Медия без
политическа реклама

МВР генерира насилието на протеста

Властта употребява полицията като инструмент срещу гражданите

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Сред задържаните се оказаха журналисти и много мирно протестиращи.

У всеки по-критичен наблюдател или участник в масовия антиправителствен протест на 2 септември, наречен "Велико народно въстание", възниква един основателен въпрос: Дали държавата не беше съучастник в опит да бъде дискредитирано народното недоволство? Повод за това ни даде полицията, която с действията си през целия онзи ден по никакъв начин не направи опит да предотврати прекомерната ескалация на демонстрациите, а точно обратното - генерираше насилие.

МВР демонстрира неспособност

да осуетява в зародиш преднамерените опити за провокации, въпреки че в охраната на протеста бяха ангажирани служители на реда от цяла България. Хиляди полицаи бяха на разположение на ръководството на СДВР и вътрешното ведомство, за да гарантират сигурността. Имаше пропускателни пунктове около целия периметър на пл. "Независимост", където се проверяваха раници и багаж. Освен това мястото вероятно е едно от най-добре наблюдаваните места, тъй като на всеки ъгъл има видеокамери заради специфичното разположение на трите най-ключови сгради - Министерският съвет, Народното събрание и президентството.

Въпреки това от сутрешните часове стана ясно, че сред протестиращите има хора с бомбички, димки и лютиви спрейове. В светлата част на деня по-явните провокатори бяха скрили лицата си със скиорска маска или кърпа на лицето. Те хвърляха самоделните взривове, къртиха жълтите паветата пред погледа на всички и нападаха полицията с оръжия. Около тях пък имаше по няколко тартора, които надъхваха останалите хора да се включат в офанзива срещу униформените. Бяха млади момчета, физически здрави, които изглежда, че идваха от залите и футболните фен клубове. Дори скандиранията им наподобяваха тези на стадион.

Къде беше ДАНС с предварителна информация?

На няколко пъти през целия ден останалите протестиращи демонстративно се изолираха от провокаторите. Около обяд, например, същите мъже започнаха да чупят павираната настилка. Протестиращите моментално се разграничиха, като дори имаше такива, които направиха забележка и бяха нападнати словесно от провокаторите. Това се разигра на метри от полицията, но тя остана безучастна. Защо органите на реда не реагираха срещу маскираната група, която се приготвяше да хвърля павета по тях остава загадка.

Същото се случи и вечерта, когато кордонът от униформени с щитове и шлемове пред Партийния дом беше под канонада от силни бомбички и шишета. Някакси безпроблемно младите момчета сред първите редове се оказаха със същинско бойно снаряжение - над 30 силни взрива се чуха само за час. Преди това пък бяха хвърляни димки и бомбички със силно задушлив газ.

Кой проспа внасянето на бомбички в този периметър?

Как полицията не успя да разбере цял ден как тези оръжия се складират в триъгълника на властта?

За всичко това може да има само две причини - или полицията ни е крайно некомпетентна в охраната на такова масово събитие, или заповед отгоре спря служителите да изпълняват задълженията си за гарантиране на сигурността на хората. Към момента  професионалното и политическото ръководство на МВР мълчат за неадекватните действия и наблягат единствено на раните, които полицаите получиха по време на протеста. Между другото - получиха ги пак заради неадекватни действия -  докато час и половина стояха под канонадата и чакаха началниците да доизбистрят стратегията си.  

Главният секретар на вътрешното министерство Ивайло Иванов беше поканен на среща с президента, за да обясни работата на полицията в онзи ден. Той не пожела да отговори защо не бяха отстранени провокаторите с мотива, че информацията била класифицирана и не може да я разгласява без санкция от наблюдаващия прокурор. С други думи - защо МВР не изпълнява задълженията си е засекретено от държавното обвинение. Това би звучало логично единствено, ако сред агресорите е имало и цивилни полицаи, участвали в ексцесиите.

В същото време полицията влезе в ролята на насилник

Под спрейовете, боксовете и кубинките на полицията попаднаха обаче не агресивните провокатори, а журналисти, политически лидери и мирно протестиращи граждани. Малко след началото на въстанието беше задържан съпредседателят на "Зелено движение" Борислав Сандов, който твърди, че не е извършил нищо, за да заслужи арест. Този акт на органите на реда беше осъден от четвъртата по големина политическа група в Европейския парламент - на "Зелените". С лютив спрей на полицията пък бяха напръскани журналисти, оператори и фоторепортери на редица медии. Репортерът на bTV Канна Рачева беше сред сериозно пострадалите от тази прекомерна реакция от страна на МВР срещу протестиращите.

С падането на нощта по традиция беше позволено и по-свободно поведение на униформените. Така се стигна до полицейско насилие и произвол. Пример за това е журналистът на свободна практика Димитър Кенаров, който шокира с нанесените му травми. "Докато отразявах протестите в София, бях хванат от полицията, хвърлен на земята и брутално ритан в главата. Камерата ми беше отнета и ме накараха да стоя с часове с белезници на тротоара. Много пъти се идентифицирах като журналист без резултат", свидетелства Кенаров.

Отново, ръководството на МВР се изживява единствено като жертва и прикрива провинилите се полицаи. "Това, че си журналист не означава, че трябва да извършваш престъпления и нарушения... Ако някой метне по мен бомба и след това извади журналистическа карта – да, ще бъде задържан", каза Ивайло Иванов на президента. Той обаче не уточни на какво точно основание е задържан Кенаров, който до момента няма повдигнато обвинение. Вместо това отказа да признае, че полицията бие. "Какво означава бит? Те казват "бит", аз казвам - "полицаите използваха физическа сила, която ни е позволена от закона". Те казват - "използваха палка", а аз казвам - "палката е помощно средство на полицая", категоричен е Иванов. Но мълчи дали боксът, с какъвто беше заснет полицай на протеста, също е помощно средство.

Едва ли ще видим и наказани служители заради неправомерно поведение. В крайна сметка скандалът с полицейско насилие от първия ден на антиправителствения протест, когато жестоко бяха пребити двама мъже, потъна в институциите, които са отговорни да има справедливост. МВР само смъмри няколко полицая, чиито имена дори не научихме, заради това, че пратиха двама човека в "Пирогов" и са се гаврили с други арестувани. Прокуратурата от своя страна още се чуди дали има извършено престъпление.

Като заключение може да кажем, че полицията се превърна в инструмент на властта срещу гражданите. Тя абдикира от вменените ѝ задължения да пази реда в държавата и живота на хората, за сметка на политически интереси. Този план на сценаристите да дискредитират протеста обаче се оказа нож с две остриета. Насилието срещу протестиращите получи международен отзвук, който във всички случаи работи срещу правителството на Бойко Борисов. Следва обаче редовите полицаи да се запитат дали да служат за личното оцеляване на неколцина властимащи.

Ключови думи:

полиция, МВР, насилие, протест

Още по темата