За 20% от първите пенсионери, родени след 1959 г., участието във втория стълб ще приключи още в момента на пенсионирането им. Толкова е делът на хората с по-малко от 900 лв. в партидите си сред 200-те хиляди българи, които ще берат първи плодовете на реформата. В този случай сумата се изплаща еднократно при навършване на възраст за пенсиониране по трета категория труд.
30% от първите пенсионери имат достатъчно средства в партидите си, за да бъде тя пожизнена. Изчисленията показват, че размерът на пожизнената пенсия ще бъде между 45 лв. (колкото е минимумът) и почти 200 лв. като първи размер. Останалите хора ще получат разсрочено парите си.
Данните бяха обявени днес от пенсионните дружества на заседание на парламентарната социална комисия, която прие на второ четене подобрения законопроект на управляващите за фазата на изплащане на втора пенсия. Законопроектът за промени в Кодекса за социално осигуряване бе дописан с 30 страници нови поправки след унищожително становище по първия му вариант на Комисията за финансов надзор. В знак на протест срещу случващото се БСП бойкотира заседанието и не участва в гласуването. Левите депутати внесоха свои предложения, но те очаквано бяха отхвърлени. В тяхна подкрепа по някои точки обаче се обявиха присъстващите на заседанието синдикални представители.
В редактирания вариант бяха засилени гаранциите по някои от най-спорните текстове. Например невинаги пенсията ще се намалява при по-ниска доходност - първо лошите резултати ще се компенсират от резервите на фонда и едва тогава ще може да се пристъпва към намаление. Това е компромисен вариант спрямо предложението на КФН пенсията да се актуализира само нагоре, т.е. при по-ниска доходност просто да остава без промяна. Освен това регулаторният орган ще има последната дума по отношение на рисковия коефициент, който ще се прилага към пенсията, ако човек иска да бъде гарантиран нейният първи размер - това също е вид гаранция срещу евентуална ниска доходност в бъдеще.
Сред гласуваните днес промени са важни уточнения по отношение на наследяването на парите от втория стълб. Най-сетне кръгът от наследници се приравнява на пълния, предвиден в закона за наследството - кодексът за социално осигуряване досега не признаваше роднините по съребрена линия за наследници. Това означава, че братя и сестри, както и наследници по завещание също ще могат да наследяват партиди и плащания. Само някои видове плащания обаче ще могат да се наследяват - това не важи за пожизнената пенсия, освен ако тя не е с гарантиран период на изплащане или в комбиниран вариант с разсрочено плащане (два нейни подвида, включени именно заради възможностите за наследяване).
Продуктите, които ще предлагат фондовете, на теория изглеждат разнообразни, но на практика човек няма да има избор, тъй като как ще получи парите си зависи от размера на натрупаното в партидата. Както стана дума, хората, в чиято партида има по-малко от 900 лв. (три минимални пенсии), ще получат парите си наведнъж. Пожизнена пенсия ще се изплаща само на тези, които имат достатъчно натрупвания да получават 45 лв. месечно до края на живота си. Хората между тези две категории, които имат повече от 900 лв., но не достатъчно за пенсия, ще получават разсрочено плащане, като ще определят сами за какъв период да е то.
Дружествата ще гарантират брутния размер на внесените осигуровки - това означава и таксите и удръжките. Доста спорове предизвика предложението на БСП този брутен размер да се индексира с натрупаната инфлация - според дружествата за целта ще е необходима съвсем различна инвестиционна политика. ГЕРБ предложи и да се промени начинът, по който се изчислява втората пенсия. Вместо биометрични таблици управляващите предлагат да се ползва публична статистика на НСИ за смъртността и очаквана продължителност на живота.
В комисията днес се чуха редица алтернативни предложения, но управляващите не им дадоха шанс. Следващата седмица тригодишната сага около законопроекта за фазата на изплащане трябва да приключи с окончателното приемане на промените в пленарна зала.