И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов полага усилия да прекрати всеки достъп на обществото до информация за разследвания. Той е инициирал тълкувателно дело пред Върховния административен съд, надявайки се той да се произнесе, че гражданите нямат право на достъп до актовете на прокурорите по обществено значими дела. И.ф. председател на Върховния административен съд Георги Чолаков е разпоредил образуването на тълкувателно дело. (Искането на Сарафов и разпореждането на Чолаков вижте тук.) Това е поредният опит на представители на различните власти да ограничат приложението на Закона за достъп до обществена информация, който се ползва успешно от граждани и журналисти за разкриване на различни безобразия на властимащите.
Излиза, че първото първото тълкувателно дело по ЗДОИ е за това как да не се предоставя информация. Тълкувателните решения имат силата на закон и са задължителни за всички.
Според адвокат Александър Кашъмов, шеф на Програма "Достъп до информация" няма нужда от тълкувателно дело, а от обучение на прокурорите по ЗДОИ. В последните 2-3 години журналисти и граждански активисти много активно търсят информация от прокуратурата за различни знакови дела, като "Барселонагейт", "Осемте джуджета", "Нотариуса". "Сега" също не веднъж е опитвал да получи по ЗДОИ информация по дела, която прокуратурата отказва да предостави по друг начин. Включително и за разследванията, водени от Даниела Талева - специалния прокурор за разследване на главния. "Ние в някакъв информационен вакуум ли ще живеем за това дали прокуратурата изобщо опитва да работи по Конституция", риторично пита Кашъмов.
"Прокуратурата иска тотален имунитет от обществен достъп, пълна липса на контрол. Иска се да няма достъп до информация за знаковите дела, които самата прокуратура оповестява, че започва и после не става ясно какво се случва с тях", коментира пред "Сега" Кашъмов. Той припомни, че Европейската конвенция за правата на човека не позволява да има имунитет на подобен вид информация, която е от обществено значение. Той се възмущава и че Сарафов опитва да затвори достъпа до актовете от прокурорските проверки, за които има съдебна практика, че може да се предоставят по реда на ЗДОИ, защото не са форма на разследване и правораздаване.
Кашъмов е категоричен, че когато едно досъдебно производство приключи, постановлението по него не е част от материалите по делото.
Адвокатът припомня в блога на ПДИ, че освен с неефективността в разследванията на престъпления по високите етажи на властта, прокуратурата е известна и с двойния стандарт при защитата на т. нар. "следствена тайна". В едни случаи прокурорите разкриват лична кореспонденция и записи от подслушвания, както и показания на свидетели, а в други пазят в тайна дори номера и движението на дадено разследване или дори предварителна проверка. Единствените, които внасяха някакъв справедлив баланс и принуждаваха прокуратурата да предостави тази неоснователно крита информация, са административните съдилища по дела по ЗДОИ. Опитите на прокуратурата да крие дори номерата на делата са скандални, като се има предвид, че по номер е единственият начин да се следи движението на дадено производство в публичния портал на прокуратурата.
Според адвоката тълкувателното дело по ЗДОИ е само част от удара срещу демокрацията и силата на гражданите да бъдат информирани и да участват във вземането на решения.