Българските туроператори се нуждаят от около 150 милиона лева, за да върнат парите на клиентите заради неосъществените пътувания по време на ковид кризата. Това каза пред БНТ Свидна Динева от Управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. По думите й ваучерите за алтернативни почивки и пътувания, на които браншът е възлагал надежди, не са проработили, тъй като повечето клиенти са поискали връщане на парите.
В същото време одобрената от Европейската комисия българска схема за държавна помощ, именно за разплащане с клиентите, е в размер на 51 млн. лв. Процедурата ще бъде в ход от януари, като парите са по програмата "Иновации и конкурентоспособност". Тази помощ бе одобрена екстрено след последните ограничителни мерки за бранша и най-вече след като Брюксел заплаши България с наказателна процедура заради забавянето на възстановяването на парите. По-рано тази година парламентът гласува туроператорите да се разплатят в 12-месечен срок, вместо в 14-дневен, както е по директивата за защита на потребителите.
Днес Министерството на туризма обяви одобрените туроператори и туристически агенти за безвъзмездната помощ по друга мярка от общо 10 млн. лв., за която кандидатстваха през октомври. Тези средства може да се използват единствено за оперативни разходи, които се калкулират в цената на предоставяната туристическа услуга. Одобрени за грантове са 720 фирми от 840 кандидатствали. Бюджетът на мярката е разпределен пропорционално според оборотът им през 2019 г., при което помощта варира от минимални суми от порядъка на 186 лв. до 370 хил. лв. - най-голямата сума, която получава "СПА туризъм и отдих". Получените пари са почти 6 пъти по-ниски от първоначално заявените 64 млн. лв. Още когато бе обявен бюджетът на мярката от 10 млв. лв., браншът обясни, че той е символичен.
Според Свидна Динева има туроператори, които все още не са получили пари по първата мярка за подпомагане, за която са кандидатствали още през май. Става дума за помощи от 3000 лв. до 10 000 лв. за пострадали от първата COVID-вълна микро и малки фирми. "Мярката за запазване на заетостта 60/40 изобщо не работи за туризма", каза още Динева.
Кога ще бъдат получени очакваните 51 млн. лв. не е много ясно, тъй като се оказало, че Министерството на туризма не разполага с необходимите средства, поясни Динева.
От досега получените помощи туроператорите са върнали на клиентите си суми, доколкото им е възможно, но голяма част от парите са в авиокомпаниите, които също са засегнати тежко от кризата.
Динева обясни, че ваучерната подкрепа, на която се възлагаха надежди, също не е проработила, тъй като много от клиентите са поискали връщане на парите.
Що се отнася до перспективите, все още няма задълбочени анализи за развитието на туризма в близките години у нас, но по прогнози на Европейската комисия този бранш в Евросъюза ще се възстанови не по-рано от 2024 г., добави Динева.