На 2 юни 2021 г. Съединените щати осъществиха най-голямата досега антикорупционна акция, като санкционираха три български лица и техните мрежи, обхващащи 64 субекта, заради участието им в широка корупция в България. Това е записано в първата стратегия на САЩ за противодействие на корупцията.
Без да споменава имена в стратегията, то очевидно американското правителство има предвид наложените санкции от Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите на САЩ. Именно тази структура наложи сакнции на трима българи и на 64 свързани с тях компании и то точно с аргумент за тяхна значителна роля в корупцията в България. Там бяха поименно споменати намиращият се в Дубай хазартен бос Васил Божков, депутатът от ДПС Делян Пеевски и Илко Желязков, бивш зам. директор на Държавната агенция за технически операции (ДАТО), който до скоро бе зам.-председател на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства. В прессъобщението тогава специално бе подчертано, че това е най-широкообхватното еднократно действие на закона "Магнитски", насочено срещу корупцията досега. От официалния документ стана ясно, че американското правителство "прекъсва достъпа на Божков, Пеевски и Желязков и техните компании до финансовата система на САЩ". Блокира се и цялата им собственост на американска територия.
Самите Божков и Пеевски отрекоха да са свързани по какъвто и да е начин с корупция, обявиха се срещу санкциите и заявиха, че предприемат действия за изчистване на имената си и за отмяна на ограниченията.
Сега, 6 месеца по-късно, тези санкции са дадени като пример за добра координация на американските власти. "Санкциите на Министерството на финансите бяха допълнени от действия, предприети от държавата за публично посочване на две от лицата и на трима други български държавни служители, съгласно раздел 7031(c), заради участието им в значителна корупция", се посочва в документът. Веднагта след това се посочва, че "това координирано междуведомствено действие демонстрира ангажимента на Съединените щати да държат отговорни замесени в корупция лица и да налагат осезаеми и значителни последици за онези, които участват в корупция, докато страната работи за защита на световната финансова система от злоупотреби".