От днес в 9 района на София се забранява отоплението с твърдо гориво. Т.нар. нискоемисионна зона за битовото отопление обхваща зоните, в които работи "Топлофикация" или са газифицирани- "Средец", "Красно село", "Изгрев", "Илинден", "Студентски", "Оборище", "Възраждане", "Лозенец" и "Триадица". Ограниченията за употреба на най-неекологичните печки бе приета през 2022 г. от предишния Столичен общински съвет.
Отоплението с въглища и дърва е най-големият замърсител на въздуха, припомнят от общината. Общият дял на замърсяването от битово отопление е 56%, а през зимата 80% от превишенията на фини прахови частици се дължат на изгарянето на вредни за атмосферата предмети.
Ограниченията за битовото отопление ще засегне около 1600 домакинства, изчисляват от кметството. Контролът на горенето ще се извършва от мобилните екипи на Столичния инспекторат, подпомогнати от общинската дирекция “Аварийна помощ и превенция”. Те ще правят обходи и ще отговарят на сигнали на граждани. Глобата за нарушителите е от 50 до 500 лв., а санкциите ще се налагат по реда на Закона за чистота на атмосферния въздух.
На разположение на проверяващите ще бъде и противопожарна кула в кв. "Факултета", която разполага с четири стационарни и една мобилна камера за засичане на задимени участъци. Контрольорите ще използват и два дрона. Столична община обещава през 2025 година да продължи да подсилва капацитета на инспектората с нови технологични средства за следене на замърсяването на въздуха.
Нискоемисионната зона за битовото отопление е втората от такъв тип в София. Както "Сега" вече писа, през декември в идеалния център на столицата за втора поредна година бе въведено ограничение за движение на най-замърсяващите автомобили от екогрупа 1 и 2. На тях бе забранено да влизат в т.нар. малък ринг до края на февруари т.г. Според екологични организации като "За Земята" обаче нискоемисионната зона за автомобилите трябва да важи целогодишно.
Столична община призовава домакинствата, засегнати от нискоемисионната зона за битовото отопление, да се възползват от програмите й за безплатна смяна на старите печки с нови уреди. От "Московска" 33 съобщават, че близо 5000 домакинства вече са кандидатствали по двете кампании, които са валидни в момента. От общината напомнят, че всеки, който има нужда от консултация, ще бъде посъветван безплатно от експерт.
Едната програма се отнася до кварталите и селата в широката периферия на общината - „Абдовица“, „Димитър Миленков“, „Филиповци“, „Требич“, „Обеля“, в.з. „Малинова долина“ и селата Волуяк, Мрамор, Чепинци, Негован, Световрачене, Кубратово, Бусманци, Казичене, Кривина, Владая и Мърчаево. По европрограма LIFE до 31 май живеещите там могат да заменят печките си на твърдо гориво с уред на пелети, уред на природен газ или климатик. Кандидатстването става с подаване на място в кметството или в районната администрация на документи, които могат да бъдат изтеглени онлайн.
Жителите на всички останали квартали на София могат да подават заявления за подмяна на старите печки с нови уреди по програма „Околна среда“, която е в начален етап. След това общината обещава да осигури оценка на нуждите на домакинствата, подали заявления, и да ги подпомогне при оформяне на документите. Общината ще поеме и демонтажа и предаването за рециклиране на всички печки и котли на твърдо гориво, които са подменени с екологични алтернативи. По тази програма гражданите могат да кандидатстват до края на 2029 г. за уред на пелети, термопомпи, както и за климатици.