Медия без
политическа реклама

Училищата ще могат да направят маските задължителни и в час

Затварянето на учебните заведения засега продължава само на локално ниво

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Маските в час могат да станат задължителни за учениците, ако педагогическият съвет на училището вземе такова решение. Това става ясно от писмо на просветния министър Красимир Вълчев, изпратено днес до директорите на учебни заведения в страната чрез началниците на регионалните управления по образованието.

Министърът посочва, че с навлизането в есенно-зимния сезон ситуацията с коронавируса се влошава и затова от съществено значение са личните предпазни средства. Той припомня сегашните разпоредби, според които носенето на маски от учениците е задължително само в закритите общи части като коридори, библиотеки и т.н., но не и в час. Предвид динамичната обстановка обаче, "на ниво училище по решение на педагогическия съвет е възможно да се вземе решение маските да бъдат задължителни и в часовете", пише Вълчев. Това решение може да бъде за определени класове или за всички ученици с оглед защита на здравето на младежите и учителите.

Специално за учениците от втори гимназиален етап (10-12 клас), в часовете по профилирана подготовка, когато има смесване на ученици от различни паралелка, носенето на маска от тийнейджърите е "наложително". Също така това се отнася и за класните стаи и другите учебни помещения (кабинети, физкулутрен салон, лаборатории и др.), в които се осъществяват дейности с ученици от различни паралелки/класове/етапи и е невъзможно да се осигури дистанция от 1.5 метра. Т.е. това означава, че и в занималните най-малките ученици от 1-4 клас, които масово са смесени въпреки принципа на невзаимодействие на МОН, също трябва да носят маски по време на занимания, т.е поне 4 часа дневно.

При учителите, които преподават само в една паралелка, носенето на маска е задължително само за времето, когато осъществяват близък контакт с децата, но за целите на преподаването, при наличие на разстояние по-голямо от 1.5 метра между тях и учениците, е допустимо те да са без маска. Учителите могат да продължат да ползват защитни шлемове, но само като допълнение към маските.

Превключването на училищата в страната към онлайн обучение засега ще продължи по начина, по който това се случва до момента - на локално ниво. Ще има диференциран подход и областните щабове, както и училищата, ще са тези, които ще преценяват дали да преустановят учебните занятия за дадени класове в дадени учебни заведения. Товa коментираха запознати след днешната среща между просветния министър Красимир Вълчев и колегата му здравното министерство проф. Костадин Ангелов.

Очакваше се днес да стане ясно дали гимназистите ще продължат да учат от дистанция. Със заповед на здравния министър учениците от 8-и до 12-и клас в цялата страна са на обучение от разстояние от 29-ти октомври до 11-ти ноември т.г. Централизирано решение обаче как да продължи обучението на най-големите ученици у нас засега не е взето, тъй като МОН остава на тезата, че към всяка ситуация трябва да се подхожда на местно ниво. В някои училища няма болни деца и те могат да се върнат към присъствено обучение, в други има голям брой заразени и при тях е наложително онлайн обучение, коментираха преди дни от МОН.

По тази причина просветният министър в своя заповед даде право на училищата да предлагат превключване към онлайн обучение при определени условия - ако школото се намира в област в оранжева или червена зона, при увеличаващ се брой отсъстващи и/или под карантина, както и нарастващ брой положителни проби за COVID-19 или случаи с грипоподобни симптоми и др. Крайното решение за това пък се взема лично от образователния министър. Препоръката на МОН е преминаването към онлайн обучение да се осъществява първо за гимназиален етап, след това за прогимназиален и като краен вариант за начален етап - при обективна невъзможност да се продължи присъствено. Запознати коментираха, че евентуално се чака нова заповед на здравния министър, в която може да има промени, касаещи учениците.

От 2359 училища в страната 64 са получили разрешение от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев за преминаване към обучение от разстояние в електронна среда, като в 53 от тях към онлайн обучение са минали не всички ученици, а само тези от определен етап - например прогимназиален, показват данните на МОН към момента. Училищата, в които към днешна дата всички ученици се обучават в електронна среда, след разрешение на министър Вълчев, са 11 на брой. Най-много училища, заявили желание за преминаване в обучение от разстояние, са от София-град, Шумен и Русе.

 

ВСЕ ПО-ТРУДНО

"В момента 13 от 87 учители в 51-во училище в столицата, или 15%, не са на работа заради положителен тест или карантина. Организацията става все по-трудна", коментира директорът на училището Асен Александров. Той посочи, че заместващи учители се намират изключително трудно - в класните стаи не искат да влизат нито пенсионираните учители, нито студенти. "Очевидно, че тежестта на заболяването при всеки един човек зависи най-много от това какъв вирусен товар е поел. Имунната система успява да се справи, когато товарът е малък. Не е все едно дали ще те удари камъче или паве. С маска дори и да се заразиш, вирусният товар е многократно по-малък. Пък и по-добре в училище с маски, отколкото вкъщи без маски", коментира Александров идеята за носене на маски в час, която той лансира преди дни, но предимно за големите ученици в гимназиите.

Сигналите за липса на заместващи учители вече валят от различни места в страната. Наскоро от Велико Търново се оплакаха, че срещат сериозни затруднения с намирането на заместващи учители, които да влязат в класовете за времето на карантината на мястото на свои болни колеги от Covid-19 или от други сезонни заболявания. "Търсят се заместващи учители по български език, по английски език, по физкултура и начални учители в поне пет великотърновски училища", съобщи преди дни пред БНР началникът на Регионалното управление на образованието във Велико Търново Розалия Личева.

"Трета седмица без учител по математика. Втора седмица без учител по български и литература в 6 клас. Заместващи учители няма тази година вероятно няма да е нулева, но за някои ученици на практика ще е", гласи и фейсбук пост на родител в социалната мрежа.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?