Нови данни разкриват, че в България фирмите със значително участие на руски граждани и фирми е дори по-голям от обявените миналия месец.
В края на август агенция Moody's съобщи, че у нас има 9581 предприятия с над 40% руско участие и че това поставя България на второ място в ЕС по този показател след Чехия (с над 12 000). Според министъра на правосъдието Мария Павлова обаче бройката у нас е близо 12 000, тоест сме почти наравно с Чехия.
Павлова е подговила справка в рамките на парламентарния контрол - в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Мартин Димитров по повод данните на Moody's.
Така става ясно, че у нас към момента има точно 11 939 дружества с над 40% акции или дялове на руски физически и юридически лица. Справката се базира на Търговския регистър, като обхваща конкретно дружества с ограничена отговорност, еднолични дружества с ограничена отговорност и на еднолични акционерни дружества.
7118 фирми у нас са изцяло собственост на руски физически или юридически лица. В други 4659 фирми руското участие е знаително - над 40%. Има и 162 дружества с по-трудно проследима собственост, но като техни крайни собственици са декларирани руски граждани.
"Отличници"
Moody's идентифицира 46 000 фирми в ЕС, в които над 40% са притежание на руски фирми или руски физически лица. Международната рейтингова агенция направи проучването във връзка със санкциите на ЕС срещу Русия. Според 12-ия пакет с мерки срещу държавата агресор банки, застрахователи и други финансовите институции в ЕС са задължени да прилагат строга отчетност и да докладват всички транзакции, надхвърлящи 100 000 евро, ако са свързани с руски граждани или фирми. Еврокомисията изисква докладване за компаниите, в които над 40% от собствеността - пряка, непряка или чрез общ дял, е на руски юридически или физически лица, включително с двойно гражданство.
Според проучването на Moody's в Европейския съюз всяка пета такава фирма е в България. Заедно с Чехия, Германия, Латвия и Италия сме в петорката на предпочитаните от руските капитали държави от ЕС, в които са концентирани 2/3 от компаниите, подлежащи на специално наблюдение.
Санкции и санкции
Т.нар. 12-и пакет санкции на ЕС срещу Русия заради войната с Украйна има за цел да ограничи потенциалните нарушения на предните пакети санкции и да разкрие източниците на приходи на Русия. През 2022 г. бе издадена забраната за приемане на депозити от руски граждани или физически лица, пребиваващи в Русия, които надхвърлят 100 000 евро, припомня Moody's.
Първият отчетен период за трансакции на фирми с руска връзка бе януари-юни 2024 г., като банките и други финансови институции трябваше да подадат своите доклади в средата на юли. Този график за отчитане продължава на 6-месечна база, като следващото докладване е 15 януари 2025 г.