С разбитите си тротоари и паркирани навсякъде коли София не може да бъде наречена град на бъдещето. Тя дори не е град за хората, а за колите. Затова е лесно да си представим Тюбинген като неин пълен антипод.
Тюбинген е сгушен между планините на Швабия и горите на природния парк Шонбух. Според един репортаж на Би Би Си градчето може да сложи в джоба си всеки Дисни парк. В сърцето му е удивително запазеният стар град с калдъръмени улички, стари къщи и канали (докато повечето германски градове са с разрушена историческа част през Втората световна война, тук е паднала само една бомба).
Швабия е район, известен с пестеливостта си, но тук слънцето е по-щедро, отколкото към останалите части на Германия. На всичкото отгоре Тюбинген е университетски град, поради което на малка площ човек ще срещне много динамика. И колкото София е град на миналото със своя мръсен въздух и задръстени улици, толкова Тюбинген е град на бъдещето.
В града има самоуправляващи се комуни, където
готвенето и пазаруването се организира колективно
и е преобладаващо веган. Вегетарианството е толкова разпространено сред жителите, че човек обикновено пита: "Ядете ли месо?", а не обратното. В държава, известна със своите наденички, тукашните ресторанти казват, че вегетарианските им блюда свършват най-бързо, а месните не са популярни. Дори турските дюнерджийници тук са вегетариански.
Зелените политици са в местния общински съвет от далечната 1979 г. Като навсякъде в Европа, и тук кипят непрекъснати обновявания. Само че не в посока към нови и нови строежи, а към все по-чиста околна среда. Широките велосипедни алеи и астрономическите такси за паркиране правят града
много неприветлив към автомобилите
От февруари 2022 г. коли не се допускат по централната улица на града, която е запазена само за автобуси и велосипеди. Студентите, които представляват една трета от населението, пътуват безплатно с градския транспорт през почивните дни и след 19:00 часа вечер. В събота транспортът е безплатен за всички и скоро това може да бъде въведено за всички останали дни. Тюбинген харчи три пъти повече на глава от населението за велосипедна инфраструктура от друг дружески настроен към велосипедите град в Европа - Копенхаген, казва пред Би Би Си кметът Борис Палмер.
От тази година градът позеленя още повече. Въведен беше нов данък за еднократни опаковки - от чашки за кафе до купички за сладолед и чинии за храна. Освен това всички прибори за еднократна употреба се заплащат с 20 цента. Дори кутиите за пица и фолиото за сандвичите с фалафел се облагат, независимо дали са направени от рециклирани или зелени материали. Принципът тук е, че въздържането от ново производство е по-полезно за бъдещето от рециклирането и изхвърлянето.
Новият данък тръгна подобаващо - в първите няколко седмици отпадъците в града намаляха с 15%. Оттук нататък този процент само ще се увеличава, защото
все повече хора свикват да си носят свои прибори,
ако ще хапват на крак.
В кацата с меда обаче има и лъжица катран - новият данък не се хареса на единствения "Макдоналдс" в града, който го оспори в съда. Веригата за бързо хранене твърди, че при над 1500 ресторанта в Германия не може да следва различна политика в различните градове и настоява за общи правила на работа. "Съгласни сме, че най-добрата опаковка е непроизведената опаковка, но регионалните различия пречат на въвеждането на единен успешен модел", твърдят от управата на ресторантите.
"Макдоналдс" смята да въведе своя собствена система срещу отпадъците, твърдят от компанията. Само че не за пръв път оспорват подобни данъци. През 90-те например друг германски град - Касел, предложи данък за опаковки, а "Макдоналдс" успя да спре решението чрез съда. Преди 4 седмици стана известно, че същият изход има и при делото срещу Тюбинген. Само че това едва ли ще спре зелените инициативи в града.
Друга част от тях е особено актуална в днешните енергийно несигурни времена. Тук например фотоволтаичните системи по покривите са задължителни. За последните 15 г. емисиите от въглероден двуокис на глава от населението са намалени с 40%, докато икономиката на града е нараснала с 40%. С други думи, има надежда, че можем да продължим да се развиваме, като намаляваме глобалното затопляне.
За съжаление, моделът на Тюбинген не е лесен за копиране другаде, защото победите се дължат на уникалната подкрепа, с която се ползват от обществото и политиците в града. А отвън не липсват и критици - една статия в "Шпигел" от 2011 г. описва френския квартал - един от най-екологичните, като зелен ад, а жителите му - като непоносими и лицемерни зелени. Другият фактор, който отличава града, е неговото студентско население - тук сте просто в един академичен аквариум. Но това не пречи на хората от миналото като нас да си мечтаят за такова щастливо бъдеще.