Медия без
политическа реклама

ГЕРБ отлага част от промените за втората пенсия за септември догодина

Това е безразсъден бюджет, увеличавате разходите, а мизерията се увеличава, коментира левицата

05 Ноем. 2020
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Промените, които ГЕРБ внесе за изплащането на втора пенсия в нарушение на процедурите, вече търпят ревизия. Между първо и второ четене депутатите от управляващата партия ще внесат нови промени, с които част от текстовете ще се отложат за септември, обяви Светлана Ангелова при първото обсъждане на бюджетните закони в ресорните комисии в Народното събрание.

След изготвянето на бюджета на държавното обществено осигуряване, кабинетът се сети да включи в него промени в Кодекса за социално осигуряване, с които даде заявка коефициентът на редукция на основната пенсия за хората, които се осигуряват във втория стълб, да влезе в справедливи граници и да падне под 10% при 20% сега. С промените се предвижда и да се преизчислят вече отпуснатите пенсии на хора с ранно пенсиониране, които се осигуряват в универсален стълб. Сега те получават 20% по-ниска основна пенсия, а втора пенсия ще започнат да получават едва когато навършат възраст за пенсия за трета категория труд.

Това преизчисление, както и част от другите текстове, ще влязат в сила от септември, защото именно тогава се очакват първите пенсионери с две пенсии - жените, родени през 1960 г., обясни Ангелова. Предстои да се види какви точно ще са измененията. Когато промените в КСО се появиха неочаквано в проекта, социалният министър Деница Сачева обяви, че за тях не са необходими промени в параметрите на социалния бюджет. Вероятно е обаче разходите за това да се изтеглят за септември именно по бюджетни съображения.

Докога ще даваме отсрочка и ще прикриваме проблемите във втория стълб, така че да стоят едни хора и да си получават високите заплати, попита Ваня Григорова от КТ "Подкрепа" по повод предвидения нов прозорец за прехвърляне на индивидуални партиди в НОИ. Хората, на които до 30 юни 2021 г. включително остават по-малко от 5 години до навършване на възрастта за пенсия, могат еднократно, в срок до 30 юни 2021 г. да упражнят правото на избор да се осигуряват само в НОИ, предвижда законопроектът.

И Григорова, и левицата поискаха увеличение на максималния осигурителен доход. Той бе запазен на 3000 лв. с очевидна предизборна цел, въпреки че се вдига свързаният с него таван на пенсиите. Така на практика таванът на пенсиите, който догодина ще е 1440 лв. при 1200 лв. сега, нарушава изискването на кодекса за социално осигуряване да бъде 40% от максималния осигурителен доход. Синдикатите искаха таванът за осигуряване да се увеличи поне на 3200 лв.

При обезщетението за безработица пък има друго изкривяване - максималният му дневен размер от 2 години не отговаря на условието да е 60% от максималния осигурителен доход, отбеляза Григорова. Управляващите обаче не смятат да го променят и той остава 74,29 лв. Минималното обезщетение пък ще е 12 лв., колкото бе направено наскоро. Това прави 240 лв. на месец за хора, които коректно са правили своите осигурителни вноски, което няма как да е справедливо, коментира представителят на "Подкрепа".

Това е безразсъден бюджет, правен на принципа след мен и потоп, коментира Георги Гьоков от БСП. "В безразборното и безефектно раздаване на пари няма нищо социално. Този бюджет не дава отговор на сериозните предизвикателства в следващите години. Има повишаване на разходите, но няма промени в политиките и мизерията си остава", заяви той. Левицата също настоява за увеличаване на максималния осигурителен доход, тъй като според нея сега се натоварват нискодоходните групи, а се облагодетелстват високодоходните. "Ефектът е задълбочаване на бедността и неравенствата", посочи депутатът.

При гласуването на депутатите от социалната комисия разпределението на гласовете беше 11 гласа "за", а 7 - "против". В бюджетната комисия проектът събра 10 гласа "за", 6 - "против".

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата