Съединените щати не биха възразили срещу прехвърлянето на съветски бойни самолети от Полша в Украйна, Вашингтон обсъжда този въпрос, включително със съюзниците от НАТО. Това заяви в понеделник на редовен брифинг за журналисти прессекретарят на Белия дом Джен Псаки. „Ние работим с Полша по този въпрос и се консултираме по този въпрос с останалите наши съюзници в НАТО“, каза тя. "Това е суверенно решение, което Полша ще вземе. Нямаме нищо против Полша да прехвърли самолети на Украйна", добави тя.
В същото време тя отбеляза, че има "редица практически трудности" относно това как точно тази военна техника може да бъде доставена в Украйна. "Ще летят ли там? Откъде ще летят? Къде ще кацнат? Това са много важни въпроси", подчерта тя. "В Полша има въздушна база, която е авиобаза на НАТО. Ако самолетите излитат оттам, това може да е заплаха. Какви други възможности има? Къде ще кацнат?", коментира още Псаки.
"Разбира се, ние не предотвратяваме, не спираме или разубеждаваме Полша. Те са суверенна държава, те вземат свои собствени решения. Но всичко не е толкова лесно, колкото ако може просто да преместите самолетите", добави говорителят на Белия дом.
Само преди дни от кабинета на полския министър-председател написаха в Туитър: "Полша няма да изпрати своите бойни самолети в Украйна, както и да позволи да се използват нейни летища. Помагаме значително в много други области." Въпреки това обаче темата продължава да е актуална, особено за САЩ.
Така председателят на комисията по външни отношения на Сената Боб Менендес написа до държавния секретар Антъни Блинкен и министъра на отбраната Лойд Остин писмо с конкретна схема за улесняване на въоръжаването на Украйна. Призивът му е Вашингтон да се ангажира да замени всички дарени самолети с модернизирани западни модели, включително чрез концесионно финансиране и заеми, както и при субсидирани цени.
От своя страна говорителят на Министерството на отбраната на САЩ Джон Кърби подчерта на брифинг в Пентагона, че военното ведомство на САЩ, заедно с други министерства, обсъжда, наред с други неща, въпроса дали Вашингтон може да предостави на своите съюзници, като Полша, нови самолети, които да заменят старите съветски, които могат да бъдат изпратени в Украйна. „Имаше дискусия, че ако страни като Полша направят това, ще бъде ли възможно Съединените щати да заменят тези самолети с други самолети, произведени в Америка? И мога да ви кажа, че ние участваме в междуведомствени дискусии, за да се проучи възможността за това“, каза той. „Не е взето решение. И дори от Полша не е взето решение, за което да знаем“, подчерта Кърби.
Британският министър на отбраната Бен Уолъс пък заяви, че ще подкрепи Полша, ако реши да снабди с бойни самолети Украйна, но предупреди, че всичко това може да има преки последици за Полша, предава БНР.
Бен Уолъс заяви за Скай нюз, че е готов да подкрепи решението на приятелска страна-членка от НАТО да изпрати изтребители МиГ-29 на Украйна, но това си е личен избор на Полша. Това стана точно на фона на съобщения, че Съединените щати и Полша обсъждат такава сделка, като Вашингтон призовава Варшава да снабди Украйна със самолетите от съветска ера, които ще замени с по-модерни американски изтребители. Предложението първоначално е било отхвърлено от полския президент.
„Полша трябва да разбере, че нейният избор не само пряко ще помогне на Украйна, което е добро нещо, но освен това може пряко да я изложи на огън от страни като Русия и Беларус“, отбеляза Уолъс пред Скай нюз.