В България има само 32 225 общински жилища, 97% от тях заети, а чакащите за настаняване са 10 085 души. Половината жилища за крайно нуждаещи са в лошо състояние. Но пък наемът е шокиращо нисък на фона на имотния балон у нас - средната наемна цена е 0,98 лв./кв.м.
Това показва съвместно проучване на "Хабитат България" и регионалното министерство за състоянието на общинския жилищен фонд в страната. Общинските жилища са предназначени за хора, които нямат друг изход, но през годините са били по-известни с множество продажби на невероятно ниски цени на приближени до властта.
Едва 899 социални жилища са построени по оперативните програми от влизането ни в ЕС до този момент, като те са разположени в 25 общини. Известно е, че в много градове и села хората се бунтуват срещу възможността в близост да има такъв тип сграда поради нежелание да съжителстват с хората, които се нуждаят от подобна помощ.
В общинско жилище са настанени 82 240 души. Общински жилищен фонд имат 216 общини, а 49 не разполагат изобщо с такъв. 85 общини имат по-малко от 10 налични общински жилища. 53% от общините с общински жилища нямат резервен жилищен фонд. За цялата страна броят на резервните общински жилища е едва 1448.
Срокът за настаняване в 77% от общините е до 5 години, като при Столична община и още шест общини той е безсрочен. 75% от общините предоставят възможността за многократно удължаване на срока за настаняване.
Според анкетираните граждани състоянието на наетите общински жилища е било отлично само в 14% от тях. Почти 50% са били в лошо състояние, 9% са негодни за обитаване, а 33% са с необходимост от козметичен ремонт. За пръв път информация за наличните жилища е публикувана на едно място за всяка община - на сайта www.obshtinskidom.bg, създаден по проект с финансиране от ОП "Добро управление". По него предстои общините да получат методически указания за подобряване на практиките по управление на общинските жилища, разработени от експерти на МРРБ.
Как София се грижи за нуждаещите се от покрив над главата
Най-големият брой общински жилища – 8917, са на територията на Столична община или 27,7% от всички в страната. Значителна част от тях се предвидени за продажба –1457 жилища или 16,3% от фонда. Във всички 24 района на столицата има общински жилища, показва справка на Столична община. Както може да се допусне, най-много те са в район "Люлин"- 2037 бр. На следващо място е "Искър", в който са ж.к. "Дружба" 1 и 2 - 779 бр. В "Подуяне" има 636 общински жилища, а в "Надежда" - 605. В район "Младост" са 534 бр. Най-малко имоти от такъв тип има в район "Банкя" - 16 бр., "Нови Искър" - 41 бр., "Панчарево" - 42 бр., "Лозенец" - 46 бр., "Изгрев" - 48 бр. и в централния "Средец"- 56. Единственият район на София, в който към момента не е подадено нито една заявление за покупка на общинско жилище, е "Панчарево", показва справката.
През февруари 2021 г. в Столичния общински съвет бе представен проект за промяна на наредбата за общинските жилища, по който бяха работили всички партии. Редакциите предвиждаха бъдещите наематели да нямат право да купуват ползваните от тях жилища. Въпреки че на думи идеята бе подкрепена от всички страни, и досега редакциите не са приети окончателно и не са влезли в сила.
По време на дебатите в СОС за и против продажбата на общински имоти се чуха коментари, че за някои от изкараните на тезгяха апартаменти се интерисуват хора, близки до управляващите в София от ГЕРБ и дори служители на общината. Неприемането на промените в ресорната наредба позволява на нови и нови хора да почнат да отговарят на условията за придобиване на жилището, в което живеят. В края на юни шефът на СОС Георги Георгиев от ГЕРБ съобщи, че над 1600 семейства в София имат право да купят наетите от тях апартаменти.