Столична община и в частност добре известната й фирма Център за градска мобилност ще трябва сериозно да преосмислят философията си за платеното паркиране, ако наистина очакват то да продължи да се разширява извън центъра и кварталите, в които вече е въведено. Управляващите в София ще трябва да се постараят много повече, за да убедят още жители на града, че има полза от синята и зелената зона. През последните години моторните превозни средства в града се умножиха драматично на фона на липсващата инфраструктура, а на всичкото отгоре шофьорите вече не вярват, че кметството полага достатъчно усилия това да се промени.
Тези заключения се налагат, след като
хората от пореден квартал отхвърлиха офертата на ЦГМ
в района им да се въведе почасово паркиране за прииждащите коли, а те да минат на платен абонамент, за да спират в близост до домовете си. Както "Сега" писа, общественото обсъждане в ж.к. "Гоце Делчев" показа категоричен превес на противниците на зелената зона спрямо привържениците й. Вместо кметът на район "Триадица" Димитър Божилов и представителите на ЦГМ да убедят присъстващите, че в квартала им ще настъпи повече ред, ако фирмата разчертае паркоместа и паяците започнат да вдигат колите извън тях, се случи обратното. Общинарите чуха за пореден път, че голяма част от софиянци виждат в платеното паркиране единствено данък, който пълни касата на общината, но не носи нищо на данъкоплатците.
Преобладаващите изказвания на дебата в "Гоце Делчев" бяха, че във вида, в който Столична община прилага зелената зона, тя не е полезна за тях. Най-честият довод бе, че през деня недостиг на места в квартала почти няма и че такъв се появява вечер, когато хората се върнат от работа. Тогава започва битката кой къде да спре, но по същото време зелена зона вече няма. Както е добре известно, в работни дни тя функционира от 8.30 до 19.30 ч., а в събота – от 10 до 18 ч. Паркирането в нея е разрешено до 4 часа срещу 1 лв. на час, а абонаментът е 100 лв. на година.
С нежеланието си да допуснат зелената зона обитателите на "Гоце Делчев" се присъединиха към тези от няколко други квартала на София. През последните години тя се разшири в ж.к. "Яворов" и в нова част от "Иван Вазов", както и в нова част от Зона Б-19. След това обаче платеното паркиране бе отхвърлено в "Редута", "Изгрев" и в "Стрелбище", като аргументите бяха сходни на тези в "Гоце Делчев".
Очевидни са причините, поради които
на много места в София зелената зона се приема като рекет,
а не като услуга. Столична община и ЦГМ сега берат плодовете на години наред неизпълнени обещания в епохата на Йорданка Фандъкова и на еднолично управление на ГЕРБ. Синята и зелената зона се появиха в града преди близо 20 г. с ангажимент събирането на пари да се съчетае с инвестиции в квартални паркинги и ремонт на тротоари. За това време пари започнаха да се събират в значителни количества, но къде са инвестициите? Ежегодно от платеното паркиране ЦГМ заприходява десетки милиони, но за тези 20 г. общината е построила само един етажен и един открит паркинг. И двата са в район "Надежда" и бяха открити през последния мандат на Фандъкова няколко дни преди изборите есента. Етажният се стопаниства от "Софийски имоти", а другият - от ЦГМ. Цените в първия са сходни с тези на частен гараж - 100 лв. на месец за покрито място (според сайта на дружеството свободни няма) и 90 лв. за открито. Именно затова на общественото обсъждане в "Гоце Делчев" хората поискаха общината първо да построи поне един етажен паркинг в квартала им и след това да напира да въвежда зона. Освен това гоцеделчевци поискаха местата във все още неродения паркинг да са в режим на зона, т.е по 100 лв. на година, а не като в частен обект.
Години наред празни обещания на Столична община
доведоха дотам, че центърът и доста квартали се задръстиха от автомобили и че де факто ЦГМ събира пари за услуга, която все по-трудно предоставя. Преди около година "Капитал" изнесе данни, според които общинската фирма е продала на живеещите в идеалния и широкия център повече винетни стикери, отколкото са паркоместата. "Рекордьор" е карето между бул. "Витоша", "Евлоги и Христо Георгиеви" и "Граф Игнатиев", в която ЦГМ е прибрала такса от 2 355 клиенти, при положение че общият брой на паркоместата в участъка са 1448 или с 907 по-малко. На общественото обсъждане в "Гоце Делчев" районният кмет Божилов също призна, че регистраните в квартала автомобили са 5601, а предвидените от ЦГМ паркоместа са 5 000. Къде ще паркират тези 601 МПС, които и в момента са в преразход?, попитаха жителите на квартала.
Освен че новите управляващи в София трябва да се постараят много, за да започнат да печелят доверието на съгражданите си, те трябва да променят и начина, по който въвеждат платеното паркиране. Ако искат синята и зелената зона да се разширяват, без засегнатите да излязат на бунт, общинарите все повече ще трябва да ги проектират според нуждите на живеещите, а не да е удобно на ЦГМ. Жителите на "Гоце Делчев" например заявиха, че поради липсата на паркоместа вечер биха подкрепили вечерна зелена зона, а не дневна. Много хора в центъра на София също призовават "Московска" 33 да удължи времетраенето на синята зона и след 20.00 ч., тъй като тогава задръстванията продължават. Преди дни хората от "Гоце Делчев" поискаха ключови улици в квартала като "Костенски водопад", която в момента е забранена 24 часа за паркиране, да се отвори за нощуване на коли. И т.н.- хората от всяка част на града биха могли да предложат локални решения срещу кризата с паркоместата, от които Столична община би трябвало да изпълни разумните.
Освен това софиянци питат защо в един квартал трябва да се чака да се въведе зона и заплащане, за да започне ЦГМ да си върши работата. В социалните мрежи ежедневно могат да се видят призиви паяците на фирмата да бъдат по-активни и да вдигат по-редовно и без избирателност неправилно паркиралите автомобили не само в центъра, но и в комплексите без зона. А също и по-грижливо да отстраняват излезлите от употреба автомобили, които ръждясват на общинска земя. Преди дни в "Гоце Делчев" изчислиха, че местата за паркиране ще се увеличат с няколкостотин, ако районният кмет отстрани всички т.нар. ИУМПС.
Към момента изглежда, че
новият кмет Терзиев си дава сметка за драматичната ситуация
с паркоместата в София и не иска да прилича на предшественика си. В проекта за бюджет за 2024 г. предвидените пари за нови паркинги и за ремонт на съществуващи са доста повече в сравнение с бюджетите на Фандъкова. В новия са заложени 2,5 млн. без ДДС за довършването на буферния паркинг при метростанция "Сливница" в "Люлин", който стои полуготов от близо 20 г. Ще се строят и такива паркинги в ж.к "Левски" и в "Младост". По-малки суми са планирани за реконструкция на паркинг в "Красна поляна", за облагородяването на кална точка и превръщането й в паркинг в същия район, за ремонт на два паркинга в ж.к. "Захарна фабрика" в район "Илинден" и за облагородяването на открит паркинг във "Витоша-ВЕЦ "Симеоново" в район "Студентски". Новото мнозинство обещава и проектиране на 20 нови квартални паркинга. Като за първи бюджет звучи обещаващо, остава да се случи.