Медия без
политическа реклама

България праща 110 спортисти на Европейските игри

В повечето състезания ще се разпределят олимпийски квоти, а най-голямата ни група е от лекоатлети

Саламандърът Сандра и драконът Кракушек са официалните талисмани на Европейските игри в Краков/Малополска.
european-games
Саламандърът Сандра и драконът Кракушек са официалните талисмани на Европейските игри в Краков/Малополска.

Най-мащабното спортно събитие на 2023 г. ще са Европейските игри, които ще се проведат в Южна Полша (Краков и съседното воеводство Малополска). Това е третото издание на мултиспортния форум, който се провежда през 4 години.

Първото бе в Баку през 2015-а с участието на 5898 състезатели от 50 страни, разпределили 253 комплекта медали в 30 вида спорт. През 2019-а в Минск отново участваха 50 нации, но състезанията минаха в доста по-съкратен вариант - 200 старта в 15 спорта, като участниците бяха 4082.

Сега в Полша между 21 юни и 2 юли се очакват около 5000 състезатели в 29 вида спорт, които ще разпределят 253 комплекта медали. Но страните са с две по-малко - без Русия и Беларус, които не бяха допуснати заради войната в Украйна.

По традиция залогът за много от участниците ще бъде не само добро представяне на "миниолимпиадата", защото в повечето дисциплини състезанията ще са с ранг на европейско първенство, но също и квалификация за олимпийските игри в Париж 2024.

Затова и българската делегация ще е голяма. В Баку бяхме представени от 127 спортисти, които спечелиха титла (на сестри Стоеви в женските двойки на бадминтона), 4 сребърни и 5 бронзови медала. В Минск делегацията ни бе от 87 състезатели и завърши с 18 отличия, от които 3 титли (на самбистката Мария Оряшкова, боксьорката Станимира Петрова и каратистката Ивет Горанова), 7 сребърни и 8 бронзови медала.

На игрите в Полша българските спортисти ще бъдат поне 110, като сестри Стоеви, Горанова и Петрова ще имат възможност да спечелят нови титли. Списъкът с участниците е вече в българския олимпийски комитет и към момента е от 74 спортисти. Към тях ще се прибавят близо 40 лекоатлети, чийто състав ще бъде утвърден 10 дни преди игрите. В делегацията са също така 42-ма треньори, трима души медицински щаб начело с д-р Иван Иванов, както и 5-членно ръководство, водено от председателя на БОК Стефка Костадинова.

България ще участва в 17 от 29-те спорта на III Европейски игри. Ето и кои са нашите спортисти и какво им предстои в Краков/Малополска: 

 

Артистично плуване (25 страни, 175 спортисти, 8 дисциплини)

Турнирът ще е в рамките на 5 дни (22-26 юни), като ще е едновременно и европейско първенство, и олимпийска квалификация за Париж 2024.

България ще бъде представена от дамския дует Далия Пенкова/Саша Митева и от смесения дует Христина Черкезова/Димитър Исаев.

 

Бадминтон (32 страни, 160 спортисти, 5 дисциплини)

Турнирът ще започне на 26 юни в "Ясколска Арена" в Тарнов. Той ще е със статут на европейско първенство и ще носи точки за световната ранглиста, по която ще се направи класирането за Париж 2024.

България ще бъде представена от трикратните еврошампионки на двойки при жените Габриела и Стефани Стоеви, Димитър Янакиев (сингъл мъже), Христомира Поповска (сингъл жени), Янакиев и Илиян Стойнов (двойки мъже) и Поповска и Стойнов (смесени двойки).

 

Бокс (45 страни, 350 спортисти, 13 категории)

Боксът за първи път на европейски игри ще е олимпийска квалификация. По решение на МОК организирането на квалификационните турнири бе отнето от международната федерация IBA и бе възложено на комисия. И тя реши в Полша първите четирима от всяка категория (до тежкия разряд) да получат квоти за Париж 2024. Само в кат. 92 и +92 кг при мъжете и 66 и 75 кг при жените място на олимпийските игри ще получат по двама - финалистите.

България ще бъде представена от 10 боксьори в 13-те категории (7 за мъже и 6 за жени): Даниел Асенов (51 кг), Хавиер Ибанес (57 кг), Радослав Росенов (63,5 кг), Рами Киуан (71 кг), Кристиян Николов (80 кг), Йордан Морехон (+92 кг); Златислава Чуканова (50 кг), Станимира Петрова (54 кг), Светлана Станева (57 кг) и Аслъхан Мехмедова (60 кг).

 

Джудо (22 страни, 264 спортисти, 1 турнир)

Турнирът по джудо ще е за смесени тимове, като участниците ще са в по три категории за мъже (73, 90, +90 кг) и жени (57, 70, +70 кг). Медалите ще бъдат валидни за европейско отборно първенство, но индивидуалните класирания ще важат и за олимпийска квалификация.

България ще бъде представена от Ивелина Илиева (57 кг), Лидия Брънчева (70 кг), Ирина Железарска (+70 кг); Марк Христов (73 кг), Георги Граматиков (90 кг) и Даниел Дичев (+90 кг).

 

Кану-каяк (35 страни, 288 спортисти, 16 дисциплини)

Състезанията ще са в 7 мъжки, 7 женски и две смесени дисциплини на две дистанции - 200 и 500 м, и започват още в първия ден на игрите. Регатата ще е ранг на европейско първенство.

България ще бъде представена от кануиста Ангел Кодинов (C1 500 м) и каякарите Александра Михалашвили (К1 200 и 500 м), Веселин Вълчанов и Ангел Стоянов (К2 500 м).

 

Карате (20 страни, 96 спортисти, 10 категории)

Каратистите ще се състезават в "Арена Биелско-Бяла" в по пет категории (мъже и жени) - на ката индивидуално и кумите. 

България ще бъде представена от олимпийската шампионка от Токио 2020 и златна медалистка от Европейските игри в Минск 2019 Ивет Горанова (кат. 55 кг, кумите)

 

Кикбокс (25 страни, 128 спортисти, 16 категории)

На присъствието на този спорт в Краков/Малополска се гледа като на стъпка към увеличаване на популярността и утвърждаване на репутацията му, с оглед бъдещо кандидатстване за олимпийската програма. В "Мисленице Арена" в едноименния град ще има турнир в 8 мъжки и 8 женски категории.

България ще бъде представена от Иван Кръстанов (79 кг, лайт контакт), Кристина Николова  (50 кг, лайт контакт и пойнт файтинг) и Александра Димитрова  (52 кг, фул контакт).

 

Лека атлетика (48 страни, 2250 спортисти, 37 дисциплини)

Новото в присъствието на леката атлетика в програмата е, че това ще е и европейско отборно първенство - т.е. всички тимове ще се изправят лице в лице, а еврошампионът няма да се определи само от страните от елитната дивизия на континента. И това предполага на стадион "Силезия" в продължение на 6 дни да се състезава целият европейски елит.

България ще бъде представена от 40 атлети, като окончателният списък ще бъде утвърден 10 дни преди игрите. Но със сигурност тима ще водят четвъртият в скока на дължина от европейското в зала Божидар Саръбоюков, атлет №1 на България за 2022 г. Пламена Миткова (световна шампионка за девойки в скока на дължина), националните рекордьори на маратон - Милица Мирчева, и копие - Марк Славов, както и Тихомир Иванов (скок на височина).

 

Модерен петобой (20 страни, 216 спортисти, 5 състезания)

Състезанията за мъже и жени (индивидуално и отборно) и за смесена щафета ще са със статут на европейско първенство. Модерният петобой (езда, фехтовка със сабя, плуване, стрелба с лазерен пистолет и кросово бягане) ще излъчи също така и участници на игрите в Париж 2024 - първите осем в индивидуалните състезания за мъже и жени.

България ще бъде представена от Тодор Михалев, Денис Колев, Радослав Стойчев, Емил Грозданов и Ралица Митева.

 

Падел (23 страни, 128 спортисти, 3 дисцилини)

Петдневният турнир по най-новата разновидност на тениса - падел, ще включва турнири за мъжки, женски и смесени двойки на централния площад в Краков. Паделът се развива у нас под егидата на БФТенис и се играе на корт, който е с 1/4 по-малък от този за тенис, и с ракети с плътна глава, без кордаж и къс грип. Кортът е със стени (почти като при скуош), а сервисът се изпълнява отдолу, 

България ще бъде представена от Васил Младенов и Кирил Димитров на двойки мъже.

 

Ски скокове (17 страни, 111 спортисти, 5 дисциплини)

Екзотично за лятото, в Полша ще има състезания по един от най-популярните спортове в страната - ски скокове. Те ще са на шанците в Закопане, които ще са покрити с изкуствен сняг.

България ще бъде представена от единствения ни скачач в елита - Владимир Зографски.

 

Скокове във вода (20 страни, 150 спортисти, 13 състезания)

Състезанията започват още на 22 юни в Жешув и ще продължат цяла седмица. Всички 13 комплекта медали ще са за европейско първенство, като скоковете ще са и квалификация за олимпийските игри в Париж 2024.

България ще бъде представена от Цветомир Ереминов (10-метрова кула).

 

Стрелба (35 страни, 450 спортисти, 30 дисциплини)

Във Вролав ще се проведат 12 индивидуални дисциплини (според олимпийската програма), 12 отборни и 6 смесени. Стрелбата ще е най-продължителното състезание на Европейските игри (22 юни - 2 юли), а основната награда ще бъдат олимпийските квоти - ще бъдат разиграни шест за мъже и шест за жени.

България ще бъде представена от олимпийската вицешампионка Антоанета Костадинова (пистолет, 10 и 25 м), Мирослава Минчева (пистолет, 10 м и 25 м), Самуил Донков (пистолет, 10 м), Стоян Пушков (бърза стрелба, 25 м), Антон Ризов (пушка, 50 м от три позиции, 10 м); Селин Али (ловна стрелба - скийт).

 

Спортно катерене (17 страни, 100 спортисти, 6 дисциплини)

Най-новият олимпийски спорт ще проведе своите шест надпревари на изкуствена стена в кампуса на Университета за приложни науки в Тарнов. Но на европейските игри няма да се излъчват участници в Париж 2024.

България ще бъде представена от Матей Мицев (трудност и боулдър) и Юлия Керемидчиева (трудност).

 

Стрелба с лък (30 страни, 128 спортисти, 8 дисциплини)

Турнирът ще стартира на 23 юни на стрелбището на спортен клуб "Плашовянка" в Краков. Надпреварата (три мъжки и три женски дисциплини, плюс две за смесени тимове) обещава да е супер оспорвана, защото ще се печелят директни олимпийски квоти.

България ще бъде представена от Иван Банчев (рекърв) и Добромира Данаилова (рекърв).

 

Таекуондо (44 страни, 256 спортисти, 16 категории)

16-те категории (по 8 при мъжете и жените) ще са по нокаут системата, т.е. отпадналите на полуфинал ще получат бронзови медали. Но по-голямата награда е, че може да се спечелят максималните 4 т. за олимпийския ранкинг във всяка категория, по който ще се разпределят впоследствие квотите за Париж 2024.

България ще бъде представена от Любомир Богданов (54 кг), Божидар Аврамов (63 кг), Митко Джорджев (68 кг), Калоян Бинев (74 кг); Николет Костова (49 кг) и Калина Бояджиева (+73 кг).

 

Фехтовка (35 страни, 460 спортисти, 12 дисциплини)

В краковската "Таурон Арена" ще се разпределят не просто медали от игрите, а и точки за световната ранглиста, която ще е определяща за класирането на олимпийските игри (чертата ще се тегли на 31 март 2024 г.). Турнирът ще е индивидуален и отборен в трите оръжия (сабя, шпага, рапира) и при мъжете, и при жените.

България ще бъде представена от сабльорите Белослава Иванова, Емма Нейкова, Олга Храмова, Йоана Илиева, Иван Мандов, Виктор Филев, Димитър Райкин и Тодор Стойчев, както и от Васил Чепишев (рапира) и шпажистите Йордан Гълъбов, Светлозар Искров, Илия Чакъров, Марин Атанасов и Михаела Стефанова.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Европейски игри

Още по темата