От 1 май, а не от 1 април, се вдигат цените на винетките за леките автомобили. Годишната винетка ще стане 97 лв. при сегашни 87 лв., тримесечната - поскъпва от 48 на 54 лв., месечната - от 27 на 30 лв., седмичната - от 13 на 15 лв., а уикенд - от 9 на 10 лв.
Така властта дава още един месец възможност собствениците на автомобили да закупят винетки на по-ниските цени, при това съобразено с предстоящите пътувания през почивните дни за Великден.
От началото на годината се наблюдава тенденция за купуването на винетки за по-кратък период и с едномесечния допълнителен срок шофьорите ще може да планират купуване на годишна винетка на по-ниска цена, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура".
От АПИ съветват всеки шофьор да провери докога е валидна винетката на управлявания от него автомобил на интернет страницата www.bgtoll.bg от бутон „Проверка на винетка". След въвеждане на регистрационния номер на автомобила и държавата, в която е регистриран, може да се установи крайният срок на електронната винетка, независимо откъде е купена – от обекти на Агенция „Пътна инфраструктура" или в търговската мрежа на партньорите на АПИ. Статусът може да е „активен", „с изтекъл срок" или „неизползван" в случаите, когато винетката е купена с отложен старт до 30 дни от началната дата на валидност.
Системата за онлайн продажба на винетките дава възможност електронната винетка да бъде заплатена до 30 календарни дни преди датата на нейната активация.
ПО-ВИСОКИ ПЪТНИ ТАКСИ ЗА ПРЕВОЗВАЧИТЕ
От 1 април се вдигат с 10% тол таксите, които шофьорите на тежкотоварните автомобили и автобусите плащат за изминат километър. От 1 септември е предвидено ново увеличение с още 10%.
Таксата е за изминато разстояние, изчислена на километър, зависи и от масата, и от екокатегорията на превозните средства, в зависимост дали се ползва автомагистрала или пътят е първокласен или второкласен.
Най-скъпо на километър ще плащат от днес до края на август тировете с тегло над 12 тона, с 4 и повече оси от категорията ЕВРО 0 1 и 2, при движение по автомагистрала – 47 стотинки на километър. От първи септември за същите тирове цената на километър по автомагистрала вече ще е 52 стотинки.
Най-ниските тол такси са за автобусите за превоз на пътници със сертификат ЕВРО 6, по 4 стотинки на километър за магистрала, 3 стотинки за първокласен и 2 стотинки за второкласен път до края на август, а от септември цените стават съответно 5, 4 и 2 стотинки за същите автобуси.
В тарифата са предвидени и по-ниски компенсаторни такси, които могат да се заплатят, ако при проверка се окаже, че не е заплатена тол таксата.
Сдружения на превозвачите обявиха тези дни протестна готовност заради вдигането на тол таксите. Те припомниха, че последното поскъпване на тол таксите не е довело до обещаното подобряване на пътната инфраструктура. Министърът на регионалното развитие Иван Иванов обяви, че след повишението от 1 април ще се направи анализ как се отразява това на системата и ще се прецени дали да има последващо увеличение. Иванов се похвали, че благодарение на затегнатия контрол с 1 млн. лв. са се увеличили приходите от пътни такси от началото на годината до сега в сравнение със същия период на миналата година.
БЪЛГАРСКИ ПОЩИ СВАЛЯТ ЗА МЕСЕЦ ЦЕНИТЕ
"Български пощи" съобщи, че сваля цената на междуградската куриерска услуга с 20% по повод Великденските празници през април. През целия месец цената за пратки приети и доставени в пощенски офиси с тегло от 1.001 до 2 килограма ще е 4.96 лв. с ДДС, вместо 6.20 лв. с ДДС.
Пратките се доставят до три работни дни в над 1100 населени места в България.
Това е стратегически ход на закъсалото държавно дружество да привлече клиенти, след като основните му конкуренти - частните "Cпиди" и "Eĸoнт", вдигнаха цените на пратките от 1 март 2025 г.