Медия без
политическа реклама

Пет лъжи на ГЕРБ за бюджета

Има ли драма с невърнатия ДДС, чака ли ни "гръцки сценарий", кой заби свредели за 18 млрд. лв. в хазната?

 Какво ли ще стане с бюджет 2025? Май и Бойко Борисов още се чуди кой път да хване -  на лесния популизъм или на трудните решения.
Илияна Димитрова
Какво ли ще стане с бюджет 2025? Май и Бойко Борисов още се чуди кой път да хване - на лесния популизъм или на трудните решения.

Новото управляващо мнозинство начело с ГЕРБ е на съдбовен кръстопът - дали да развее бяло знаме с познатите тактики "развързана кесия" и "хвърляне на пачки от джипката", или да прояви политическа храброст и да поеме курс към дисциплиниране на държавните финанси. 

Този труден избор очевидно хвърля в тежък смут властимащите и сее вътрешни раздори (засега не видими, но предстои приемането на бюджета, което ще оголи всички противоречия). Всеки ден се сипят страховити данни и твърдения за тежкото състояние на хазната - сякаш Бойко Борисов и останалите се опитват да се оправдаят за минали грешки и предстоящи бели. Сеенето на паника много напомня на приказката "Лъжливото овчарче" - най-важните данни и твърдения се оказват далеч от истината.  

 

За всичко е виновен Асен Василев

Като цяло постановките на Бойко Борисов и "дрийм тима" му, че държавата е зле финансово и че големият злодей е Асен Василев (ПП-ДБ), са вреслива, но твърде слаба драматургия. 
Нелепо е, защото ГЕРБ бе важна част от "сглобката", която сега атакуват за бюджета. Освен това двата служебни кабинета "Главчев" бяха ръководени от бивш депутат, пратен от Борисов (и Пеевски) в Сметната палата да смени непослушния предишен председател Цветан Цветков. Предишните служебни финансови министърки - Росица Велкова и Петкова (Людмила, не Теменужка), със сигурност не бяха назначени от Асен Василев и ПП-ДБ. 

Всъщност най-дълга власт във финансовото министерство има Бойко Борисов (зад кадър и Пеевски)  Така че, ако има издълбани дупки и мини в бюджета, първо ГЕРБ са отговорни. Най-демагогските пробойни в хазната миналата година бяха предложени и гласувани от същите партии, които сега са в управляващата коалиция (и подкрепени от "токсичната" "Възраждане", която на думи никой не ще за партньор, и от "новото начало", което според мнозина си има "капии" във всички партии, вкл. в ГЕРБ). 
 

Дупката за 18 млрд. лева?

Всеки ден чуваме, че дупката в бюджета, тоест превишението над разходите над приходите, е 18 млрд. лева. Бомбастичната сума я премятат с повод и без повод най-вече от ГЕРБ, като сочат с пръст Асен Василев. Бойко Борисов възмутен обясни: "През 2024 г. не се направиха разходите, които трябваше, а се оставиха за 2025 г., само и само да им излезе сметката". С което явно иска да каже, че големи харчове са отложени за 2025 г. и това ще причини опасен ръст на бюджетния дефицит. 

"Главният виновник" Асен Василев от своя страна не спира да повтаря, че спряганият от критиците му дефицит от 18 млрд. лева е пълна измишльотина и че няма нито един документ, дори хвърчащ лист, на който да е написана стряскащата сума. 

И се оказва напълно прав - защото внезапно Борисов нареди, а финансовата му министърка Теменужка Петкова на свой ред разпрати окръжно до всички "разпоредители с бюджетни средства" да докладват за разходите на "начислена основа". Това е чисто признание, че 18-те милиарда дупка са дъвка за политическа употреба, а не официална и вярна информация. Освен това излиза, че:  или Министерството на финансите изобщо няма идея кой какво харчи и планира да харчи в държавата; или министърката не знае къде да търси и да види данните;  или че отправя откровена покана към институциите на бюджетна издръжка да изнамерят и "покажат" големи неразплатени разходи. 

Междувременно се разбра, че премиерът Желязков е пратил по спешност като подкрепление в МФ двама бивши финансови министри - най-опитният бюджетар Кирил Ананиев и Росица Велкова. Изглежда, че трябва да помагат в доказването на тезата, че държавите финанси са "авгиеви обори".  

 

Влизаме в гръцки сценарий

"Дупката в бюджета е 18 милиарда лева, което прави 9%. Дефицит 9% от БВП (брутен вътрешен продукт) означава, че държавата има огромни проблеми с публичните финанси. Гърция фалира с 9% бюджетен дефицит". Този ужасен сценарий описа наскоро Делян Добрев от ГЕРБ, който бе избран за глава на на Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание. 

Първо, както се разбра, 9% бюджетен дефицит няма. Поне засега. Може да се появи, ако Добрев, другият Делян - Пеевски, БСП и останалите популисти в НС продължават да настояват, че всички в МВР и МО, включително и "чантаджиите", чиновниците, трябва да получат увеличение да заплатите, и то не с 5 или 10%, а с 30-50 на сто (при годишна инфлация под 3% и при тотална липса на реформи това е безумие).

Дали бюджетът за 2024 г. ще е с нулев, с 3% или с 33% дефицит, зависи само и единствено от волята на тези 240 уж представители на народа, които трябва в следващите седмици да обсъдят и приемат плана за приходите и разходите на държавата. Ясно е, че всички партии в Народното събрание ще се състезават да раздават помощи, облекчения, намаления на ДДС-та, субсидии за скъп ток (дори за най-печелещите фирми). Въпросът е дали Борисов и останалите черногледци ще спрат да хленчат колко е трагично положението и ще вземат  мерки за озаптяване на харчовете.  

Наистина ли ни чака горестната съдба на Гърция, която "фалира заради 9% бюджетен децифит", както се вайка Делян Добрев? 9% пробойна в държавните финанси е голяма беда - тя се пълни със заеми, а колкото повече се разширява, толкова по-трудно и скъпо се намират заеми. "Дребният детайл", който депутатът от ГЕРБ пропуска, е, че с популистките си харчове серия гръцки правителства бяха вкарали държавата в дългова спирала. Преди 10 години борчовете на Гърция бяха достигнали умопомрачителни размери - 312.7 млрд. евро, или 180% от брутния вътрешен продукт на страната (за сравнение целият годишен БВП на България е 100 млрд. евро, а задълженията й спрямо БВП са около 25%). 

За радост България все още е сред страните в ЕС с най-ниска задлъжнялост - външните и вътрешните заеми са под 30% от БВП и само Естония има по-добър резултат. Неприятното е, че съотношението държавен дълг-ВБП се влошава в последните години. Затова мнозина анализатори предупреждават, че сме се е запътили (не че сме вече) към гръцки сценарий. Така е, защото и у нас поредица мекотели правителства се отказаха да балансират разходите и приходите и удържането в заветните 3% бюджетен дефицит се оказва все по-трудно. Само че нашата страна все още е в началото на спиралата. Сегашното управление начело с ГЕРБ има шанса да покаже политическа храброст и да спре "развинтването" - с цената на непопулярни мерки като рязане на разходи. Но ще го направи ли?

Същият Делян Добрев, който плаши с 9% дефицит, направи следното потресаващо изказване по повод на критиките, че управляващите нямат смелост и воля да стопират безумното вдигане на заплати в МВР - с много и на калпак:  "Какво са някакви си 2 млрд. лв. за по-високи заплати в МВР на фона на 18 млрд. лв. дефицит". И това са думи на депутат, който е избран за шеф на бюджетната комисия.

 

Няма ги едни 7 млрд. за общините

"На кметовете бяха обещавани 7 млрд., които ги няма, а през 2024 г. им платиха само 500 милиона. Други 500 милиона ги прехвърлиха по сметката за 2025 г., същото е и с МРРБ и НКЖИ", нестройно нахвърля числа Борисов.

Лидерът на ГЕРБ говори за прословутата програма за финансиране на важни инфраструктурни общински проекти, които бързо могат да се изпълнят. Тя бе лансирана от "сглобката" с хоризонт три години и с общ бюджет от 4 млрд. лева. Четирите милиарда неусетно станаха седем, защото списъкът с кандидатстващи проекти остана отворен и нарасна драматично, вкл. и след падането на сглобката, вкл. с решения на служебни кабинети. На Борисов му се привиждат бюджетни манипулации, въпреки че още в средата на миналата година беше ясно, че нито общините, нито строителните фирми, нито администрацията имат капацитет да изпълняват ударно толкова много проекти. "Липсващи" 7 млрд. лв. няма, има неизпълнени и изпълняващи се обекти, чието разплащане тепърва предстои и през тази, и през  следващата година. 

Друга тема е, че въпросната общинска програма, която всички партии харесват, е порочно зачената и е грешка - във всеки годишен бюджет има капиталова програма, този тип държавни инвестиции трябва да се планират и залагат там, а не да се отварят нови кранчета за разходи.

 

Бавят 800 млн. лв. ДДС на бизнеса

"Защо никой не говори за 800 милиона неразплатено ДДС на фирмите?", направи се на загрижен и възмутен Бойко Борисов.  И това се оказа фалшива "новина". При това лесно оборима. Всеки месец МФ оповестява колко е невъзстановеният данъчен кредит заедно с месечното изпълнение на бюджета и според последните публикувани данни  в края на декември сумата е 56,8 млн. лв. Пък и нали ако имаше блокирани 800 милиона, бизнесът първи щеше да бие аларма. 

Министър Теменужка Петкова хем тепърва ще изяснява картината за разходите, хем коментира, че в онези хипотетични 18 млрд. лв. 10 милиарда били заради предлаганите увеличения на заплати, пенсии и други социални разходи, като само перото за персонал тази година щяло да нарасне с 4.4 млрд. лв. в сравнение с Бюджет 2024 г. Ами да реже, какво го усуква. Във вторник привечер прекият й началник Росен Желязков обяви голяма новина от коалиционния съвет - разбрали се правителството да представи проектобюджет с до 3% дефицит.

Това е хубаво, но знаем, че Бойко Борисов също се е разбрал - с ресторантьорите, да им върне ниския ДДС. Което прави минус 300 млн. лева за хазната. И други политици са обещали разни неща на разни хора. Пеевски, например, обеща да брани със зъби и нокти скока на заплатите в силовите структури. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата