Бившият главен прокурор Иван Гешев нищо не знае за бившия следовател, а сега укриващ се адвокат Петьо Петров - Пепи Еврото, нито за прословутото му заведение "Осемте джуджета". Това се вижда от протокола за разпит на Гешев, проведен миналия октомври. Протоколът е поредният, който Антикорупционният фонд публикува в серия, наречена СГП-лийк. Според източници на "Сега" протоколите са автентични. Разпита водят прокурорът Йордан Петров и следователят Биляна Христова.
Гешев е дал показания по дело срещу прокурора Константин Сулев, който беше разследван за това, че неправилно е привлякъл като обвиняем Петров. Наскоро Софийската градска прокуратура внесе делото срещу Сулев в съда. С престъплението си Сулев е облагодетелствал Иван Гешев, твърди обвинението.
Гешев казва пред разследващите, че "с голяма степен на вероятност", че като главен прокурор не е посещавал ресторанта "Осемте джуджета", нито е виждал лично Петьо Петров, а няма спомен да го е правил и преди това. Той обаче хвърля предположението, че ръководители в прокуратурата и високопоставени лица, са се сещали с Петров. Включително говори, че е възможно тези хора да са гостували и в дома на Петров, където носели документи от градската прокуратура.
"Ако делото се води, че някой е увредил лицето Петьо Петров и неговите права, съдейки от въпросите Ви, смятам, че е забавно от юридическа гледна точка", казва бившият началник на държавно обвинение. Колкото до Петров, Гешев казва, че го познава от 90-те години на миналия век, когато е бил прокурор на районно ниво. Но не го е виждал, докато е бил главен прокурор. "Поне докато съм главен прокурор - 3 години и половина, с голяма степен на вероятност мога да твърдя, че не съм го виждал лично, нито в този период съм ходил в небезизвестния му ресторант. Нямам спомен да съм ходил преди това", казва Гешев.
Но продължава: "Подозирам, че административни ръководители в прокуратурата, техни заместници и други високопоставени лица са посещавали доста по-често неговия дом и ресторант, така че не е лошо това да бъде установено и в случай че ги установите, в което не се съмнявам, защото задължение на всеки магистрат е да разкрива обективната истина, може да се окаже теоретично, че тези хора може да са посещавали домашния му адрес, носили са документи от СГП и са били в топли отношения", заявява Гешев, внушавайки, че това не са просто предположения.
На няколко пъти в разпита си той споменава градския прокурор на София Илиана Кирилова и един от заместниците ѝ - Божидара Ганева, като казва, че били притеснени от някакви твърдения по воденото първоначално в районната прокуратура разследване срещу Петров.
"Те много държаха делото да се приеме по компетентност, защото има съответните основания. Аз им казах да се разберат с г-жа Зартова (по това време тя е районен прокурор на София), защото те са компетентни за това. Честно казано, не помня какво се случи", казва още Гешев. На въпрос дали е разговарял с районния прокурор тогава Невена Зартова за това дело, дали е давал указания кои свидетели да се разпитват и дали делото е било на специален надзор, Гешев казва, че това може да се провери, но указания не е давал. Всъщност делото, образувано срещу Петров по спешност в районната прокуратура, в последствие е иззето от Софийската градска прокуратура. Там е и отменено като незаконосъобразно постановлението за привличането на Петров като обвиняем за принуда, поради липсата на каквито и да е доказателства за извършено престъпление, без дори да има разпит на пострадал от принудата.
"Никога не съм си позволявал да окажа натиск върху вътрешното убеждение на колега, защото от 30 години съм в системата и не съм помияр. Нормално е да разговарям по различни теми, но не и да влияя върху вътрешното убеждение на хора, които носят отговорност и се подписват под актове", свидетелства Гешев.
Той обяснява, че ръководството на градската прокуратура било "силно притеснено" и имало напрежение с районната прокуратура.
"Във връзка с това имаше комуникация между всички страни и аз казах на Кирилова (шефката на СГП Илиана Кирилова, б.а.) да "не ме занимава с глупости", защото за мен тогава приоритет бяха процедурите във ВСС и опита да бъда убит и това не представляваше интерес за мен", казва бившият главен прокурор.
В разпита е коментиран и записът на разговора на Гешев с члена на Прокурорската колегия на ВСС Йордан Стоев. Той беше разпространен от самия Гешев миналата година в разгара на скандала, който приключи с уволнението му като главен прокурор. Гешев обаче отрича да е правил записа, а подозира за това Стоев и добавя, че градският прокурор Кирилова много държала да се образува досъдебно производство за този запис. Той се чуди защо не се проверява записът по същество, а само създаването му. Всъщност прокуратурата редовно прави точно това - например при записи, засягащи Бойко Борисов.