Медия без
политическа реклама

И отварянето на малките училища не мина без брожения

"Защо в неделя по обед? Защо в едни училища ще учат присъствено, а в други ще се въртят?", питат учители

Илияна Кирилова

След седмици настояване от различни организации, от днес в клас се завръщат и учениците от 5-и до 12-и клас, но намиращи се в малки населени места, където съответните паралелки са единствени в съответния клас на училището. Новината, както се и очакваше, бе посрещната както с радост и облекчение от някои, така и с неодобрение от други. В някои места учебните заведения не можаха да се организират да отворят, защото заповедта за отварянето на малките школа дойде буквално преди часове - в неделя на обяд. Поради тази причина просветното министерство пък даде указания училищата да не отразяват отсъствия на учениците, които по обективни причини не са успели да присъстват.

В момента присъствено се обучават най-малките от 1-4 клас (те са в клас от 4 януари), като от 4 февруари в клас, за две седмици, бяха пуснати и големите от 7, 8 и 12 клас. Очаква се тази седмица - от 18 февруари - тези три класа отново да излязат в онлайн обучение, а в училище да се върнат младежите от 5, 10 и 11 клас. След още две седмици пък трябва да дойде редът за присъствено обучение и на 6, 9 и отново 12 клас.

До вчера нямаше данни колко точно малки училища могат да възобновят присъствения учебен процес. От МОН неведнъж са коментирали, че над 1000 учебни заведения не са се срещали с коронавируса, затова и защиваха локалния подход при вземането на решения за връщане на учениците в клас. От Съюза на работодателите в системата на народната просвета също настояха за диференциран подход, както и от център "Амалипе", също защитиха тази теза с данни от проучване - според него 77% от анкетирани 233 малки училища нямат заболели от COVID-19 ученици и учители, освен това чисто математически при тях дори и всички паралелки от един етап да се върнат присъствено, като брой те пак са по-малко от едно голямо училище, в което има 5 или 6 паралелки само от един клас.

Накрая лично премиерът Бойко Борисов заръча на здравния министър да бъде гъвкав и в малките населени места, "където в цялото училище една смяна е от 70-80 души", децата да "отиват да се учат присъствено". В резултат вчера в неделния ден по обяд бе издадена заповед на проф. Костадин Ангелов, която разрешава присъствените учебни занятия за 5-12 клас, когато съответните паралелки са единствени в съответния клас на училището (например имат само едни шести клас, или едни пети клас). Занятията трябва да се провеждат при спазване на всички противоепидемични мерки и в съответствие с изготвените от МОН и МЗ Насоки за работа на системата на предучилищното и училищното образование в условията на COVID-19.

Днес от МС пуснаха съобщение, според което днес още 42 000 ученици от прогимназиален и гимназиален етап се обучават присъствено. Просветният министър Красимир Вълчев е информирал премиера, че близо 2900 паралелки в страната вече се обучават присъствено в резултат на вчерашната заповед на министъра на здравеопазването. "Към момента общо 460 000 деца посещават класните стаи, а 260 000 учат в електронна среда от разстояние. Отделно има 240 000 деца в предучилищна възраст, които посещават детските градини", докладвал е още министър Вълчев, а Борисов е бил категоричен, че присъственото обучение е от огромно значение за учениците.

"Новината е чудесна, но оставя куп въпроси. Защо в неделя по обед? Защо не беше анонсирана от министъра на образованието? Дали не са го изненадали и него? Защо в едни училища ще учат присъствено, а в други ще се въртят? Защо едни деца ще се социализират, а други ще се прозяват зад компютрите? Защо едни учители само ще преподават, а други ще тичат между часа в училище и дистанционното занимание вкъщи?", попита във фейбук учителят Иво Райнов. Според него тези въпроси ще останат без отговор, защото е "все по-ясно, че импровизацията е най-характерната мярка за тази пандемия. А при взимането на решения министрите са принудени да светят с отразена светлина".

"Ситуацията с новата заповед от днес не води ли съвсем до неравнопоставеност при децата от 7, 10 и 12 клас, за които предстои НВО? Едни от тях ще учат пълноценно присъствено в следващите седмици, докато други ще се ограничат с двете седмици по график, а след това всички, при равни условия, ще се явят на НВО", задават още въпроси родители във фейсбук.

От МОН пък побързаха да уведомят, че "отделните училища, в които имат такива паралелки, самостоятелно ще решат кога да възстановят присъствените занятия - от понеделник или от вторник, като уведомят родителите за това". Днес 15 февруари училищата с учебен процес по новото допълнение на заповедта на МЗ няма да отразяват отсъствия на учениците, които по обективни причини не са успели да присъстват, поясниха от министерството. При невъзможност, поради влошена метеорологична обстановка и затруднено придвижване на учениците, училищата могат да поискат продължаване на обучението в електронна среда, уточниха още оттам.

 

ПРОТИВ

Часове след издаването на заповедта на зравния министър, три организации излязоха с остро писмо срещу отварянето на малките училища. Екипите на "Родители за безопасно образование", "Учители за безопасно образование" и "Science in the Crisis" се противопоставиха на това, според тях, "неправилно, ненавременно и абсолютно неотговарящо на обективните факти" решение. Оттам изтъкват редица тревожни данни - че заболяемостта у нас се е удвоила за последните три седмици, като отчита ръст на постоянно нарастване - от 90.48 на 156.8 на 100 хиляди население, че седмичният ръст на новорегистрираните случаи е с над 20% за трета поредна седмица, хоспитализираните и интензивните се увеличават почти 8% за изминалата седмица, починалите от COVID-19 за предходните седем дни са се увеличили с над 20% и т.н. и т.н. "По-малко от месец и половина след връщането на децата в детските градини и учениците в начален етап общия брой на заразените във възрастова група от 0 до 19 се е увеличил с над 30%. Навлизането на „британския вариант“ се установява по безспорен начин", казва още оттам, посочвайки, че през втората седмица на февруари 2021 г. в Националния център по заразни и паразитни болести са секвенирани 96 проби от пациенти с COVID-19, като при 68 от тях е установен британския вариант на SARS-COV-2.

 

 

 

Още по темата