Медия без
политическа реклама

ЦИК се замая от всички проблеми около машинното гласуване

Остава неизвестно колко нови устройства трябва да бъдат поръчани, но прогнозата е, че ще бъдат нужни над 1000 броя

Илияна Кирилова

Спешно съдействие от всевъзможни държавни органи ще търси Централната избирателна комисия (ЦИК) във връзка с организацията на машинното гласуване. Изборните комисари и преди се опасяваха, че няма да могат да се справят сами с разнообразните предизвикателства, пред които ги изправя употребата на устройствата. Сега обаче тревогата им се засилва, тъй като с последните промени в Изборния кодекс машините замениха бюлетините като основно средство за гласуване и в страната, и в чужбина. А до изборите остават по-малко от 2 месеца.

Броят на устройствата

Първата голяма неизвестна е броят на необходимите устройства, които ще трябва допълнително да се закупят. За предните парламентарни избори на 4 април бяха поръчани 9600 машини, от които в употреба влязоха около 9400. Според новите законови разпоредби в страната трябва да се осигурят машини за секциите с над 300 избиратели. От известно време обаче се възприе вариантът, че за по-натоварените секции трябва да има по 2 машини, за да не се образуват опашки и да бъде сигурно, че всички желаещи ще гласуват. Тоест, този фактор трябва също да се вземе предвид, когато се изчислява бройката на допълнителните устройства.

В тази връзка, членът на ЦИК Емил Войнов съобщи, че по данни на държавната фирма “Информационно обслужване”, която изчислява изборните резултати, на последния вот в 127 секции са гласували повече от 500 избиратели, а в няколко хиляди – над 300 избиратели. Според Войнов, когато се определя къде да се инсталират по 2 машини, може да се вземе една средна стойност – например 450 гласували. Това са 700 секции, по собствените му изчисления. Освен това, 242 са били секциите извън страната с повече от 300 гласували, за които също ще трябва да се осигурят устройства. Също така, заради предстоящите частични избори за кмет на Благоевград на 27 юни ще са нужни около 140 машини. Така прогнозната бройка отива над 1000.

Това са съвсем условни изчисления. ЦИК тепърва ще проведе експеримент с гласуване с машина в истинска секция, за да се установи колко време отнема подаването на гласа – от влизането на избирателя в секцията до излизането му. Целта е да се установи колко гласоподаватели може да поеме една машина в рамките на изборния ден. Членът на комисията Красимир Ципов заяви, че трябва да се възприеме по-консервативен подход, за да бъде сигурно, че никой няма да бъде върнат, и затова трябва да се осигурят по 2 машини за всяка секция с не по-малко от 350 гласували.

Обществената поръчка

Другият съществен въпрос е за обществената поръчка, с която да се закупят допълнителните устройства. Отсега изборните комисари обсъждат възможността, че единствено досегашният доставчик “Сиела Норма” може да осигури необходимите нови машини. Вече са водени и разговори с представители на фирмата, които са заявили, че могат да осигурят около 1500 бройки за предсрочните избори.

Изборните комисари смятат да попитат “Сиела Норма” дали ще предостави неизползваните на предния вот 200 машини, за да бъдат вкарани в употреба на частичните избори в Благоевград. Устройствата влизат във вече действащия договор между държавата и фирмата, и така ще се избегне обявяването на още една поръчка.

При всички случаи обаче ЦИК трябва да премине през процедура по Закона за обществените поръчки. Затова комисарите решиха да помолят администрацията на Министерския съвет да им осигури експерти, които да помогнат с изготвянето на поръчката.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата