Европейският съвет официално одобри решението на страните от Г-7 и Австралия да се въведат ценови тавани за руските петролни продукти, доставяни по море, съобщи днес пресслужбата на Съвета на ЕС и Европейската комисия.
Преди ден страните от Групата на седемте и Австралия се споразумяха да наложат ценови таван от 100 долара за руските висококачествени петролни продукти като дизеловото гориво, керосина и газьол и 45 долара за мазут и нафта.
Подобно ценово ограничение (60 долара за барел) вече бе наложено от 5 декември върху износа на руски петрол като целта е да се намалят финансовите ресурси, с които руският президент Владимир Путин разполага, за да води война с Украйна. За разлика от петролното ембарго новите ценови тавани не засягат вноса в ЕС, а сделки, сключвани от трети страни. Забранява се на европейски застрахователни компании да гарантират такива сделки и да предоставят други услуги по осъществяването им, а на транспортни фирми да пренасят горивата по море, ако продажната цена, при която е сключен договорът, надвишава определения лимит.
Ценовите тавани за руските петролни продукти ще се прилага от 5 февруари, като се дава преходен период от 55 дни за продукти закупени и натоварени пред тази дата. Пазарните наблюдатели предупредиха, че логистиката на корабоплаването може да се окаже по-предизвикателна, тъй като рафинираните продукти, които обикновено пътуват в по-малки танкери, се нуждаят от по-голям капацитет за пренос.
САЩ обявиха временно изключение за България и няколко страни от ЕС за новите санкции за руските петролни продукти, които влизат в сила утре, съобщава "Дневник". Става въпрос за държавите, за които има решение за изключение (дерогация) от петролното ембарго, прието от ЕС на 3 юни миналата година и засягащо вноса на петрол.
От изключението ще се ползват още Хърватия и всички страни от ЕС без излаз на море. То ще действа до края на 2024 г.