Медия без
политическа реклама

Столична община не знае дали спечели с новата тикет система

Причината е, че ЦГМ не разполага с обобщени данни колко хартиени билети са се продавали до началото на 2023 г.

Електронните билети напълно замениха хартиените в началото на 2023 г.
Илияна Димитрова
Електронните билети напълно замениха хартиените в началото на 2023 г.

Столична община не може да каже дали въвеждането на електронните билети за време в градския транспорт на София е изпълнило основното си предназначение- да стимулира повече жители на града да предпочетат обществения превоз пред личните си автомобили. Както е добре известно, в началото на 2023 г. хартиените билетчета бяха заменени от пластмасови карти със зареждащи се билети с валидност 30+ и 60+. Това се случи в рамките на мащабна реформа с превозните документи в София, за която данъкоплатците платиха около 100 милиона лева.

Днес шефът на общинския съвет Георги Георгиев от ГЕРБ и началниците на общинските транспортни дружества отчетоха ефекта от новата тарифна политика след първите шест месеца от пълното й въвеждане. Оказа се обаче, че те не могат да кажат дали между януари и юни т.г. повече столичани са се възползвали от е-билетите в сравнение с предишния начин с дупченето на перфоратори.

Причината е, че Центърът за градска мобилност не разполага с обобщени данни колко хартиени билети са се продавали в София във времената, в които те бяха основен краткосрочен превозен документ. "Няма как да знаем дали сега се продават повече електронни билети 30+ и 60+, тъй като преди това билетите бяха хартиени. Даден наш пунк на ЦГМ или общинските дружества "Столичен автотранспорт" и "Столичен електротранспрот" идваха и си купуваха, да речем 1 000 билета, и след това те ги продаваха определено време. Така не можеше да се хване точната парадигма за конкретен времеви отрязък. Новата система с електронните билети ще ни даде възможност догодина да сравним за еднакви периоди дали има увеличение на пътниците, предпочитащи билетите 30+ и 60+". Това заяви за "Сега" председателят на съвета на директорите на ЦГМ Иван Антов. 

От Столичния общински съвет все пак разпространиха данни за използването на новата система за дигитално разплащане в градския транспорт. От май 2021 г., откакто такава възможност съществува, са отчетени близо 19 млн. пътувания с е-билет, съобщи Георги Георгиев. За същия период са продадени над 1 млн. целодневни карти с агрегация, при която след 3 таксувания от 1,6 лв. с банкова карта или смарт устройство т.нар. тикет система автоматично трансформира пътника като използващ дневна карта от 4 лв. 4300 са монтираните видеокамери в превозните средства, поради което е регистриран в пъти спад на неразкритите престъпления, заяви още Георгиев.                

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата