с нищо и пред никого неотговорни лица, излъчени от Народното събрание, да определят сами човека, който ще олицетворява наказателната политика и ще заеме най-влиятелния и недосегаем пост в държавата", пишат те.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата