Медия без
политическа реклама

ЕК обискира производители на гуми по подозрение за картел

Сред проверените за съгласуване на цените са едни от най-големите световни компании

31 Яну. 2024

Европейската комисия обяви, че е започнала внезапни проверки на фирми за производство на автомобилни гуми в няколко държави от ЕС по подозрения за ценови сговор. Антитръстовото звено съобщава, че е "загрижено, че между проверените компании е имало координиране на цените", т.е. картелно споразумение.

Не се назовават фирмите, които се разследват, нито в кои държави се провеждат обиските. Едни от най-големите компании за гуми, като френската Michelin, американската Goodyear и германската Continental обаче потвърдиха, че са обект на разследване.

Говорител на Michelin категорично отрече "съществуването на антиконкурентни практики, като тези, които Европейската комисия посочи в днешното си изявление, и следователно всякаква дейност, свързана с ценови сговори". От Continental заявяват: "Можем да потвърдим, че от днес в Continental, в Германия се провеждат разследвания от страна на европейските антитръстови органи." От Goodyear казват: "Твърде рано е да се спекулира какво точно може да се е случило, но ние оказваме пълно съдействие на властите".

Финландската Nokian Tyres също потвърди влизането на антитръстови служители от ЕС в централата си в град Нокия, и добави, че "оказва пълно съдействие на властите". "Nokian Tyres не разполага с информация за резултата от проверката и не може да коментира текущото разследване", пише още на уебсайта на фирмата.

"Става въпрос за нови гуми за леки автомобили, микробуси, камиони и автобуси, продавани в Европейското икономическо пространство (ЕИП) - се каза в изявление на антитръстовата комисия. - Комисията има опасения, че проверяваните компании може да са нарушили антитръстовите правила на ЕС, които забраняват картели и ограничителни бизнес практики. Фактът, че Комисията извършва такива проверки, не означава, че компаниите са виновни за антиконкурентно поведение, нито предопределя резултата от самото разследване."

Комисията припомня, че компании, "които са участвали в таен картел, могат да получат имунитет срещу глоби или значително намаляване на глобите в замяна на докладване на поведение на дружи фирми и сътрудничество на разследването". И добавя, че няма краен срок за приключване на проверката, чиято продължителност "зависи от редица фактори, включително сложността на всеки случай, степента, в която засегнатите предприятия си сътрудничат с Комисията".

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата