Медия без
политическа реклама

„Дневникът е подправен“ сблъска челно ЦИК и „Сиела“

Комисията и частната фирма взаимно си прехвърлят отговорността за изборната мистерия

03 Окт. 2022ОбновенаЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
Фейсбук
Странният надпис, който породи нови подозрения за достоверността на машинното гласуване.

Загадъчният случай с надписа „Дневникът е подправен“, който внезапно изникна на екраните на три машини за гласуване на вчерашните избори, е на път да се превърне в поредния повод за сблъсък между Централната избирателна комисия и частната фирма „Сиела Норма“.

Компанията, която е неизменен партньор на ЦИК в организирането и провеждането на машинното гласуване, не смята, че трябва да бъде товарена с отговорността за мистерията, която събра вниманието на страната в изборния ден. Изборните комисари обаче също не са склонни да приемат, че са виновни за нещо.

Първоначално, след като научиха за казуса, от ЦИК решиха, че ще оставят търсенето на обяснения за след вота. Когато обаче медийният интерес към случая набра сила и стана очевидно, че няма да заглъхне, комисарите спешно пратиха вчера следобеда писмо по въпроса до „Сиела“.

В три избирателни секции машините за гласуване са изписали при включване странния надпис "Дневникът е подправен". Това се разбра в началото на днешното заседание на Централната избирателна комисия (ЦИК).

В началото на септември т.г. фирмата получи от ЦИК, при това без конкурс, обществена поръчка за 9.5 млн. лв. с ДДС, за да се погрижи за редица дейности, свързани с машинното гласуване – параметризирането на електронните бюлетини, инсталирането на машините, транспортирането им, логистиката и техническата поддръжка. Затова членовете на ЦИК сметнаха, че имат правото да изискат обяснение от „Сиела“ защо се появи странният надпис, който не беше виждан дотогава. Те поискаха, също така, и отговори за друг особен случай – две машини, за които се оказа, че има разминаване в хеш кода.

Очаквано „Сиела Норма” стана изпълнител на обществената поръчка, обявена от Централната избирателна комисия (ЦИК), за редица дейности, свързани с машинното гласуване на изборите на 2 октомври.

От фирмата им отвърнаха привечер, че машините и софтуерът са собственост на ЦИК и, едва когато получат достъп до устройствата, ще могат да отговорят в спешен порядък на поставените им въпроси. Това разгневи комисарите. „Те (машините – бел.а.) са предадени на „Сиела“ и те носят отговорност за това какво е инсталирано на тях“, изтъкна зам.-председателят на ЦИК Росица Матева. Тя предложи на колегите си да изпратят ново писмо, в което повторно да се поискат отговори. Идеята й беше приета с пълно единодушие от останалите членове на комисията.

Камелия Нейкова – председателят на ЦИК, използва повода, за да се оплаче, че коментатори са представили случилото се пред медиите като грешка на ЦИК. „Това е грешка на изпълнителя (това е "Сиела" - бел.а.), на който е възложено техническото осигуряване на машинното гласуване. Инсталирането на тези машини е в техните задължения и това следва да бъде взето предвид при приемането на тяхната работа“, обяви Нейкова. И настойчиво призова колегите си „да изразим своята категорична позиция, че тук не може по никакъв начин ЦИК да се натовари с тези случаи, а изпълнителят някакси да стои извън тази отговорност“.

Мнението на шефа на комисията предвещава нова дълга разпра със „Сиела“. Такива двете страни са имали и преди, като дори са стигали до това да си изясняват споровете в съда. А върху последната обществена поръчка, която ЦИК предостави на фирмата, легна съмнението, че не е била възложена от комисарите в съответствие със закона.

И на тези избори машинното гласуване няма да се размине със съмнения за нередности.

КОМЕНТАРЪТ НА ЕКСПЕРТИТЕ

Пред "Сега" експерти, свързани с организацията на машинното гласуване, определиха като "притеснителен" факта, че надписът се появява се появява едва сега, след толкова продължителна употреба на устройствата. Това означава, че появата му е свързана с промените в софтуера, които бяха направени заради изборите на 2 октомври. Изниква и друг, също толкова съществен въпрос. Машините трябва да са тествани предварително от три държавни организации - министерството на електронното управление, Българският институт по стандартизация и Българският институт по метрология. Такова тестване е направено, но от него не се чу нищо за подобен дефект. И въпросът е: Защо?

Още по темата