Медия без
политическа реклама

Догодина влизаме под ново наблюдение на ЕС - за правата на човека

Освен пред съда в Страсбург, гражданите ще могат да се оплакват и в Брюксел

03 Дек. 2020
Отстъпването на грижата за човешките права на друга организация - Съвета на Европа - провокира въпроси като този: "Човешките права - защитени ли са в ЕС?"
Отстъпването на грижата за човешките права на друга организация - Съвета на Европа - провокира въпроси като този: "Човешките права - защитени ли са в ЕС?"

Европейската комисия представи нова стратегия за засилване на прилагането на Хартата на основните права в ЕС. Досега с правозащитна роля се занимаваше главно друга организациия - Съвета на Европа, чрез създадения от него в Страсбург Европейски съд за правата на човека. Той се произнася за нарушения на Европейската конвенция за правата на човека. Но Европейският съюз прие своя Харта за правата на човека като неделима част от Лисабонския  договор (влязъл в сила през 2009 г.) и сега търси механизъм за нейното ефективно прилагане.

Основните права не могат да се приемат за даденост, заяви вчера Еврокомисията. Новата стратегия потвърждава подновения ангажимент да гарантира, че Хартата се прилага с пълния си потенциал. От следващата година Комисията ще представя годишен доклад, който ще разглежда как държавите-членки прилагат Хартата в избрана тематична област.

Заместник-председателката по ценностите и прозрачността Вера Юрова каза: „Тази година се навършват 20 години от първото обявяване на Хартата - европейския закон за правата. Това е въплъщение на ценностите на нашия съюз. Хартата има същата правна стойност като Договорите. Искам хората да знаят към кого и къде да се обърнат, ако правата им бъдат нарушени. "

Комисарят по правосъдието Дидие Рейндерс заяви: „Напоследък се появиха нови предизвикателства за основните права; пандемията от коронавируса и свързаните с нея ограничения са показателен пример. Развитието, което видяхме в обществото, изисква подновен ангажимент да гарантира, че Хартата се прилага изцяло от ЕС и неговите държави-членки. Повече от всякога трябва да поставим Хартата в центъра на нашата работа и да гарантираме, че хората могат ефективно да имат достъп до основните си права. "

Стратегията допълва Европейския план за действие за демокрация и доклада за върховенството на закона, илюстрирайки цялостния подход на Комисията за насърчаване и защита на основните права и ценности на ЕС. Тя ще се опира върху върху четири през следващите 10 години:

- Ефективно прилагане от държавите-членки: Хартата е задължителна за държавите-членки. Комисията ще работи в тясно сътрудничество с тях и чрез диалог е готова да ги подкрепи при ефективното прилагане на правото на ЕС и при пълно зачитане на Хартата. Държавите-членки се приканват да номинират координатор за Хартата, за да улеснят координацията и обмена на информация. От 2021 г. Комисията ще докладва ежегодно за Хартата, като разглежда по-отблизо прилагането й в държавите-членки в конкретни области. Докладът за 2021 г. ще се фокусира върху основните права в дигиталната ера.
- Овластяване на гражданското общество: Комисията ще наблюдава отблизо и ще предприема действия срещу националните мерки, засягащи дейностите на гражданското общество, които противоречат на правото на ЕС. Някои държави-членки все още нямат напълно функциониращи национални институции по правата на човека, които са важни връзки между правителството и гражданското общество. Държавите-членки се приканват да създадат такива институции и да гарантират, че разполагат със средства за пълна независимост. Комисията ще насърчава и обучение, свързано с Хартата, за съдии, други практикуващи правосъдие и защитници на правата.
- Хартата като компас за институциите на ЕС: Институциите на ЕС трябва да се съобразяват с Хартата във всички свои действия. Комисията ще засили вътрешния си капацитет за спазване на Хартата, включително чрез електронно обучение, актуализирани насоки за персонала и планове за обучение. Комисията е готова да подкрепи Европейския парламент и Съвета на ЕС, за да гарантира, че те ефективно прилагат Хартата в своята работа.
- Укрепване на информираността на хората: Неотдавнашен Евробарометър показа, че шест от десет респонденти искат да знаят повече за правата си и къде да се обърнат, ако техните права от Хартата са нарушени. Комисията ще започне информационна кампания за Хартата и ще използва програмата „Еразъм +“ за повишаване на осведомеността на младите хора. Комисията насърчава държавите-членки също да разработят свои собствени инициативи за повишаване на осведомеността.

През 2025 г. ЕК ще направи междинен преглед за изпълнението на тази 10-годишна стратегия.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата