Медия без
политическа реклама

Бюджетната комисия гласува 3400 лв. таван на осигуровките

Добре е да отпадне таванът на пенсиите, но не сега, коментира финансовият министър

17 Февр. 2022Обновена
Комисията по бюджет и финанси до този момент не е приела нито едно предложение на опозицията в социалния бюджет.
БГНЕС
Комисията по бюджет и финанси до този момент не е приела нито едно предложение на опозицията в социалния бюджет.

Бюджетната комисия в Народното събрание отхвърли предложенията на ДПС и ГЕРБ за замразяване на максималния осигурителен доход на 3000 лв. Депутатите в комисията приеха предложението на правителството от 1 април максималният осигурителен доход да се увеличи на 3400 лв. За него гласуваха 13 народни представители от управляващата коалиция, един беше против. Тази вечер комисията обсъди на второ четене законопроекта за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2022 г., от който зависят пенсиите, осигуровките и обезщетенията.

При първото четене на законопроекта Ивайло Мирчев от ДБ каза, че парламентарната група ще предложи увеличението да се отложи за 1 юли, за да се изработи автоматичен механизъм за този ръст. Това е предизборен ангажимент на "Демократична България". Подкрепа за замразяването изрази и Любомир Каримански (ИТН). Никой от четворната коалиция обаче не внесе такова предложение, тъй като се взе решение да няма разнобой в управлението. В крайна сметка такъв текст предложиха ДПС и депутатът на ГЕРБ Красимир Вълчев.

"Имахме възражения, но проведохме много интензивни разговори с ИТ сектора. Този сектор действително е около една четвърт от групата осигуряващи се на над 3000 лв., но от една трета до половината служители в една фирма са осигурени на над 3000 лв.", обясни Георги Ганев. Той посочи, че в резултат на тези интензивни разговори, фирмите са склонили на увеличението. "Те остро възразяват срещу него, но разбират, че то трябва да се случи", коментира депутатът. Ангажиментът да се търси обективен механизъм за увеличението остава.

В дискусията се включи и вицепремиерът Асен Василев, който е най-големият защитник на увеличението. Срещу предложението на Вълчев той изтъкна познатия аргумент - че вдигането от 2600 на 3000 лв. на максималния осигурителен доход от ГЕРБ през 2019 г. не е довело до намаление на ИТ специалистите, а ги е увеличило. "Не казах, че ще доведе до намаляване, но казах, че ако не го вдигнем, ще ги увеличим още повече", отвърна му бившият просветен министър.

След като при първото четене осигуровките на регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители бяха основна тема на дебатите, този път депутатите бяха сравнително лаконични, със заявката дискусията да бъде в пленарна зала. В комисията вицепремиерът Василев обясни, че на този режим се самоосигуряват 27-31 хил. лица според сезона. Зам.-социалният министър Лазар Лазаров пък добави, че е редно всички самоосигуряващи се да бъдат равни в закона, а на останалите минималният осигурителен доход става 710 лв.

Депутатите от четворната коалиция стройно гласуваха предложенията на правителството. Те не подкрепиха дори нищожното увеличение на еднократната помощ при смърт на осигурено лице от 540 на 600 лв., предложено от ДПС. "Знаете колко струва едно погребение, а разходът за тази промяна е около 400 000 лв.", коментира Хасан Адемов. Мнозинството обаче гласува въздържал се.

"Смислено е да отпадне таванът на пенсиите, но когато разработим формулата за максималния осигурителен доход. По принцип това е добро предложение, но не му е сега времето", коментира Асен Василев предложението на ГЕРБ да се премахне максималният размер на пенсията. Предложението бе подкрепено от шестима депутати на опозицията, един гласува против, а 12 се въздържаха. С 13 гласа за и един въздържал се таванът бе застопорен на 1500 лв. поне до актуализацията през юли, въпреки че максималният осигурителен доход се вдига, а двете величини са свързани.

По повод предложението на ДПС първите три дни от болничния да се поемат от НОИ, а не от работодателя, както бе въведено като временна мярка, социалното министерство обясни, че това е мярка срещу злоупотребите. "В европейската практика има такъв период на изчакване преди да се включи осигурителната институция, като той е между 2 и 15 дни", коментира зам.-министър Лазар Лазаров. Той се оправда и с големите разходи за НОИ, които ще наложи предложението на ДПС. От думите му се разбра, че при такава промяна фонд "Общо заболяване и майчинство" ще трябва да отпусне около 230 млн. лв. повече за болнични.

За увеличението на социалната пенсия за инвалидност, Лазаров обясни, че са против, тъй като тя е обвързана със социалната пенсия за старост, която била увеличена повече от останалите. Според него, в рамките на 2 месеца при тези плащания има "сериозно увеличение", тъй като освен базата, бяха завишени и процентите. Лазаров цитира и увеличението на финансовата подкрепа, която зависи от линията на бедността, както и увеличения бюджет за личните асистенти, за да заключи, че от допълнителен ръст на парите няма.

На заседанието Деница Сачева и Хасан Адемов редактираха две свои предложения. Сачева предложи майките, които се връщат на работа през втората година от раждането на детето, да получават и заплата, и 70% от обезщетението (което сега е 650 лв., а трябва да стане 710 лв.). Сега в такъв случай се полагат 50% от обезщетението.

Хасан Адемов пък редактира предложението за промяна на швейцарското правило, като последният вариант е вместо 50% от ръста на осигурителния доход и 50% от ръста на инфлацията, да се вземат предвид 75% от осигурителния доход и 25% от инфлацията. Използваните за осъвременяването показатели са за предходната година, поради което ДПС смята, че юлското увеличение с 6,1% няма да компенсира натрупаната инфлация. С натежаването на осигурителния доход, процентът би следвало да се увеличи.

"Не е изключено в следващите години ценовият индекс да изпревари ръста на осигурителния доход. Може обаче да променим и показателя - от хармонизирания ценови индекс към националния, който е по-висок", включи се в дебата за швейцарското правило Георги Ганев (ДБ).

ОСНОВНИТЕ ПАРАМЕТРИ

От 1 април минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се се увеличава от 650 на 710 лв. Толкова ще бъде и за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители, които сега се осигуряват върху 420 лв.

Максималният осигурителен доход се увеличава от 3000 на 3400 лв. от същата дата.

Минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст се увеличава от 370 на 392,57 лв. от 1 юли.

От 1 юли пенсиите се осъвременяват по швейцарското правило с 6,1%.

Таванът на пенсиите остава 1500 лв.

Минималното дневно обезщетение за безработица се увеличава от 12 на 18 лв. от 1 април. Максималното се увеличава от 74,29 лв. на 85,71 лв.

Обезщетението за отглеждане на дете до 2-годишна възраст (втората година на майчинството) се увеличава от 650 на 710 лв. Жените, които се върнат на работа, ще получават и заплата, и 50% от него.

Еднократната помощ за смърт на осигурено лице остава 540 лв.

За април, май и юни към пенсиите на хората, които през януари получиха намаление на сумата от преизчислена пенсия и ковид добавка, ще се изплаща компенсация за разликата.

Неплатеният отпуск по чл. 160, ал. 1 от Кодекса на труда до 90 работни дни, ползван през 2022 г., се зачита за трудов стаж.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата