Новите договори за извършване на пътнически жп превози ще са са с по-къс хоризонт на действие - 8 години. Досега се очакваше договорите да са 15-годишни, като този срок бе в основата на проведените пазарни анализи. Очаква се новите договори да се изпълняват реално от 2026-а година, като процедурата ще е разделена на три лота и “БДЖ Пътнически превози” ще се конкурира за тях с частни оператори.
Това стана ясно на организирана от транспортното министерство обществена дискусия за възлажането на обществената услуга след изтичането на 15-годишният договор на “БДЖ Пътнически превози”. Договорът изтича този месец и бе удължен извънредно с една година заради закъснение на новата процедура за възлагане на дейността.
Както “Сега” писа, очаква се тя да бъде разделена на три лота - в отделни позиции направленията София-Пловдив-Бургас и София-Горна Оряховица-Варна, и трети лот - цялата останала част на страната. По направленията към София и Варна пътуват малкото рентабилни влакове и отделянето им в отделни лотове предизвиква критики. Според експертите възникват въпроси за съпътстващите тези направления линии и разделянето на лотове по този начин не е добре балансирано.
“Тези направления наистина имат потенциал за печеливши влакове и бързите и експресни влакове може да бъдат извадени изцяло от процедурата. Те могат да се извършват на търговски принцип, без субсидия”, коментира в студиото на “Сега” “Опозиция” експертът Людмил Иванов. Иванов е предложил идеята и на проведената днес дискусия, като предлага и по-гъвкава схема за субсидиране на бъдещата услуга, с отчитане на натовареността на отделните линии, както и добавяне на показатели за качество.
Към момента частен интерес към услугата пътнически жп превози имат трима оператори - двама лицензирани и един, очакващ лиценз. Не е изключено някои или всички от тях да се обединят в консорциум. Възможно е на теория и включване в процедурата на оператори от чужбина. “ Не е вярно, че печелившите жп линии са предназначени за частни оператори. Няма разпределяне на лотове и линии за когото и да е било, “БДЖ Пътнически превози” може да участва за всяка линия”, коментира Стоянова. Не се разбра дали има вариант поделянето на услугата на лотове да се преразгледа.
Изтичането на договора за обществената услуга става на фона на постоянно инциденти с по-старите локомотиви на железниците и полупровалили се проекти за закупуване на нов подвижен състав с пари по Националния план за възстановяване и устойчивост. След множество прекратявания на процедурите се стигна до договор с консорциум ощоло “Шкода” за 20 + 5 мотриси с 300 седящи места за дълги разстояние. Други две поръчки - за 35 мотриси и 7 двуетежни влака, увиснаха, след като класираната на първо място за 35-те влака и с подписан договор по втората поръчка компания “Щадлер” се отказа. Не е ясно как ще се поделят новите мотриси при бъдещото разделяне на услугата на три лота.
ДЯВОЛЪТ Е В ДЕТАЙЛИТЕ
Дискусията е изключително важна и трябваше да се излъчва на живо, за да достигне до всички граждани и да бъде прозрачна. За съжаление, има професионалисти, дори на високи позиции, които не разбират, че отварянето на пазара в европейските железниците е необратим процес и България е част от този процес. Дяволът е в детайлите, ако видим и международни компании в железниците ни догодина, процесът ще бъде много успешен. Министър Стоянова каза, че ще бъде безкомпромисна по отношение на безобразията в железниците, с които пътниците се сблъскват, но и до днес не сме видели да потърси отговорност от директорите на БДЖ или НК ЖИ, коментира експертът по жп транспорт Варужан Апелян.