Четири политически формации се очертават като сигурни в следващия парламент. Още три пък са потенциално възможните участници в следващото Народно събрание. Това показват данни от проучване на агенция "Афис", направено в периода 12-17 февруари, предава БНР. То е реализирано със собствени средства, като са интервюирани 1000 лица в домовете им.
Данните на "Афис" показват, че политическата коалиция ГЕРБ-СДС "засега запазва лидерската си позиция с малко над 25% доверие, следвана на сравнително близка дистанция от коалицията "БСП за България" - 22.5%. Битката за третото място ще е между партията на Слави Трифонов „Има такъв народ“ и ДПС.
В различна степен имат шансове за бъдещо парламентарно представителство още две коалиции - "Демократична България" и "Изправи се! Мутри вън!", както и една партия - ВМРО, но успехът им зависи от тяхната предизборна кампания, посочват от агенцията.
От "Афис" отчитат и нетипично висок дял на така наречените "Други партии", които ще привлекат гласове, но ще останат извън парламента, като не са малко и формациите, които ще останат под 4-процентовия праг, но ще прескочат "заветния" 1% от гласовете. Най-висок резултат сред тях показва "Възраждане" с 2.2% доверие.
Данните свидетелстват за очертаваща се фрагментация на вота, което на практика означава, че антиправителственият протест от лятото не е намерил концентриран израз, а коалиционната формула на бъдещото управление на държавата, ако такава бъде договорена успешно, е неизбежна.
По-малко от два месеца преди насрочените парламентарни избори кардиналният въпрос за хипотетичната избирателна активност също остава без отговор. А основен фактор ще е продължаващата Covid-пандемия. "Тъкмо пандемията ще повлияе на изборният резултат", е изводът от проучването на "Афис".
Преди дни социологическо проучване на "Галъп" пък прогнозира, че 7 формации ще влязат в следващия парламент. Според него ГЕРБ и СДС ще са на първо място, следвани от БСП с 21.9%. "Има такъв народ" според агенцията получава 13.1%, ДПС - 12.4%, "Демократична България" - 6.8%, формацията около Мая Манолова - 4.7%, а ВМРО - 4.2%. При последните две формации кампанията ще е решаваща за шансовете да са в Народното събрание. Такива шансове може да получи и коалицията Воля-НФСБ.