Медия без
политическа реклама

България настоява да получи дата и за Шенген по суша

Нидерландия ще реши за ветото "по някое време в близките дни"

14 Дек. 2023Обновена
Николай Денков
стопкадър/ЕС
Николай Денков

България настоява да получи точна дата за приемането си в Шенген и по суша. Това се разбра от думите на премиера Николай Денков, който коментира темата пред журналисти в Брюксел, където е за Срещата на върха ЕС - Западни Балкани и за заседанието на Европейския съвет. България ще иска дата и за приемане в Шенген със сухопътните границиь, така че да не се стига до ново блокиране при гласуване в Европейския съвет.

"Стратегията е да преговаряме за сухопътните граници, подготвили сме предложение, ще го изпратим до Австрия. Ще използваме ЕК като медиатор в тези преговори", каза Денков.

"Това, което не искаме, е да оставаме заложници с решения, които нямат общо с общата логика за развитие на ЕС. Това, което се опитваме да избегнем, е необходимост отново да влизаме в решение на Европейския съвет, което да изисква единодушие", каза премиерът и допълни, че днес и утре ще се преговаря.

Той призна, че газовата такса, въведена през октомври, сега е махната заради натиска на Унгария, която е заплашила да наложи вето на България за Шенген, ако таксата остане.

Денков беше категоричен, че няма разговори за разделянето на България от Румъния. И че това се споменава понякога от румънските власти, но никога не е било тема в двустранните разговори, както и на ниво ЕК. Искането на Австрия за укрепване на сухопътната граница между двете съседни държави той определи като опит на Австрия "да успокои своите граждани, че се вземат всички мерки, че през България ще е много по-трудно да се стигне до Австрия". По думите му отношенията между България и Румъния са много добри.

"Искаме ясна дата, и сухопътна. Ако се слагат условия, те да са в ясен плюс и за България. Става дума до каква степен ресурсите на държавните членки на Шенген се слагат на външните граници и до каква степен всеки си укрепва неговата държава. В момента имаме 1500 души, които работят на Дунав от румънска и българска страна. Какво пазят на Дунав – не знам. Ако част от тях са преразпределени на българо-турската граница, укрепването ще стане по-голямо. Само 2% от мигрантския поток влиза през България, повечето избират да минават през Италия, Испания и Гърция", коментира по-рано и лидерът на ПП Кирил Петков пред bTV.

Преди дни стана ясно, че Австрия е готова "да пусне" България и Румъния в Шенген само с падането на границите за въздушния трафик. Това обаче означава, че България и Румъния официално няма да бъдат членки на Шенген. При това Австрия поставя редица условия, сред които и приемане на мигранти. Властите в Румъния приветстваха предложението, но Денков веднага обяви, че сделка не може да има. От изказването му днес се разбра, че Австрия не иска нищо повече от спазването на Дъблинския регламент.

Няма сделка, която да ни задължава да приемаме допълнително мигранти в замяна на приемането ни в Шенген. Това стана ясно от думите на премиера Николай Денков по Би Ти Ви.

Нидерландия ще реши дали да свали ветото си за присъединяването на България към Шенген "по някое време в близките дни". Това заяви премиерът Марк Рюте при пристигането си в Брюксел вчера. "Трябва да вземем решение в Нидерландия, основаващо се на докладите на Европейската комисия", каза той, цитиран от БНР. По информация на радиото това решение може да е факт още в петък, но е възможно да остане и за след седмица. На 15 и 22 декември са последните две заседания на нидерландското правителство преди Коледа.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Николай Денков, Шенген

Още по темата