Медия без
политическа реклама

"Възраждане" пак се пробва с мракобесния закон за чуждестранните агенти

Костадинов не се отказва от мракобесния си закон.
Илияна Димитрова
Костадинов не се отказва от мракобесния си закон.

Проруските националисти от "Възраждане" отново ще пробват да прокарат Закон за регистрация на чуждестранните агенти. Такъв проект бива внасян от Костадин Костадинов и компания за четвърти път. Целта му е всяко лице и всяка организация, получили над 1000 лв. чуждестранно финансиране на година (извън това от ЕС) да осъществява дейности, свързани с медии, образование, социални услуги и фондации. Всички те ще трябва да носят и клеймо - често и съвсем буквално, че са чуждестранни агенти.

При всяко внасяне на този мракобесен проект, повлиян от Кремъл, тръгва недоволство от гражданския сектор.

В проекта пише, че той има за цел осъществяване на държавен контрол и регулация на прозрачността и публичността на извършваните парични преводи и безвъзмездно материално подпомагане от чужбина на лицата, които се занимават с информиране на обществеността, формиране на обществено мнение и публично разпространяване на мнения и позиции чрез средствата за масово осведомяване. Но се допълва, че приложното му поле обхваща случаите на извършване на разяснителни, обучителни, информационни, агитационни и други кампании; предоставянето на социални, потребителски и други услуги, както и всяка друга дейност с нестопанска цел в частна или обществена полза; реализацията на проекти, насочени към отделни социални групи от обществото.

За чуждестранно финансиране се разбират всякакви парични средства, независимо от правното основание за получаването им, както и всяка безвъзмездна материална помощ, получена пряко или косвено от чужбина - от чужди правителства, чуждестранни държавни предприятия, чужденци, чуждестранни търговски дружества, чуждестранни фондации, чуждестранни организации с нестопанска цел, обединения на лица и т.н. Прагът е свален много ниско - чуждестранен агент се става с 1000 лв. или повече, получени за период от една данъчна година.

Чуждестранните агенти ще се водят в публичен регистър в Министерството на правосъдието. В него всеки от посочените категории, който достигне 1000 лв. чуждестранно финансиране, трябва да се декларира в 15-дневен срок от събитието. Законът има и обратна сила - всеки, получил над 1000 лв. финансиране от чужбина в последните пет години, е длъжен да се обяви като чуждестранен агент пред правосъдното министерство в шестмесечен срок от влизането на закона в сила. Това важи дори ако вече не упражнява дейност.

На чуждестранните агенти се забранява да извършват дейност в държавни и частни детски градини, училища и центрове за подкрепа на личностното развитие, в държавни и частни университети, в обекти и ведомства на министерството на отбраната, в обекти свързани с националната сигурност на страната, в БАН, министерството на правосъдието и МВР. Забранява им се да участват в политически дейности, лобиране, предизборна агитация, както и в дейности, които могат да окажат влияние върху вътрешната или външната политика на страната.

Чуждестранните агенти се задължават да се обозначават като такива на своите електронни страници, публикации, издания, книги, визитки и т.н. Изискванията за това обозначаване напомнят съвсем други времена - на всяка страница, с достатъчно големи букви. За нарушения този път Костадинов се е сетил да предвиди наказания (за т.нар. ЛГБТИ поправки в училищния закон това беше изпуснато, та се наложи той да внася втори законопроект) - от 1000 до 20 000 лв. глоба.

Ето за какви възможни безумия предупредиха много хора при предишното внасяне на закона:

- ако болно дете получи над 1000 лв. дарение от чужденец, то детето трябва да се регистрира в публичен регистър като чуждестранен агент и губи основни права;

- ако ученик спечели международна олимпиада или друга научна проява с парична награда от 500 евро или повече, губи право на научни и образователни занимания у нас за срок от пет години;

- ако учен спечели международен проект, ще трябва да напусне всяка образователна институция в България;

- ако културна институция получи фестивална награда в чужбина, няма да може да продължи да работи у нас - това важи за хорове, ансамбли по народни танци и т.н.;

- забраните превръщат в чуждестранен агент и почти всяко българско дете, завършило университет в чужбина, защото по един или друг начин то е било финансирано от чуждестранна организация.

По темата вижте и:

Адвокат Екимджиев, "Възраждане" за пореден път внасят мракобесния си закон за чуждестранните агенти. Какъв знак трябва да ни дава това?  Знакът е ясен.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата