"Икар от Кочериново" е за самоук изобретател. Леко отнесен, самовглъбен чешит, малко налудничав, но кротък. Такива сигурно има във всеки град, споделя сценаристът и режисьор на филма Емил Спахийски. Но само един от тях - Николай Поповски от Кочериново, успява да създаде първия български (самоделен при това) вертолет, който полита успешно от първия опит.
Самият Спахийски е журналист, в киното се е записал като съсценарист на "Съдилището" на Стефан Командарев. Документалният "Икар от Кочериново", с който печели наградата за дебют на фестивала "Златен ритон", съответно е неговият първи самостоятелен филмов полет. Той познава Поповски от началото на 90-те, когато прохожда в журналистическите репортажи. Филмът е проницателно наблюдение към съдбата на този неособено харизматичен, скромен герой от малко планинско градче, който има голяма, архетипна мечта. И успява да я сглоби от над 10 000 части в задния си двор.
Поповски няма инженерно образование, но има 10 признати патента и повече от 100 изобретения, от които никога не успява да спечели нищо. Успешният полет в началото на 90-те (когато за мнозина българи надеждите са големи, а после съкрушени) го води до централата на "Бел хеликоптърс" в Тексас, но там някъде слънцето поразява крилете му. Падането е съпроводено от лична трагедия, която той се опитва да превъзмогне по своя начин - като мечтае и изобретява.
Плюс на "Икар от Кочериново" е, че няма нито дума дикторски текст. Историята се води изцяло от героите и онова, което преживяват. Тихият особняк Поповски не е персонаж, когото зрителят лесно ще обикне, нито пък филмът е изпълнен със зрелищност и динамика, каквито човек би си представил в игрален филм за хеликоптери.
"Икар от Кочериново" обаче не е за летенето (то трае само няколко секунди в архивни кадри), а за мечтата. Колкото по-голяма е мечтата, толкова по-висока е цената. Филмът се разпространява в арт кината, а утре, 26 юни, е на фестивала за документално кино "Честно казано" във Велинград, в чиято програма са още "Стоичков", Rock'n Roll, "Калин и отбора на затвора", "Петолиние на паметта" и още четири нови български филма. На 29-и пък софийската публика ще може да се срещне с екипа преди прожекцията в Дома на киното.