Служебният премиер Димитър Главчев днес увери, че все пак ще внесе в Народното събрание проектобюджет за 2025 г., така че той да бъде гласуван, когато се конституира Народното събрание.
Преди два дни той обяви, че е много рисковано да внася проектобюджет в условията на нова предизборна ситуация и че е най-добре редовно правителство, което има политическа подкрепа, да направи това. Последва силна критика от част от политическите партии, икономисти и дори бивши финансови министри като Владислав Горанов и Асен Василев.
"Не знам защо политици и независими експерти на политически партии трябва да ни призовават да внесем бюджет. Никога не съм казвал, че няма да внесем бюджет", изметна се днес служебният премиер. Той увери, че кабинетът ще изпълни задълженията си и ще внесе бюджет с 3% дефицит за догодина, "за да може България да продължи начертаното и да кандидатства за влизане в еврозоната".
Очаква се още следващата седмица проектобюджетът да бъде одобрен от кабинета и внесен в НС. Главчев предупреди, че служебното правителство веднага ще го изтегли, ако депутатите със своите предложения за промени застрашат рамката на бюджета и дефицитът надхвърли 3%.
По-късно служебният финансов министър Людмила Петкова също потвърди на брифинг в МС, че кабинетът ще внесе в парламента проектобюджета за догодина с дефицит от 3% от БВП. Първо бюджетът ще бъде обсъден с Националния съвет за тристранно сътрудничество, след което да бъде одобрен и внесен в Народното събрание още през следващата седмица. Според Петкова няма проблем, ако закона за държавния бюджет за 2025 г. бъде гласуван с няколко дни или седмици след 1 януари.
"Промени в данъчните ставки не се предвиждат, осигуровки няма да бъдат увеличавани, но има други допълнителни приходни мерки, които предвиждаме да се въведат като данък "подземни богатства", амнистия за недекларирани доходи, облагане на свръхпечалбата на банките", поясни министърът на финансите. Тя посочи, че ще бъде възстановен 20% ДДС за някои стоки и услуги, които сега са с по-ниски ставки - без да посочва кои точно, както и че ще бъдат увеличени акцизите за алкохол и цигари.
В същото време разходната част остава доста раздута - предвижда се заплатите в бюджетните структури да бъдат повишени с 10%, а в МВР и Министерство на отбраната ще получат това увеличение на възнагражденията, което вече обещано - от 30 до 50%. Пенсиите ще бъдат осъвременени по швейцарското правило, а Covid добавката в тях ще се запази.
„Финансовата стабилност на държавата е най-важното за служебното правителство. В тази връзка положихме всички усилия да предложим бюджет, който да гарантира устойчивост за страната“, каза Петкова. Тя посочи, че част от първоначално предлаганите приходни мерки няма да бъдат внесени, след обсъждането с работодателите, синдикатите и парламентарно представените партии. За пример даде единствено увеличаването на осигуровките.
Според Петкова е важно да няма увеличение на основните данъци – ДДС, корпоративен данък, данък върху доходите на физически лица, както и осигуровките, защото това ще окаже пряко влияние или върху инфлацията и икономическото развитие. Според нея повишението акциза на цигарите и алкохола, както и повишението на ДДС за някои от стоките и услугите, които сега са с по-ниски ставки, няма да повлияе съществено върху цените.
„Вече сме на финала за приемането ни в еврозоната. Очакваме изпълненото на ценовата стабилност, за да може да се изготвят извънредните конвергентни доклади“, обясни тя. „Няма да позволим в Народното събрание да бъде увеличен този дефицит, за да се предотврати влизането на България в еврозоната“, категорична бе Петкова.