Медия без
политическа реклама

Училищните неволи продължават с маски, храна и спорт

Някои деца ще се хранят в клас, други на двора. Платените занимания по спорт най-вероятно ще се изнесат извън училище

Учениците с астма ще бъдат освободени от задължението да носят маски.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Учениците с астма ще бъдат освободени от задължението да носят маски.

Едва ли ще се намери директор, който да има отговор на всички родителски тревоги преди предстоящата несигурна учебна година. Редица организационни въпроси са оставени в ръцете на училищното ръководство и съответно ще са твърде различни за различните учебни заведения. Как ще се хранят децата в училище, ще спортуват ли, по-сложно ли става ходенето на занималня и частни езикови школи? Продължаваме поредицата от отговори на важни за учениците и техните родители въпроси дни преди да бие училищният звънец.

 

Забранени лавки, храна от вкъщи или кетъринг в класната стая

 

МОН има шест препоръки относно храненето в училище - то да става по график, при възможност на двора, отделните паралелки да са в обособени зони, да не се допускат опашки и споделяне на храна и напитки, да се организира кетъринг в класните стаи с индивидуални прибори. Училищата сами избират кои от тези препоръки да приложат.

В бургаското училище "Еп. К. Преславски" например ще има от всичко по малко. Когато е топло, учениците ще се хранят на двора - в шатри, закупени по европроект, разказа пред Би Ти Ви директорът Мартин Илиев. При по-студено време ще се пренасят в училищния стол, в който ще се влиза през два входа, за да не се смесват потоците. В него едновременно ще може да има максимум по три паралелки, които ще го ползват по график, като за по-големите столовото хранене ще се редува с кетъринг.

В столичното 51-во училище са взели решение малките ученици да не се допускат до бюфета, а да си носят храна от вкъщи. "За тях има както безплатни закуски, така и обедно хранене в стола, в който ще се влиза от два входа по график, така че те нямат такава нужда да посещават училищната лавка", казва директорът Асен Александров.

В столичното частно училище "Св. София" ще променят началните часове на обяда, за да не се стига до струпване на деца. Там са изградени прегради между храната на шубера и децата, персоналът ще бъде оборудван с шлемове и ръкавици, а след всяко хранене таблите и масите ще се дезинфекцират. В Немското училище София (Deutsche Schule Sofia) пък малките ученици ще се хранят в стола, но за тези от 2-ри клас нагоре ще се предостави кетъринг - те ще се хранят в класните стаи и ще трябва да си носят лични прибори.

 

Спортът ще е извън училище

МОН иска училищата да ограничат отдаването под наем на сградите си на външни наематели, каквито са различните школи за футбол, баксетбол, таекуондо, карате, народни танци и т.н. Затова е много вероятно допълнителните занимания да паднат жертва на противоепидемичните мерки. "При нас повечето спортове ще се ограничат, няма да отдаваме базата си като минали години. Целта на всички мерки е именно да не смесваме децата от различните класове, което няма как да се избегне при спортните дейности", казва Асен Александров. По думите му някакъв спорт все пак е възможен - например ако в едната част на салона тренират няколко деца от един клас, а в другия му край - на няколко метра разстояние - се занимават деца от друг клас.

Директорът на 105-о училище в столицата Цветанка Костадинова обяснява, че вече има сключени договори с различни фирми. Дали съответните спортни занимания ще стартират обаче зависи от родителите и колко от тях ще се осмелят да пуснат децата си, тъй като при тези форми групите ще са смесени - с деца от различни паралелки и класове. При случай на заразено дете в дадена спортна група на карантина ще подлежат всички ученици не само от групата му, но и от паралелката, в която се обучава, което значи, че в някои моменти по 14 дни от училище ще липсват по 5-6 и повече паралелки.

 

Езици, рисуване, музика - как ще работят частните образователни центрове и школи

Частните образователни центрове по езици, изкуства и спорт наскоро бяха неприятно сюрпризирани от МЗ, което забрани присъствените занятия в езикови и образователни центрове и занимални, организирани от юридически и физически лица. За тях бе указано да предоставят услугите си в електронна среда, но бе оставена и вратичка - при невъзможност за е-обучение те ще могат да го предоставят "при осигуряване на физическа дистанция между лицата от 1.5 метра". От тази възможност изглежда ще се възползват повечето школи.

"Не е логично съвсем. Децата не ходят само на училище, а и на други курсове като рисуване, пеене, танци", казва Соня Желева, управител на "Алианс". Специално за занималните, чиято цел е да ангажират присъствено децата, според нея изискването за електронно обучение изцяло би обезсмислило съществуването им. От езиковата школа смятат да започнат присъствено, защото това е било желанието на повечето родители и учители. Броят на децата в групите обаче силно е намален. В по-малките стаи учениците ще са максимум до 8, а в по-големите - до 12-13. "Закупили сме всякакви дезинфектанти, ще се разпише т.нар. "екшън план" за действие при случай на Ковид-19, остана само да уточним дали учениците трябва да носят маски по време на часовете ни, които са по 110 минути", казва Желева. Родителите ще подписват декларация, с която удостоверяват, че няма да водят децата си болни, че те не са били в контакт със заразни болни. Те ще поемат и ангажимент да организират незабавното им вземане при признаци на заболяване.

Важно е да се знае, че при случай на заразено с коронавирус дете в частен център или занималня, под карантина ще бъдат поставяни както то, така и всички деца от съответния курс (но не и съучениците му от училище). Техните брат и сестра не би следвало да се карантинират, а да продължат да ходят на училище.

 

Превключване или изключване

Около превключването към обучение от разстояние също има доста неизвестни, макар училищата да понатрупаха известен опит. Ясно е, че при болен ученик ще се карантинира целият клас, но при преминаването на отделен ученик в обучение от дистанция (например при положителен PCR тест на член от семейството му) неизвестните са повече. Много малко са училищата у нас, които имат техническата възможност да осигурят виртуално включване на един-двама ученици в реалната класна стая с компютър. В тези случаи, а те едва ли ще са малко, вероятно ще се разчита на самоподготовката вкъщи.

Другата опция - тези ученици да се обучават в т.нар. дистанционни центрове, също е доста хипотетична, защото още не е ясно кои ще са училищата, които ще се нагърбят с тази нелека задача. Учениците от различните училища учат с различни темпове и липсата на общ план, по който да се обучават те, ще внесе допълнително затруднение.

Все още няма детайли по последната идея на управляващите - родителите да могат да спират децата си от училище и да избират електронно обучение от разстояние по собствено желание за повече от 30 дни с разрешение от РУО. Не е ясно например дали ще има изискване за определен брой ученици от клас, при който училището ще е длъжно да организира обучение от дистанция (тъй като обучението в дистанционни центрове с други учители е по-крайният вариант). Залагането на такъв праг звучи логично, но пък може да доведе до лавина от родители, искащи децата им да учат у дома.

 

И още за маските, униформите и изолаторите

Много са позициите "за" и "против" маските, но позицията на МОН тук е категорична. И за малки, и за големи ученици маските ще са задължителни в закритите общи помещения като коридори, фоайета, лекарски кабинет, библиотека и т.н. В класните стаи децата ще дишат спокойно - без маски. А за учениците с астма се допуска компромис - те няма да са задължени да носят маски.

Тъй като учебната година започва присъствено, униформите остават там, където и досега са се изисквали. Що се отнася до т.нар. "изолатори", в които децата със симптоми на Ковид-19 трябва да се отделят до пристигането на родителите им, от МОН посочиха, че няма да разписват конкретни правила къде и как да се обособяват. "То може да бъде и в двора на училището, но при всички случаи не е удачно да е в будка (будката за охрана - каквато идея имаше 119-о училище - бел. ред.)", коментира просветният министър Красимир Вълчев. Той увери, че изолираните деца няма да остават сами, а ще бъдат в присъствието на лекар или учител до идването на родителите.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата