Финансовият министър Теменужка Петкова се включи в "тревогите" на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов за манипулиране на бюджетни данни и риск страната ни да не изпълни още един критерий за еврозоната - висок дефицит над 3% от БВП.
Въпреки, че Петкова още преди седмица обяви, че до 14 февруари ще внесе нов проектобюджет за 2025 г. с 3% дефицит, едва днес тя е изискала от министерства, ведомства, НОИ, НЗОК, общините и други първостепенни разпоредители с бюджетни средства да дадат отчет за поети и фактурирани ангажименти за разходи, които обаче не са разплатени през 2024 г.
Това става ясно от прессъобщение в неделя на Министерство на финансите, откъдето уточняват, че информацията е необходима, за да се направи точна преценка какъв е бюджетният дефицит за 2024 г. на начислена основа, а не касова (само с реално разплатени разходи), както и да се изготви Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г. От МФ подчертават, че именно дефицитът на начислена основа е предмет на оценка по отношение на критерия за членство в еврозоната. Колко е той обаче, ще стане ясно през март.
Странно е, че едва днес Петкова изисква от разпоредителите с бюджетни средства тези данни, още повече, че предишният служебен финансов министър Людмила Петкова, вече заместник-министър на финансите, обяви още през декември, че прави този анализ, за да подготви проектобюджета на служебния кабинет. Теменужка Петкова също като пое поста обяви, че една от задачите й е да направи преглед на капиталовата програма на правителството, включително и общинските проекти - кои от тях са стартирали, по кои са направени авансови и междинни плащания и какви суми трябва по тях да се разплатят през 2025 г.
Съобщението идва ден след като лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в събота обяви, че има манипулации на бюджетните данни - начислени разходи през 2024 г. за 3 млрд. лв. не са били разплатени, за да се докара дефицитът до 3% от БВП, и са били прехвърлени за разплащане през 2025 г. По-рано през седмицата той дори обяви бившия финансов министър Асен Василев за фокусник с бюджетите.
Ето какви данни иска спешно финансовият министър от министерства, ведомства, НОИ, НЗОК, общините:
1. Начислените задължения към доставчици в страната и чужбина за капиталови и за текущи разходи в т.ч. просрочени задължения, в т.ч. лихви;
2. Поетите ангажименти за капиталови и текущи разходи от предходни години, включително и 2024 г., извършени и документирани със сертификати, протоколи или други документи, приети от възложителите и предстои издаването на фактури от доставчиците или изпълнителите;
3. Поетите ангажименти за капиталови и текущи разходи от предходни години, включително и 2024 г., на проектен принцип, за които дейността е отчетена и изпълнена, но не е разплатена до края на 2024 г.;
4. Общият размер на невъзстановения данъчен кредит към 31.12.2023 г., 31.03.2024 г. и 31.12.2024 г. от Националната агенция за приходите.
Впечатление прави, че се иска информация за невъзстановеният данъчен кредит към края на 2024 г., след като на 31 януари МФ публикува тази информация в отчета за изпълнението на бюджета за декември. В този отчет се казва, че дължимите суми, подлежащи на възстановяване към 31.12.2024 г. са в размер на 56,8 млн. лева. Припомняме, че в събота лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов алармира за 800 млн. лв. невъзстановен ДДС на фирмите.
Нито едно число не е вярно, коментира пред БНР бившият финансов министър Асен Василев. Той посочи, че е невъзможно да има манипулации с бюджета, защото БНБ публикува всяка седмица данните за приходи-разходи по единната сметка на правителството. Освен това НСИ и Евростат правят одит. По думите му Борисов е подучен от бившият финансов министър Владислав Горанов да говори колко е лошо положението, като използва думи за касова и начислена основа, които не разбира. Василев отново подчерта, че няма нито един документ, който да посочва, че има дупка в хазната от 18 млрд. лв., включително и проектобюджетът на служебния кабинет. За неусвоените средства по общинските проекти, за които Бойко Борисов твърди, че са начислени, а нарочно не са разплатени, Василев коментира, че по тази програма има сериозни закъснения в изпълнението, а не във финансирането - забавяния в провеждане на обществени поръчки и извършване на строителни работи.
Поне три може да бъдат причините защо Борисов иска да изкара финансите на държавата толкова черни, смята Василев. На първо място, за да ни подготви отново за постна пица и да се орежат разходи, въпреки че е готов да свали данъка за ресторантьорите отново, каза Василев. На второ място, защото влизането на България в еврозоната е проблем за Борисов. И на трето място, за да може лидерът на ГЕРБ да каже: Колко лошо беше, а с нас ще стане по-добре.