Медия без
политическа реклама

София ще пуска по-лесно зелен и бял билет при мръсен въздух

ПП/ДБ/СС предлагат магазините в центъра да зареждат само между 5 и 7.30 часа

При Йорданка Фандъкова талон от 1 лв. бе пускан само 2 пъти - веднъж през декември 2018 г. и още един път година по-късно.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
При Йорданка Фандъкова талон от 1 лв. бе пускан само 2 пъти - веднъж през декември 2018 г. и още един път година по-късно.

Екипът на кмета на София Васил Терзиев и подкрепящата го група в Столичния общински съвет - ПП/ДБ/"Спаси София", внасят множество промени в съществуващия механизъм с мерки, които общината предприема при замърсяване на въздуха в София. Заместник-кметът по екологията Надежда Бобчева и общински съветници от ПП/ДБ/СС предлагат кметството да въвежда мерките при по-ниски нива на замърсяване с фини прахови частици ФПЧ10 спрямо сегашния механизъм, приет през 2018 г. Според Световната здравна организация безопасните стойности на ФПЧ10 в атмосферата са до 50 микрограма на куб.м., а всичко нагоре застрашава човешкото здраве. В момента Столична община разделя превишенията в 4 групи-  до 100 мкгр/м3, до 150 мкгр/м3, от 150 мкгр/м3 до 200 мкгр/м3 и над 200 мкгр/м3. Логично, броят на мерките се увеличава при засилване на запрашаването. 

Бобчева и ПП/ДБ/СС предлагат таблиците с концентрациите да се ревизират- до 45 мкгр/м3, от 46 до 75 мкгр/м3, от 76 до 100 мкгр/м3, от 101 до 150 мкгр/м3 и над 150 мкгр/м3. За пръв път сегашната администрация предлага мерки да се предприемат и при прогнозни или допуснати превишения на допустимите норми на по-дребните прахови частици - ФПЧ2,5. Досега Столична община не включваше по никакъв начин тези данни в механизма за превенция, въпреки че всъщност ФПЧ 2,5 представляват още по-голяма заплаха от респираторни заболявания.

Нов момент е и че мерки срещу замърсяването на въздуха ще се предприемат при констатиране на превишени нива на ФПЧ10 и ФПЧ 2,5 на две от осем станции за контрол на качеството на атмосферата - 5 на Изпълнителната агенция по околната среда (ИАОС), 1 мобилна на ИАОС и на 2 автоматични, които са собственост на общината. В момента механизмът се задейства пак при превишение на 2 станции, но само от 5-те на ИАОС, от които нито една не е в най-невралгичните точки в центъра на София. Друго нововъведение е механизмът да се задейства и при отчетено превишение на 8 от 22-те общински сензорни станции. Освен това ПП/ДБ/СС предлагат данните от всички станции да са налични на една платорма, а не, както е сега, всяка система да е със свой портал.    

Основната промяна в предложените промени е, че ако те се приемат, т.нар. зелен билет от 1 лв. за градския транспорт в София ще се пуска при прогноза или реализирано превишение от 100 до 150 мкгр/м3 на допустимите нива на ФПЧ10, както и от 51 до 75 мкгр/м3 на ФПЧ 2,5. При превишение над 150 мкгр/м3 пък в действие ще влиза безплатният бял билет. Мерките със зеления и белия талон се считат като най-мотивиращите да бъде заострено вниманието на гражданите за сериозността на ситуацията с въздуха в София и те да бъдат насърчени да слязат от автомобилите и да се придвижват с метро или наземен превоз.

Към момента талон от 1 лв. за целодневно ползване на обществения превоз може да се въвежда само при вече отчетено превишение над 150 мкгр/м3, но не и при прознозно. До 2020 г. Столична община чакаше 4-кратно превишение - над 200 мгр/м3, за да пусне билета от 1 лв. Затова въпреки честия смог, особено през зимата, във времената на Йорданка Фандъкова талон от 1 лв. бе пускан само 2 пъти - веднъж през декември 2018 г. и още един път година по-късно.

В същата група превишение на ФПЧ10 - от 100 до 150 мкгр/м3, екипът на Васил Терзиев предлага още да се забранява движението на МПС над 3,5 т. на територия от общината, която се определя от него или негов заместник. При подобно превишение кметът ще указва и задължително преустанояване на всякакви занимания на открито в училищата и детските градини в столицата. При запрашаване на въздуха над 100 мкгр/м3 ПП/ДБ/СС предлагат и да се забранява навлизането на автомобили без екокатегория Евро 5 и Евро 6 в т.нар. Малък ринг на нискоемисионните зони в центъра на София- между булевардите "Васил Левски"- "Патриарх Евтимий"- "Ген. Скобелев"- ул. "Опълченска" и бул. "Сливница" до Сточна гара. Изключение ще се прави само за живеещите в него, служебните МПС и тези със специален режим на движение.   

Освен това зам.кметът по екологията и ПП/ДБ/СС предлагат само автобуси Евро 5 и Евро 6 да имат право да се движат на територията на Столична община. Друго искане е сметоизвозването в зона Център да се извършва между 5.00 и 7.30 ч. сутрин и от 20.00 до 22.30 ч. В същата зона пък се предлага магазините да могат да зареждат само между 5.00 и 7.30 ч. сутрин. При превишение на ФПЧ10 до 100 мкгр/м3 най-голямата група в СОС иска още Столичен инспекторат и общинския строителен контрол да извършват поне 50 извънредни проверки дневно на строителни и други обекти, които замърсяват въздуха.

Засега обаче не е ясно дали предложените от ПП/ДБ/СС промени в механизма срещу мръсния въздух ще минат при гласуванията в Столичния общински съвет. По искане на ГЕРБ и с гласове на другите групи докладът на Бобчева и на ПП/ДБ/СС бе отложен от три комисии - по транспорт, по екология и по финанси. Промените бяха предвидени за обсъждане и гласуване и на сесията утре, но вероятно също ще отпаднат от дневния ред. От партията на Бойко Борисов поискаха различни общински и държавни структури да дадат становища по направените предложения, преди да започне обсъждането им в СОС. Общинарите на ГЕРБ се загрижиха и дали търговците в центъра ще могат да се организират да зареждат магазините си единствено рано сутрин. Въпреки това представителите на втората по-големина група в градския парламент обещаха да внесат свои идеи как битката за чист въздух в София да се оптимизира, като не се противопоставят на добрите предложения на опонентите си. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата