Медия без
политическа реклама

10 в ЕС са с опасно пробити бюджети, но България не е сред тях

Страната ни все още е европейски отличник с нисък държавен дълг

22 Окт. 2024
Pixabay

Само четири държави в Евросъюза са отчели излишък по държавните си бюджети през 2023 г.  Това са Дания (3,3 на сто от БВП), Кипър (2 на сто), Ирландия (1.5 на сто) и Португалия (+1.2 на сто).

Всички останали са завършили 2023 г. на червено, като за целия ЕС превишението на разходите над приходите е 3.5%, а за еврозоната - 3.6%. Това разкриват най-новите сезонно коригирани данни на Евростат, публикувани днес.

Според тях бюджетният дефицит на ЕС се е увеличил през 2023 в сравнение с предната година - от 3,2 на сто на 3,5 на сто. В еврозоната също е отчетено нарастване на бюджетния дефицит, от 3,5 на сто на 3,6 на сто. 

Фискалните правила на Евросъюза изискват бюджетният дефицит на всяка от държавите от блока да не надвишава 3 процента от БВП. Общо 10 държави в ЕС са нарушили това правило, като са отчели бюджетни дефицити над 3%.

България не е сред тях. През 2023 г. дефицитът на държавния бюджет е 2 на сто от брутния вътрешен продукт  или минус 3,7 млрд. лв., показват окончателните данни на Националния статистически институт (НСИ), публикувани днес. 

Страните от ЕС с най-висок бюджетен дефицит през миналата година са били Италия (7,2 на сто), Унгария (6,7 на сто) и Румъния (6,5 на сто), показват данните на Евростат. С над 3% дефицит са Белгия, Чехия, Испания, Франция, Малта, Полша, Словакия.

България е отличник в ЕС по дял на външния дълг спрямо брутния вътрешен продукт на страната. Най-ниско съотношение на държавен дълг към БВП в края на юни 2024 г. е регистрирано в Естония (20,2 на сто), България (22,9 на сто), Люксембург (25,5 на сто) и Швеция (31,5 на сто), сочат данните на Евростат.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

бюджетен дефицит

Още по темата