Софийският апелативен съд увеличи с 20 000 лв. обезщетението, което бащата на едно от разменените в АГ болница "Шейново" бебета трябва да получи.
Година след като стана ясно, че две новородени бебета са били разменени и са изписани с грешни майки при напускането на софийската АГ болница "Шейново", първата инстанция осъди болницата да плати 60 000 лева на З. С. Ш. - майка на едно от разменените момиченца. З. Ш. настояваше да получи 120 000 лв. обезщетение. На бащата на разменените бебета са присъдени 40 000 лв. (Той също настояваше за 120 000 лв.)
Изцяло бяха отхвърлени исковете от по 30 000 лв. на сестрата и дядото на размененото бебе.
Сега като втора инстанция трима апелативни съдии присъждат още 20 000 лв. на бащата, така че и неговото обезщетение става 60 000 лв. В останалата част решението на градския съд е потвърдено.
Апелативният съд намира, че болките и страданията на двамата родители са в еднаква степен, поради което следва да бъдат обезщетени по един и същи начин, в един и същи размер.
В решението е отбелязано, че и към момента бащата страда и е променен - по-резервиран, а отношението към голямото му дете е белязано от чувство на вина.
Магистратите обясняват, че по делото няма преки доказателства, че двете новородени бебета са разменени и в кой точно момент, но всички косвени доказателства сочат, че това се е случило в болницата, преди изписването заради груби нарушения на служители на лечебното заведение.
"Безспорно едно от най-емоционалните събития в живота на човек е раждането на детето му. Това е събитие, което променя драстично приоритетите на всеки член на семейството. От доказателствата по делото се установява, че ищците са едно прекрасно и отдадено на децата си семейство, прекрасни млади хора, които много се обичат, с амбиции, желания, мечти, създали и очаквали с желание и любов и второто си дете. Посрещнали щастливо раждането му, отглеждали го като свое в продължение на повече от три месеца и изведнъж установяват, че всъщност това не е тяхното биологично дете", пишат съдиите Елизабет Петрова, Петя Алексиева (докладчик) и Жаклин Комитова.
Тяхното решение не е окончателно и може да бъде атакувано пред Върховния касационен съд.