Европейската служба за борба с измамите ще поиска България да възстанови 38 милиона евро заради нередности в проектите за модернизация на местната железопътна инфраструктура. Отделно службата ще спре по-нататъшното харчене на 92 милиона евро, се казва в съобщението на OЛАФ.
Разследването на OЛАФ в тясно сътрудничество с европейските делегирани прокурори се фокусира върху финансовите щети, причинени от предполагаемите нередности, по-специално по време на процедурата за възлагане на обществени поръчки и изпълнението на проекта. Според разследването двама от избраните изпълнители или не са имали техническия капацитет за изпълнение на проекта, или са представили погрешно финансовия си капацитет.
"OЛАФ приключи своя случай с препоръки за възстановяване на над 38 милиона евро и предотвратяване на по-нататъшното харчене на 92 милиона евро. CINEA – Европейската изпълнителна агенция за климата, околната среда и инфраструктурата – е органът, който вече може да проследи препоръките на OЛАФ", съобщават от службата.
Разследването на Европейската прокуратура продължава и се фокусира върху възможни криминални престъпления, като злоупотреба със средства на ЕС и пране на пари и включва втори железопътен проект, който EPPO оценява на допълнителни 111 милиона евро. "Това разследване е пример за това как комбинацията от административно и наказателните процедури за борба с измамите биха могли да осигурят най-добрата защита на финансовите интереси на ЕС", каза генералният директор на OLAF Виле Итала.
"Сега" припомня, че в началото на август двама българи бяха задържани от европрокуратурата за злоупотреба с европроекти.
Разследват се два проекта за модернизация на железопътната инфраструктура. Първият е за участъка между градовете Костенец и Септември от жп линията София-Пловдив, финансиран от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда, на стойност над 130 милиона евро. Вторият е за модернизация на железопътния участък между Оризово и Михайлово – част от втория етап от рехабилитацията на железопътната инфраструктура Пловдив-Бургас – финансиран от Кохезионния фонд, по Оперативна програма "Транспорт" и "Транспортна инфраструктура" в размер на над 111 милиона евро.
Бенефициент и по двата проекта е Национална компания "Железопътна инфраструктура", а договорите за строителство са възложени на две частни компании с международно участие.
Работата по тези два участъка от железопътните линии все още продължава, но вече са извършени няколко плащания към изпълнителите.
Министерът на транспорта Георги Гвоздейков обяви, че подкрепя разследването на Европейската прокуратура на нарушения в тези за модернизация на железопътната инфраструктура. Той припомня, че една от първите стъпки, които е предприел при встъпването си в длъжност е ревизия на начина, по който са изразходвани публични средства в структурите към министерството.
„Незабавно съм разпоредил на НКЖИ да съдейства изцяло на прокуратурата и се надявам тя да стигне докрай в своето разследване“, коментира министър Гвоздейков.