Медия без
политическа реклама

И кандидат-инженерите да се готвят за матура по математика

Промените ще засегнат догодина част от приема в комуникационна и компютърна техника

За най-дефицитните специалности - като хидроинженерство и ядрена енергетика - ще има "достатъчно мотивиращи" стипендии, обяви министър Вълчев.
Сега
За най-дефицитните специалности - като хидроинженерство и ядрена енергетика - ще има "достатъчно мотивиращи" стипендии, обяви министър Вълчев.

И кандидатите да учат технически и инженерни специалности, подобно на кандидат-икономистите, трябва да се готвят за матура по математика. Министерството на образованието смята постепенно да обвърже приема в тези направления с матура по математика, която да стане задължителен вход за влизане в тях. Целта е студентите да имат задълбочени знания по математика, както и силно аналитично мислене, което би довело и до по-високо качество на обучението. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев след среща с ректори на технически висши училища.

Министър Вълчев посочи, че лошите резултати по математика на учениците в средното образование са сред основните проблеми пред икономическото развитие на страната ни. Едва 2000 ученика са избрали матура по математика, 200 - по химия и 200 - по физика. Затова според него трябва да се стимулира полагането на матура по тези три предмета - поне докато се въведе задължителна матура по математика, каквато идея има той в по-дългосрочно бъдеще. "Коефициентът на заместване на 100 инженери, които се пенсионират, в момента е 45. На 100 хидроинженери, които излизат, пък имаме едва 15 нови хидроинженери", даде за пример Вълчев. По думите му икономиката ни има нужда от 100 хидроинженери годишно, а ние обучаваме едва 15 на година.

Първата мярка, която ще предприеме МОН в опит да повиши интереса към математиката и качеството в техническите специалности ще е обвързване на приема в дадени направления, към които има голям интерес, със задължителна матура по математика, както и с изпит в съответния университет. И сега висшите училища организират свои приемни изпити, но на тях се явяват единици. На един кандидат-студентски изпит например се е явил само един кандидат, стана ясно от думите на министъра. За началото това условие ще се приложи първо за направление "комуникационна и компютърна техника", към което има голям интерес (т.е. където не се очаква кандидатите да намалеят заради матура по математика - бел.ред.). Възможно е част от приема в това направление да бъде обвързан с матура по математика още от догодина.

За другите технически и инженерни направления мярката ще влиза постепенно от 2026/2027 г. Тепърва с техническите висши училища ще се обсъжда кои да са тези направления и каква част от приема да е под условие, за да няма отлив на кандидат-студенти. По думите на министъра освен при информатика, архитектура и комуникационна и компютърна техника, при останалите технически направления недостигът на кадри е повсеместен - става дума например за машинно инженерство, общо инженерство, транспорт, корабоплаване и авиация, проучване и добив на полезни изкопаеми и др.

 

Стипендии

МОН смята да въведе и стипендии за тези студенти, които са влезли в технически и инженерни специалности с матура по математика, физика и химия, обяви още Вълчев. Допълнително ще се преценява дали тези стипендии да се дават за успех - например поне 4.50, както и за кои точно специалности ще важат.

Ще се регламентират и друг вид допълнителни стипендии - само за специалностите с най-остър недостиг на специалисти. По думите на министъра те ще са достатъчно мотивиращи, но точната сума ще се знае към септември, когато се очерватат параметрите на бюджет 2026 г. За начало сред подкрепените специалности ще са хидроинженерство и ядрена енергетика, но в последствие този списък може да се разшири.

"За догодина имаме повече отпуснати бройки за хидроинеженри. Надявам се с новите стипендии да запълним местата и да осигурим нужният брой специалисти", коментира ректорът на Университета по архитектура, строителство и геодезия доц. Гичка Кутова. По думите й на 9 май университетът й ще е домакин на среща с фирми от ВИК сектора, които може да предложат допълнителни стипендии за младежите срещу висок успех по време на следването им.

 

Тежест

Мерки в тази посока ще бъдат предприети и от самите университети. Така например те ще увеличат тежестта на оценката от матурата по математика в бала си за прием. "Минно-геоложкият университет утроява тази оценка, така че и другите университети можем да взаимстваме тази възможност", коментира проф. Миглена Темелкова, ректор на Висшето училище по телекомуникации и пощи и председател на Съвета на ректорите. По думите й собствените кандидат-студентски изпити по математика са друга мярка, която могат да предприемат университетите, както и удвояване или утрояване на оценката от тях в бала за прием. "Нашето качество зависи от математическата подготовка на студентите ни. Затова силно подкрепяме въвеждане на задължителна матура по математика", коментира тя.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата