Медия без
политическа реклама

ЦИК хвана кандидат за депутат в 4 различни листи

За такива случаи законът не предвижда санкции нито за претендента, нито за издигналата го формация

21 Окт. 2021
Някои кандидати се състезават в два изборни района, други гледат да се подсигурят и с повече.
БГНЕС
Някои кандидати се състезават в два изборни района, други гледат да се подсигурят и с повече.

Както на всички парламентарни избори, и този път бяха открити кандидати, които се опитват да увеличат шансовете си като се регистрират в повече от две листи.

Още фрапиращи случаи на нарушения и грешки с кандидатите за депутати открива Централната избирателна комисия (ЦИК). Наскоро 16 претенденти за парламента бяха заловени, че участват във вота без да се навършили нужните 21 години или имат чужди паспорти.

Лоша практика

По принцип Изборният кодекс позволява на всеки претендент за Народното събрание да се състезава в най-много два избирателни района. Тази практика често бива критикувана, тъй като се използва от политическите сили, за да си осигурят нечестно предимство. Първо, партиите и коалициите разполагат най-важните си кандидати в два района, за да бъде сигурно, че точно те ще влязат в Народното събрание. Второ, популярни кандидати се разполагат в даден район, за да привлекат повече гласоподаватели, след което се отказват от спечеленото място и така облагодетелстват следващите в листата – които вероятно щяха да спечелят по-малко гласове без популярния си съпартиец.

Безцеремонно

Подобни трикове се позволяват от закона. Някои обаче съвсем безцеремонно си позволяват да се кандидатират в повече от два района. Такъв е случаят например с Милка Кирилова Петрова, която е издигната от партията „Русофили за възраждане на отечеството” в цели четири района – Велико Търново, Враца, Габрово и 24-и район – София. Във всички посочени места Петрова е била регистрирана от местните районни избирателни комисии. При съпоставката на листите в Централната избирателна комисия (ЦИК) обаче случаят е хванат.

Какво казва законът

Работата е там, че в такива случаи единственото, което комисарите могат да направят, е да обявят за недействителни две от регистрациите, с които кандидатът участва. Според закона действителни са първите две по време регистрации – в случая Велико Търново и Габрово. Това означава, че Петрова спокойно ще се яви на избори – няма да има никакви санкции нито за нея, нито за партията, която я подкрепя. Просто Изборният кодекс не предвижда такива, а законотворците така и досега не са адресирали проблема.

Всъщност, по начина, по който е написан законовият текст, той дори не третира подобни случаи като нарушение. В разпоредбата просто се определя кои са действителните и кои са недействителните регистрации, и толкова. Даже се предвижда същият подход, ако кандидатът е бил издигнат от повече от една партия, коалиция или инициативен комитет.

Още случаи

От ЦИК са открили четирима други кандидати в същото положение. Само че те са се регистрирали в по три листи.

Става въпрос за Лиляна Петрова Калчева, издигната от партия „Правото” в Благоевград, 23-и район – София и 24-и район – София; Андрей Маринов Маринов от „Национално обединение на десницата” – коалицията, сформирана от Цветан Цветанов и Петър Москов, номиниран във Велико Търново, 23-и район – София и 24-и район – София; Деян Валентинов Митев от партия „Воля” на Веселин Марешки, който е регистриран във Враца, Монтана и Плевен; Християна Живкова Иванова от коалиция „Патриотичен фронт”, в основата на която стои НФСБ на Валери Симеонов. Иванова е искала да се състезава едновременно в Добрич, Силистра и 25-и район – София.

И четиримата бяха лишени от по една регистрация, но отиват на изборите с останалите две.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата