Въпреки че и личните лекари, и от здравната каса твърдят, че едва ли скоро джипитата ще получат възможността да издават направления за бързи тестове за коронавирус, днес здравният министър Костадин Ангелов заяви, че това ще е факт другата седмица.
"Преговорите между лекарския съюз и касата са вече окончателно приключили. Другата седмица ще се подпише анекс към Националния рамков договор, така че личните лекари да могат да дават направления за тестове. До края на другата седмица ще е готово и електронното направление", обяви той пред Нова ТВ.
Първоначалното намерение бе джипитата да започнат да издават такива направления от 1 ноември. От Сдружението на общопрактикуващите лекари обаче заявиха, че това ще стане, само когато има възможност талоните да се издават по електронен път, а това, както е известно, е бавен процес, по който се работи от месеци."Тъй като това за момента не е възможно, на 1 ноември джипитата няма да започнат да назначават бързи тестове за коронавирус", коментира преди два дни пред "Сега" Гергана Николова от сдружението.
Същото бе потвърдено пред "Сега" и от Националната здравно-осигурителна каса. "Преговорите продължават и в момента, не можем да се ангажираме със срок. Опасяваме се обаче, че точно от 1-ви ноември няма да се осъществи възможността личните лекари да издават направления", посочиха вчера от касата. Оттам коментираха, че работата по електронното направление е сложна и едва ли то ще е готово скоро, дори изразиха предположение, че издаването на направления по електронен път ще може да се случи от 1-ви януари догодина. "Дотогава, след като се подпише анекса към НРД, личните лекари ще могат да издават направления на хартия, както при всяко друго изследване", коментираха само преди ден от НЗОК. Вчера и зам.-здравният министър Жени Начева също коментира, че преговорите между лекари и касата все още продължават, като призна, че това няма как да се случи от 1 ноември.
Днес обаче, от изявленията на министъра, става ясно, че преговорите изненадващо са приключили, като остава да видим дали действително от края на другата седмица джпитата ще започнат да издават талони за бързи тестове на пациенти със симптоми за Ковид-19.
Проф. Ангелов посочи и, че до края на тази седмица ще бъдат отпуснати парите на центровете за спешна помощ, с които да купят бързи антигенни тестове, които да се правят на хората още в линейката. По думите му тестовете още не са валидирани в България, което означава, че не може да се разчита, че са толкова надеждни колкото PCR тестовете.
В отговор на множество въпроси, свързани с неразбории и проблеми в създадената организация за действие при хората с коронавирус, министърът заяви, че се работи денонощно както в болниците, така и в здравното министерство и това, че има проблеми в отделни случаи, не значи, че възприетият алгоритъм не работи. "Нека не се създава впечатлението, че ние наблюдаваме процеса като наблюдатели отстрани. Може би има доста хора, които не получават помощ навреме, но ако отидете в болниците, ще видите, че системата работи", посочи той повод последния случай, разказан днес в студиото на Нова тв, на семейство от София, което дни наред е останало без болнична помощ във водовъртежа на системата.
"Системата е претоварена, предупреждавахме, предупреждавахме, че това ще се случи. Ето, случи се. Ресурсът на системата не е неизчерпаем", заяви министърът. По думите му всеки може да звънне на личния си лекар, той ще го насочи към органите на РЗИ, които пък ще го насочат за извършване на PCR тест, който е достъпен и абсолютно безплатен за хора със симптоми. Разказите на десетки хора из социалните мрежи обаче са показателни за неефективно работещ алгоритъм - достъпът до личните лекари е силно затруднен, те не издават направления за тестове, РЗИ-тата също не винаги правят тестове, а и състоянието не на всеки болен позволява няколкочасово висене на опашка, настаняването в болница пък без направен тест за коронавирус е невъзможно.
УЧЕБНА ГОДИНА
Министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов призова за търпение всички студенти и родители на ученици, които смятат, че преминаването към обучение в електронна среда е пагубно за образованието. Със заповед от вторник целият гимназиален етап (VIII-XII клас), както и университетите преминаха онлайн за срок от две седмици (29 октомври-12 ноември).
"Основният принцип, към който сме се стремили, при извеждането на студентите в обучение в електронна среда, е именно - прекъсване на присъствената форма на обучение в затворени пространства. Това е частен случай за провеждане на практика на открито. Нещо, което не е включено в нашата заповед. Така че не смятам, че има проблем тази практика на открито да бъде организирана и да бъде проведена, тъй като тук рискът от разпространение на заразата на открито е минимален, т. е. ако се носят правилно маските - да покриват устата, да покриват носа по начина, по който е описано в нашата заповед, считам, че тази практика може да бъде проведена", коментира той пред БНТ.
Според проф. Ангелов определеният към днешна дата двуседмичен период не може да окаже съществено влияние върху учебния процес. И подчерта, че засега не се обмисля удължаването му. "Не считам, че за две седмици - това е дължината на един болничен лист, бихме могли да застрашим цяла една учебна година - категоричен беше здравният министър пред БНТ. - Нямаме в главата си дълги сценарии, нашата цел е контролирането на инфекцията и намаляване на натиска върху лечебните заведения".
По думите му обучението по медицина в дистанционна среда има своите недостатъци, но те не са фатални. "Вижте, аз съм преподавател на студенти по медицина, запознат съм с обучението в електронна среда по медицина. То има своите недостатъци, разбира се. Но вчера излезе една голяма статия в едно от най-реномираните медицински списания, което доказа, че всъщност разпространяването на заразата се увеличава от започването на обучението на учениците и на студентите в много държави. Тази статия включва проучване в 131 държави в целия свят. Така че ние сме свършили нашата работа, като сме издали тази заповед с идеята да запазим живота на хората и да намалим натиска върху здравната система. Нека да минат тези две седмици, необходимо е съвсем малко търпение".
ЦЕНА
Здравното министерство ще финансира бързите антигенни тестове в извън болничната помощ, стана ясно от думите на зам. здравния министър д-р Бойко Пенков по време на вчерашния брифинг на НОЩ. "В момента зам.-здравният министър Жени Начева прави някои изчисления, но ще се опитаме да осигурим 1.5 млн. лв. за тези тестове до края на годината", коментира той. Според него най-уместно е те да се ползват от Спешна помощ за диагностика, тъй като се правят бързо и са достоверни. По думите му за София е планирано да има по 200-250 теста на денонощие за Спешна помощ. От думите на шефа на "Пирогов" проф. Асен Балтов се разбра, че себестойността на тези тестове е под 20 лв. и болниците също могат да ги ползват при диагностика за хоспитализация.
ДОГОВОРКИ
От думите на министъра излиза, че лекарите и касата са се договорили и за детайлите по новия алгоритъм за действие при пациенти с COVID-19. Наскоро от Сдружението на общопрактикуващите лекари изпратиха писмо до здравното министерство, в което предлагат условия, критерии и ред за назначаване на диагностични тестове за установяване на инфекция с COVID-19. Според тях тестове следва да се назначават само на хора с оплаквания, които биха могли да се отнасят към COVID-19, докато на карантинирани и поставени в изолация пациенти те следва да се назначават от РЗИ-тата, които са издали предписанието. Те предложиха и два варианта за критерии, по които да се издава направление за тест за коронавирус, като са категорично против да тестват пациенти директно в кабинетите си, за каквато възможност спомена главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.