Отдел "После" е последователен в утвърждаването и на зелените политики и заклеймяването на еко безхаберниците, въздухоотровителите, изменителите на климата и всякакви опоненти на глобалното затопляне.
Колегите от списание TIME също са еко френдли и опоненти на глобалното замърсяване - поради тази причина Грета Тумберг е отличена от списанието в традиционната им класация като Личност на годината. Признанието за Грета е ясно за какво - за нейния силен, малко истеричен и недокрай анализиран глас. Грета стана световна икона в борбата срещу замърсяването, тя се отличи в множество пиарски трикове, спечели на своя страна милиони тийнейджъри и много от техните родители. Заради Грета екотемата отново е секси, модерна и може да се ползва като отличителен белег за готиност. Това е хубаво.
Но още по-хубаво е, когато се работи с конкретни трудни и малки стъпки за въвеждането и налагането на екополитики.
Европа и Европейският съюз в това отношение са световен пионер - най-много зелени политики са стартирали именно от нашия континент.
Последната такава мащабна инициатива е т.нар. Евопейски зелен пакт на Урсула фон дер Лайен - новата председателка на Европейската комисия.
"Зеленият пакт" естествено звучи като ала-бала, както звучат повечето европейски документи, в които обаче освен бутафория и тинтири-минтири има реални неща.
Целите на пакта са чрез стимули на зелената икономика да се подобри здравето и качеството на живот на хората.
За такива мащабни инициативи естествено си трябват мащабни ресурси.
И тука идва интересното - институцията, която основно финансира Зеления пакт на Урсула, е Европейската инвестиционна банка, която има за вицепрезидент бившата българска министърка Лиляна Павлова.
Ето това са реалните стъпки към един по-зелен свят - ще похарчат два вагона пари за джиджи-биджи, но все пак някое и друго евро ще отиде в правилна зелена посока. И пак ще ходим като хазаи по тая широка родна земя, както се пее в песента!
Постигането на целите на Европейския зелен пакт ще изисква значителни инвестиции - пише в комюникето на Европейската комисия, където се споменава колосалната сума от 260 милиарда евро допълнителни инвестиции годишно. Поне 25% от дългосрочния бюджет на ЕС трябва да бъде предназначен за действия в областта на климата - пише комисията, - като допълнителна подкрепа ще бъде оказана от Европейската инвестиционна банка — европейската банка за климата.
По тези и по други причини "После" обявява Лиляна Павлова за Зелено човече на годината - а Грета Тумберг има още да се доказва.