Корнелия Нинова обяви на изънреден брифинг, че чума в Странджа не е имало, а всички убийства на животни и цялата кампания са извършени с цел да се прикрият схеми за източване на националния и европейския бюджет. С кампанията тип "окончателно решение" в Странджа се прикривало наличието на фиктивни стада и фиктивни стопанства, за които са получавани субсидии. В същите схеми била и поръчката за пробите за чума, възложена на компютърна фирма, при това доста преди да пламне фиктивната (според Нинова) чума.
Като цяло - всичко това не е невъзможно, като знаем какви скрупули се развъждат в ГЕРБ.
Общо взето, за Странджа знаем, че нищо не знаем. Може да е имало чума, може да е нямало. Въпросът опира до това на кого вярваме - на министър Порожанов или на Корнелия Нинова, или на Баба Дора, или на Бойко Борисов? Независими ветеринари изказаха абсолютно противоположни мнения - то "никаква чума няма, това е безчовечна измислица" до "действа се по правилата, няма друг начин да се предотврати епидемия с много по-големи щети". Което значи, че независимостта на ветеринарите е необявена близост до една или друга политическа теза, а не експертно становище. А може и да значи, че във ветеринарната медицина, както и в много други науки има различни школи, които стигат до коренно противоположни изводи. Така е например във философските школи и философските спорове - един вика, че човешката душа е неразгадаема, друг вика: аз я разгадах, нищо особено не е!
Както писахме наскоро, Борисов и философските въпроси ги решава с обаждане по телефона - алоу, школата, до седмица въпросът да е решен!
За жалост чумата в Странджа не е философски проблем, а сума ти хайванчета платиха с живота си. Философски погледнато - за дребния добитък може би е все едно дали ще бъде заколен, за да бъде изяден, или за да прикрие схема.
За стопаните обаче не е така - това им е на хората стоката, освен това стопаните се привързват към животните си, това кучкарят Борисов го разбира:
"Не сме изверги - каза той. - И на нас ни е жал за животните".
Жал, жал, ама като трябва да се прикрие схема или да се предотврати епидемия - стискаме зъби, стискаме очи и сеем смърт.
За съжаление и на Нинова ѝ вярваме, колкото на Борисов.
На ветеринарите ще им повярваме, когато излязат с единна позиция.
На философите също не може да се вярва като на бог, но може да се изучават и да разширяват светогледа.
Примерно Аристотел вика, че човекът е zoon politikon - политическо животно.
Козата не е политическо животно, затова за живота ѝ се вземат политически и ветеринарни решения.
Бързината, с която убиха животинките, също е философски въпрос - като апорията за Ахил и костенурката. Ахил - БАБХ бяга десет пъти по-бързо от костенурката-коза и би трябвало да я ликвидира без проблеми. Твърди се обаче, че има стопани, които са запазили животните си, защото заплашили убийците, че имат адвокат. Ако това е вярно, то подкрепя тезата, че убийствата са прикривали далавери, а и самите убийства представляват далавера.
При това положение философщината съвсем се нагнетява и като гордиев възел реве за политическо решение.